جراحی گوش

آیا می دانید جراحی گوش چگونه انجام می شود؟

بسیاری از مردم از کودکی از اندازه و ظاهر گوش خود راضی نیستند، اگر گوش ها برجسته و یا بدشک باشند ، جراحی گوش که اتوپلاستی نیز نامیده می شود ، می تواند شکل ، موقعیت ، و نسبت گوش شما را اصلاح نماید .جراحی گوش می تواند نقائص ساختاری گوش مربوط به زمان تولد ، مشکلاتی که با رشد ظاهر می شوند ، و نیز بدشکلی های گوش ناشی از آسیب ها را مرتفع نماید .

 

اختلالات مادرزادی گوش

گوش آویزان که انحنای گوش به سمت داخل کشیده شده است.که گوش ها در این مورد حالت فنجانی دارند.
عدم وجود لاله گوش ،کسانی که در بدو تولد لاله گوش نداشته اند و به آنها گوش کاگوت گفته می شود.
در کسانی که گوش ها ویلدرموت است انحنای گوش برعکس می شود و انحنا به طرف سر کشیده شده است .
گوش هایی که به طرف جلو حالت لوله شکل به خود گرفته اند گوش لوله ای گفته می شوند و دهلیز خارجی مسدود شده است.
گوش به حالت غیر نرمالی پیچ خورده و به عبارت ساده تر تا شده است به این اختلال در گوش ،نارسایی گوش استال گفته می شود.
کوسمان یا گوش هایی که به حالت علامت سوال درآمده اند  و در قسمت لاله گوش فاصله ایی بین جمجمه و گوش وجود دارد که این انحنا بیرون تر از مکان طبیعی است .

 

عمل جراحی زیبایی گوش یا جراحی اتوپلاستی

جراحی گوش یا اتو پلاستی به این منظور انجام می گیرد که تغییراتی در یک یا هر دو گوش بیمارصورت گیرد. افرادی که با ظاهر گوش خود مشکل دارند می توانند با این عمل جراحی سرپایی مشکل خود را رفع کنند.
در عمل اتوپلاستی می توان کارهایی مانند: کاهش اندازه گوش یا لاله گوش و همین طور اصلاح گوش گل کلمی( گوش هایی که به دلیل تصادف و یا حادثه ای فرم گوش خود را از دست داده اند) انجام داد و همین طور پوست و غضروف اضافی گوش را حذف کرد. عمل جراحی زیبایی گوش غالبا به شکل بی هوشی موضعی برای افراد بزرگسال و بی هوشی عمومی برای خردسالان صورت می گیرد. در ابتدای عمل جراحی اتو پلاستی، پزشک در قسمت پشت گوش شکافی ایجاد می کند تا به غضروف گوش دسترسی پیدا کند. با انجام این کارمی تواند تغییراتی درغضروف گوش ایجاد کند و همین طور پوست اضافی را نیز بردارند. در انتها اگر نیاز باشد، محل قرار گرفتن گوش ها به سمت سر نزدیک ترخواهد شد و برشی که در بخش پشت گوش ایجاد شده به وسیله بخیه های مناسب بخیه خواهد شد. این جراحی به طور معمول حدودا بین 1 تا 2 ساعت بسته به نوع جراحی و میزان فعالیتی که روی گوش انجام می شود متفاوت می باشد.افرادی که دارای برآمدگی گوش هستند، در این افراد از عمل زیبایی گوش برای تغییر محل قرارگرفتن گوش ونزدیکی آن به اطراف سراستفاده می شود.
مراحل کار به گونه ایست که پوستی که از پشت گوش برداشته شده با هم ترکیب می شوند و اندازه گوش کوچک شده و از تکنیک اسکورینگ استفاده می شود تا محل دقیق و مناسب برای قرار گیری گوش را بیایند. در تکنیک هایی که برای این عمل استفاده می شود به نیاز بیمار توجه می شود، که چه میزان گوش آن ها به اصلاحات نیاز دارد.

 

جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی ) چگونه است ؟

به طور کلی اتوپلاستی برای عوض کردن حالت یک گوش و یا گوش های هر دو طرف انجام  می شود.کسانی که از شکل ظاهری گوش خود رضایت ندارند و  در برخی موارد جراحی زیبایی گوش برای کسانی که هنگام تولد و بر اثر اختلالات مادر زادی لاله گوش در آنها به طور کامل به وجود نیامده است هم انجام می شود زیرا این نقص باعث مشکل در شنوایی و مجرای گوش خواهد شد.
در برخی موارد جراحی زیبایی گوش افراد در اثر اتفاق های ناگوار مانند سوختگی،تصادف،وارد شدن ضربه شدید به گوش،پارگی گوش و …  استفاده می شود.چون گوش ها تاثیر به سزایی در ظاهر افراد دارند با عمل زیبایی گوش نقص گوش ها از بین رفته و اعتماد به نفس بالایی کسب می کنند .


