جوانسازی پوست

جوانسازی و زیباسازی پوست صورت یک روش درمانی زیبایی است. جوانسازی پوست صورت از طریق روش‌های جراحی و غیرجراحی امکان‌پذیر است. در جوان سازی پوست صورت، عمقی مشخص از ساختار پوست صورت را هدف گرفته و به این ترتیب برای درمان مشکلات ایجاد شده در پوست صورت مثل چین و چروک، شل‌شدگی، تغییر رنگ‌دانه‌ها و جای زخم و جراحت باقیمانده بر روی پوست، استفاده می شوند.
اگرچه بهتر است که از پوست خود به بهترین نحو ممکن محافظت کنید تا از زیبایی آن کاسته نشود و مجبور به استفاده از روش های جوانسازی صورت نباشید، اما اگر تا کنون از پوست خود به درستی مراقبت نکرده اید و پوستتان به جوانسازی احتیاج دارد می توانید از روشهای مختلف جوانسازی صورت استفاده کنید.

انواع روش های جوانسازی صورت

جوانسازی صورت با جراحی لیفت صورت
تشخیص دقیق اینکه چه روشی برای برطرف کردن افتادگی‌های صورت شما مناسب‌تر است، به تشخیص پزشک معالج شما بستگی دارد. پزشک معمولا با توجه به شرایط سنی و سلامتی بیمار، میزان آسیب، ناحیه تحت درمان، نوع پوست و …مناسب‌ترین روش را برای شما در نظر می‌گیرد.
در این روش بیمار کاملا بی‌هوش شده و باید برای مدتی در بیمارستان و خانه بستری شود.  

 
مزایای لیفت صورت

 • سفت‌ و بدون چروک شدن دوست صورت
 • جوان‌سازی چهره 
 • از بین بردن غبغب
 • افزایش اعتماد به نفس

جوانسازی صورت با لیزر

جوانسازی پوست با لیزریک عمل زیبایی کم تهاجمی است که نیازی به بستری ندارد و به صورت سرپایی در کلینیک‌‌های معتبر توسط پزشک متخصص زیبایی انجام می‌شود. 
در این روش در ابتدا مناطقی که نیاز به جوانسازی دارند، مشخص می‌شوند.بسته به نوع جوانسازی و اندازه و ابعاد ناحیه مورد نظر، فرد ممکن است لازم باشد از یک جلسه 15 تا 45 دقیقه‌ای تا 5 جلسه برای لیزر مراجعه کند.

مزایای انجام لیزر     

از بین بردن لک‌های کبدی
جوانسازی پوست‌
کاهش چین و چروک‌
از بین بردن جای زخم یا اسکار پوستی
از بین بردن جای جوش و زخم‌های آبله مرغان

جوانسازی پوست با بوتاکس

بوتاکس دارویی است تزریقی، که به‌وسیله آن به صورت سرپایی و غیرتهاجمی، می‌توان عضلات نواحی مختلف را، به‌صورت موقتی فلج کرد. در این روش، با فلج کردن عضلات در نواحی مختلف صورت، می‌توان میزان چین و چروک پوست را کاهش داد.

مزایای استفاده از بوتاکس 

 • از بین بردن چین و چروک و خطوط ایجاد شده در صورت و گردن
 • بالا بردن نوک بینی
 • رفع خطوط عمیق افقی و عمودی پیشانی و بین ابرو‌ها
 • بالا بردن گوشه‌های خارجی لب
 • درمان چین و چروک اطراف چشم.

جوانسازی با پی ار پی

در این روش ابتدا پزشک نمونه خون شما را گرفته و آن را درون سانتریفیوژ قرار می‌دهد تا با چرخش سریع پلاسما و پلاکت خون از گلبول‌های قرمز جدا شود. در نتیجه مایع زردرنگی به دست می‌آید که همان پلاسمای غنیاز پلاکت یا PRP است. بعد از انجام بی‌حسی با کرم به صورت موضعی پزشک این مایعرا به پوست تزریق می‌کند تا تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث شادابی پوست شود.