جراحی اتوپلاستی به منظور بازسازی گوش چیست؟

برای جراحی ترمیم گوش و عوض کردن حالت گوش در اکثر مواقع جراحی با بی حسی موضعی در افراد بالغ و در کودکان با بیهوشی عمومی صورت می گیرد.ابتدا جراح متخصص در قسمت پشت گوش یه شکافی را به وجود می آورد تا به غضروف درون گوش راه پیدا کند و بتوان تغییرات را بر روی غضروف اعمال کرد و قسمت های اضافی را از بین برد.در آخر کار موقعیت قرار گیری گوش تعیین میشود تا اگر نیاز باشد گوش به سمت سر نزدیک شود و بعد برش هایی که از قبل توسط جراح ایجاد شده بود با بخیه بسته میشود .مدت زمان انجام جراحی زیبایی گوش حدود 1تا 2 ساعت طول می کشد .که این زمان باز هم به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود ،بستگی دارد.بیماری که گوش هایش برجسته است پزشک از روش تغییر پوزیشن گوش استفاده کرده و گوش را به سمت سر نزدیک میکند .این روش به گونه ای است که با استفاده از متد اسکورینگ یک مکان ایده آل برای گوش به دست می آید و غضروف هم کوچک خواهد شد.جراح از این طریق می تواند ظاهر گوش فرد متناسب با خواسته بیمار و متناسب با صورت وی به حالتی زیبا تبدیل کند.
تنوع در روش های جراحی زیبایی گوش فراوان است اما تکنیک استفاده شده در جراحی گوش کاملا به  جراح و همچنین نوع گوش و تغییراتی که قرار است روی گوش انجام شود ،بستگی دارد .

 

جراحی زیبایی گوش برای کاهش اندازه گوش

کسانی که اندازه ی گوششان بزرگ است مانند کودکان و یا بزرگسالانی که گوش از کناره های سر  به شکل قابل ملاحضه ای به سمت بیرون پیش آمدگی دارد  و احساس خوبی در شکل ظاهری خود ندارند. یک حالت از اتوپلاستی که اندازه گوش را کاهش می دهد، وجود دارد که برای تغییر اندازه گوش کاربرد دارد به این صورت که در این عمل میتوان لاله گوش را حتی به صورت سرپایی متناسب با صورت افراد تغییر دارد و اندازه آن را کوچک کرد.
در این عمل جراح به راحتی به برداشتن غضروف اضافی و پوست اضافی می پردازد و سایز گوش را کوچکتر می کند.افراد با این عمل جراحی زیبایی گوش به نتیجه های زیر می رسند:
•    گوش های مساوی
•    اندازه گوش متناسب یا صورت
•    گوش ها در راستای یکدیگرند و توازن دارند
•    احساس رضایت از شکل ظاهری خود


جراحی گوش یا اتوپلاستی دو طرفه

جدا از افرادی که برای بازسازی یکی از گوش ها به متخصص مراجعه میکنند افراد زیادی هستند که  دارای مشکل زیبایی به صورت هم زمان در گوش چپ و راست خود می باشند.عمل دو طرفه  شبیه به جراحی گوش یا اتوپلاستی روی یک گوش است و مزایا و نتیجه  یکسان دارد.با این تفاوت که ممکن است عوارض هایی مانند خارش گوش در این عمل بیشتر دیده می شود و مراقبت های پس از عمل باید با دقت تر صورت گیرد تا احتمال خطر عفونت کاهش پیدا کند.


چه کسانی باید عمل جراحی زیبایی گوش انجام دهند؟

برخی مواقع می توان با موی بلند ظاهر نامتناسب گوش را از دید دیگران پنهان نگه داشت.اما این یک راه حل موقتی است و هنگامی که افراد از زیور آلات استفاده می کنند گوششان نمایان خواهد شد و این احساس ناخوشایند دوباره به سراغ افراد باز می گردد. برخی کودکان در رابطه با ظاهر گوش خود احساس خجالت میکنند و مورد توجه دیگران قرار می گیرند و نمیتوانند این موضوع را تحمل کنند و اعتماد به نفس خود را در آن محیط از دست می دهند.جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای تمامی این افراد می تواند مفید واقع شود .
عدم اعتماد به نفس به علت نارضایتی از شکل گوش خود در بزرگسالان نیز وجود دارد .افرادی که به طور مادرزادی با نارسایی در گوش خود مواجه می شوند.
افراد آسیب دیده از اتفاق های ناگوار همگی می توانند گزینه هایی برای اتوپلاستی باشند اگر شما دارای یکی از این مشکلات هستید امیدواریم که در این زمینه اطلاعات خوبی را برای شما در رابطه با اتوپلاستی فراهم کرده باشیم.

تماس سریع