مزایای انجام پی آر پی 

 • کاهش چین‌وچروک‌ها و خطوط صورت
 • از بین بردن جوش‌های آکنه و انواع زخم‌ها
 • بازیافت سلول‌های قدیمی پوستو احیای پوست
 • سفت کردن و کشیدن پوست
 • کاهش منافذ پوست

جوانسازی صورت با تزریق ژل (فیلر)    

فیلرها مواد طبیعی یا مصنوعی هستند که در خطوط و چین و چروک‌های صورت تزریق شده و سبب کاهش ظاهر این خطوط و بازیابی حجم صورت می‌شوند. ژل‌ها و فیلرها برای رفع خطوط خنده، افزایش حجم گونه‌ها و لب‌ها و از بین بردن اسکار آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بسیاری از ژل‌ها قابل جذب هستند. بنابراین نتایح حاصل از تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست موقتی است و بسته به نوع محصول و ویژگی‌های جسمانی متقاضی برای مدت چند ماه تا چند سال ماندگار می‌باشد. برخی از فیلرها به عنوان فیلرهای دائمی عرضه شده و می‌توانند برای مدت چندین سال ماندگار باشند
نواحی رایج  تزریق ماده ژل خط خنده، لب، گونه ها و طرفین صورت می باشد ولی در نقاط دیگری از صورت از جمله گودی زیر چشم یا ناودان اشک، گودی قسمت فوقانی چشم یا به عبارتی حدقه چشم، چانه ،خط فک، زاویه فک، شقیقه ها و بینی نیز تزریق می‌شود..
یکی از مهم‌ترین مزایای تزریق ژل این است که به همراه دیگر روش‌های درمانی قابل استفاده است. در واقع، تزریق ژل و فیلر به همراه تزریق بوتاکس سبب دست‌‌یابی به بهترین نتیجه مورد نظر برای جوان‌سازی صورت می‌شود.
جهت رفع خطوط عمیق‌تر بر روی پوست، استفاده از بوتاکس به همراه تزریق ژل روش بسیار موثری محسوب می‌شود و به جلوگیری از انقباض عضلات صورت و عمیق‌تر شدن چین و چروک کمک می‌کند.
رفع خطوط عمیق مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خطوط دور لب و چین و چروک پیشانی تنها با استفاده از تزریق ژل دشوارتر می‌باشد و به استفاده از روش‌های دیگر نیز به این منظور نیاز است.

مزایا و کاربرد تزریق ژل برای جوانسازی پوست 

پزشکان برای جوانسازی و تزریق ژل به صورت، تنها از بهترین فیلرهای پوستی موجود در بازار استفاده می‌کنند که شامل موارد زیر است:

 •  درمان‌های ضد پیری، برای نرم کردن خطوط و چین و چروک‌ها، بازگرداندن حجم پوست و رفع افتادگی پوست
 •  تجدید مجدد جوانسازی و تجدید شکل لب‌ها
 •  بازسازی یا تغییر شکل مجدد گونه‌ها، پرکردن خط فک و چال چانه
 • لیفت صورت به روش غیر جراحی (با تزریق سم بوتولینوم)
 • جوان سازی و احیای مجدد پوست صورت، گردن، دست‌ها و موارد دیگر

فیلرهای پوستی فوراً شروع به کار می‌کنند و اثرات آن بین 8 تا 12 ماه دوام دارد. بیشتر پزشکان قبل از تزریق فیلر از لیدوکائین استفاده می‌کنند که کاهش دهنده درد است و در صورت لزوم از یک کرم بی حسی موضعی نیز برای اطمینان از خوشایندترین و راحت‌ترین تجربه تزریق برای بیماران استفاده می‌شود.

جوانسازی با تزریق چربی

در این شیوه‌ی جوانسازی، از چربی به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. فیلرها یا حجم‌دهنده‌های پوستی، دسته‌ای از مواد تزریقی هستند که با ورود به لایه‌ای از پوست، موجب حجم‌دهی و جوانسازی پوست می‌شوند. در تزریق چربی از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود. اثرات آن ماندگاری بیشتری دارند و بافت‌های بدن واکنش بدی به چربی‌های تزریقی نمی‌دهند. به علاوه اگر اصول درمانی رعایت شود، عوارض تزریق چربی بسیار کم و محدود است. هدف از تزریق چربی افزایش حجم کلی یا پر کردن بخش‌هایی از بدن است که دچار کاهش حجم شده‌اند. رایج‌ترین محل‌های تزریق چربی شامل پشت دست، صورت (شامل لب‌ها)، افتادگی‌های پوستی (بعد از لیپوساکشن یا زخم شدن) و همچنین حجم‌دهی به باسن و سینه است. برای انجام تمام این‌ کارها، باید در بدن شما به اندازه‌ی کافی چربی وجود داشته باشد که بتوانیم چربی‌ها را از ناحیه‌ی دهنده به بخشی دیگر انتقال دهیم.

جوانسازی صورت با نخ

لیفت صورت با نخ  یعنی کشیدن پوست های اضافی برای جوانسازی و صاف و درخشان شدن پوست که شامل بالا کشیدن ابروها ، رفع افتادگی پلک‌ها ، زاویه دار کردن فک ، مشخص کردن خط فک ، رفع افتادگی غبغب و افتادگی پایین صورت و … میباشد که سبب شادابی و جوان تر نشان دادن پوست شما شود.
هرچه که سن بالا میرود پوست حالت استحکامی و مقاومتی خود را به دلیل کاهش قدرت عضلانی و جمع شدن چربی زیر پوست از دست میدهد و همین امر باعث افتادگی و شل شدن پوست و در نتیجه بروز چین و چروک روی پوست میشود.
یفت صورت با نخ یکی از انواع روش های لیفت و بالا کشیدن صورت است که یک تکنیک به شدت حساس است که از طریق کشیدن آرام پوست صورت با نخ باعث رفع افتادگی و شلی پوست و صاف شدن پوست میشود.
لیفت صورت با نخ نسبت به روش های دیگر جوانسازی پوست مثل بوتاکس کمتر تهاجمی است به همین دلیل علاوه بر اثر بخشی بالا در پوستهایی با افتادگی کم ، نسبت به لیف صورت عوارض بسیار کمتری نیز دارد به علاوه دوران نقاهت و بستری ندارد و پس از نهایتا 48 ساعت می توان به فعالیت های روزانه و اجتماعی بازگشت و معمولا جای اسکاری از خود باقی نخواهد گذاشت ، چرا که در آن از برش های بزرگ استفاده نمی شود.
لیفت صورت با نخ سیلوئت که بهترین نوع لیفت و بالا کشیدن پوست صورت است در کلینیک لیزر درخشان توسط بهترین و با تجربه ترین متخصصان و همراه با لوازم و تجهیزات پیشرفته انجام میشود.
لیفت صورت با نخ یک درمان ضد پیری است که تلفیقی از لیفت صورت و بازسازی تدریجی کلاژن است که به لیفت تک بخیه یا لیفت وقت ناهار هم معروف است.

جوانسازی با هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن بر پایه روش میکرودرم ابریژن به وجود آمده است و یک روش مؤثر در جوان‌سازی پوست است. در این روش، تکنیک‌هایی مانند سم‌زدایی، پاک‌سازی، لایه‌برداری، آب‌رسانی و تغذیه پوست هم‌زمان انجام خواهد شد. نتایج این روش بسیار درخشان و تأثیرات آن پس از جلسه اول قابل‌مشاهده است. برخلاف روش‌های قدیمی‌تر، عوارض پوستی در هیدرودرم ابریژن بسیار ناچیز است و تنها با کمک مراقبت‌های اولیه از پوست، می‌توان خیلی راحت به فعالیت‌های روزمره پرداخت.
شیوه انجام لایه‌برداری و آب‌رسانی به پوست در هیدرودرم ابریژن بسیار جالب و کارآمد است. کلاژن‌سازی و استحکام پوست، شفافیت، لطافت و ترمیم پوست از مهم‌ترین مزایای این روش درمانی است.
اگر آب‌رسان پوست به روش هیدرودرم به درستی انجام شود، می‌تواند چندین مزیت برای صورت شما داشته باشد، از جمله :

 •  جریان خون را تقویت می‌کند.
 • جای زخم‌های آکنه و لکه‌های قهوه‌ای را کاهش می‌دهد.
 • بافت و رنگ پوست شما را بهبود می‌بخشد.
 • چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد.
 • پوست را آب‌رسانی می‌کند.
 • کاهش منافذ پوست
 • رفع جوش‌های سرسیاه

همچنین، اگر می‌خواهید از پوست مات و لکه‌ها خلاص شوید، یا اگر می‌خواهید منافذ پوست خود را کوچک کنید، این روش درمانی را انتخاب کنید.

جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، لایه‌ی سطحی پوست شما برداشته می‌شود. بعد از التیام کامل، لایه‌ی سطحی جدید زیباتر، یکدست‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.
جلسه درمانی برای صورت بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای گردن حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. در طول جلسه‌ی درمانی دردی نخواهید داشت و نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست. بعد از درمان ممکن است کمی تورم یا احساسی مشابه آفتاب سوختگی داشته باشید که طی چند روز تخفیف یافته و برطرف می‌شود.
برای رسیدن به بهترین نتایج جوانسازی، بین ۵ تا ۱۶ جلسه درمانی نیاز است. این جلسات به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه انجام می‌شوند. فواصل بین جلسات درمانی به اهداف، دلیل درمان و همچنین نوع پوست شما بستگی دارد. نتایج جوانسازی این روش دائمی نیست و نیاز به تمدید دارد.

جوانسازی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان اسکار آکنه و اسکار ناشی از زخم است که در آن یک لایه سطحی از پوست برداشته می‌شود. همچنین در این لایه برداری سطحی، لایه مرده پوست نیز از بین می‌رود که این امر باعث شفاف تر شدن و روشن شدن پوست می‌شود. زیرا این دستگاه میکروکانال و حفره‌های متعددی را در پوست ایجاد می‌کند و از این حفره‌ها ترشحات خون، سرم و پلاسما خارج می‌شوند، خروج این ترشحات جوانسازی پوست را درپی دارد.
در میکرونیدلینگ، دستگاه از طریق سوزن‌های بسیار ریز میکروکانال‌هایی را در قسمت اپیدرم و درم پوست ایجاد می‌کند؛ در اثر این آسیب کنترل شده، القای کلاژن و الیاف کلاژن و الیاف الاستین و تحریک سلولی را مشاهده خواهیم کرد. این تحریک سلولی رشته‌های فیبروبلاست که از ترکیبات اصلی کلاژن پوست‌ هستند را می‌سازد، به دنبال پاسخ التهابی بدن، ترمیم ایجاد و پوستی بهتر از پوست اول تشکیل می‌شود.
در واقع میکرونیدلینگ مقدار کلاژن صورت و همچنین ضخامت پوست صورت را افزایش داده و موجب شادابی آن می شود و برای مدت طولانی تری صورت نرم و درخشنده ای خواهید داشت.

جوانسازی پوست با لایه برداری شیمیایی پوست

در لایه برداری شیمیایی معمولاً از اسیدهای ضعیف، رتینول‌ و آنزیم‌هایی برای لایه برداری پوست استفاده می‌شود. این روش‌ها نیز مثل لایه برداری فیزیکی به دو شکل خانگی و کلینیکی قابل اجرا هستند. رای لایه برداری شیمایی در خانه می‌توانید از لایه بردارهای شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید یا گشتی در اینترنت بزنید و روش‌های ساخت یک لایه بردار شیمیایی با مواد موجود در آشپزخانه را یاد بگیرید.

انواع لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند در عمق‌های متفاوت سطحی، متوسط و عمیق انجام شود؛ نوع لایه‌برداری برای هر شخص به نتایج مطلوب و مورد نظرش بستگی دارد. در هر نوع لایه‌برداری از محلول‌های شیمیایی متفاوتی استفاده می‌شود. لایه‌برداری‌های عمیق‌تر نتایج چشمگیرتری ارائه می‌دهند و به همین دلیل به زمان بهبودی طولانی‌تری نیاز دارند. به طور کلی انواع لایه‌برداری شیمیایی به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:
1- لایه‌برداری سطحی- معمولاً این نوع لایه‌برداری با استفاده از آلفاهیدروکسی اسید (AHA) انجام می‌شود. این گروه از مواد شیمیایی عمدتاً از اسیدهای طبیعی میوه‌ها ازجمله گلیکولیک، لاکتیک، اسیدسیتریک، اسیدتارتاریک و اسیدمالیک تشکیل شده‌اند. این نوع، یک لایه‌برداری ترکیبی متشکل از سالیسیلیک، لاکتیک و رزورسینول است. از آنجا که این نوع لایه‌برداری سطحی است، برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز به چندین جلسه درمانی دارد.
2- لایه‌برداری متوسط- در این نوع لایه‌برداری از تریکلورواستیک اسید (TCA) استفاده می‌شود. تریکلورواستیکاسید باعث تولید سرماریزه (یخ بستن) یا باعث سفید شدن پوست می‌شود که میزان آن به غلظت مورد استفاده بستگی دارد. اغلب اوقات پدیده یخ زدن پوست قابل ‌مشاهده است؛ معمولاً بعد از یخ زدن پوست، لایه‌برداری اتفاق می‌افتد.
3- لایه‌برداری عمیق- به‌طور معمول در این نوع لایه‌برداری از فنل استفاده می‌شود. این ماده اغلب با فرمولاسیون‌های مختلفی ترکیب می‌شود.

تماس سریع