جراحی بینی

عمل بینی

با جراحی زیبایی، انحراف و پولیت بینی آشنا شوید

یکی از رایج ترین جراحی های امروزه که در بین بسیاری از خانم ها و آقایان ایرانی شایع است جراحی بینی است با اینکه  افراد با هدف داشتن ظاهری زیبا اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند اما اگر در صورتی که این جراحی توسط یک جراح متبحر و با تجربه صورت نگیرد ممکن است برای بیمار خطر آفرین بوده و عارضه ای دیگری را به دنبال دشته باشد و مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی ،قوز بینی،زاویه دار شدن بینی،یکی نبون سوراخ های بینی و دیگر ناهنجاری های بینی برای بیمار اتفاق بیفتد.پس باید دقت داشته باشید اگر تصمیم به جراحی بینی دارید در ابتدا اطلاعات خود را از این جراحی کامل کنید و با تمامی شرایطی که قبل و بعد از ممکن است براش شما به وجود بیاید آشنا شوید.
جراحی بینی علاوه بر اینکه ساختار ظاهری  بینی را زیبا و مناسب می کند بین بینی و دیگر اجزای صورت ارتباط مناسبی برقرار کرده و بینی با چانه،گونه لب و دهان و ساختار کلی صورت هماهنگ می شود به دلایل گفته شده هیچ وقت در جراحی بینی ، بینی به صورت تنها و مجزا بررسی نمی شود بلکه رابطه تنگاتنگ با دیگر اجزای صورت به گونه ای است که اگر در هریک از این اجزا نقصی به وجود بیاید در ظاهر دیگر اجزا نیز تاثیر قابل مشاهده ای خواهند گذاشت. برای مثال می توان گفت اگر فردی دارای چانه کوچک باشد بینی شخص برآمده تر به نظر می رسد.اگر جراح بینی به سایر اعضای صورت توجه کافی نداشته باشد نتیجه به طور قطع برای بیمار رضایت بخش نخواهد بود.

 

جراحی بینی گوشتی

درابتدا باید با جراحی بینی گوشتی آشنا شوید و بدانید که چگونه می توان گفت یک بینی گوشتی است یا خیر؟
بینی هایی که که دارای پوست ضخیم هستند، غدد سبابه در آن زیاد بوده و دارای سوراخ های بینی بزرگ می باشند بینی های گوشتی نامیده می شوند  این بینی ها دارای غضروف های ضعیف هستند و بیشتر حجم بینی را پوست،چربی و غدد سبابه تشکیل داده است.بینی های گوشتی نوک افتاده ای دارند. جراحی بینی گوشتی برای افرادی که از ظاهر پهن بینی خود رضایت کافی ندارند موثر واقع می شود. جراحی بینی گوشتی نوعی جراحی ترمیمی است و می توان گفت شاخه ایی از جراحی رینوپلاستی بینی است و عوارض و فواید خاص خود را دارد.برخی از تبلیغات دستگاه هایی برای کوچک کردن بینی  گوشتی را به این افراد پیشنهاد می کنند اما عملا می توان گفت این دستگاه ها هیچ نتیجه ایی نخواهد داشت و تنها یک جراح بینی که با تمامی جزییات بینی آشنایی داشته و بافت بینی را به خوبی می شناسد می توانند این افراد را راهنمایی کنند و نتیجه را به بهترین حالت ممکن تغییر دهند.


تکنیک های جراحی بینی گوشتی

در گذشته برای جراحی بینی های گوشتی به مقدار زیادی از غضروف های بینی کم می کردند با برداشتن بیش از اندازه غضروف های بینی  فضای زیر پوست خالی می شود و مشکلاتی همچون فرورفتگی ،به وجود آمدن اسکار برای شخص پدیدار می شود. دیگر اقدامی که در این جراحی صورت می گرفت برداشتن پوست بینی بود بدانید که برداشتن پوست خود اثرات زخم را تشدید می کند و به هیچ عنوان روش مناسبی برای بینی های گوشتی نیست. بهترین روشی که برای جراحی بینی گوشتی موثر واقع می شود استحکام بخشیدن بافت غضروفی و استفاده کردن از غضروف تیغه بینی جهت تقویت نوک بینی  و بافت غضروفی است.
cullomella strut یا استرات کولوملا قسمتی از غضروف تیغه بینی می باشد که جراح آن را درآورده و در قسمت نوک بینی قرار می دهد با انجام این روش نوک بینی را به سمت بالا برده و آن را محکم می کند.از دیگر مشکلات جراحی بینی سوراخ های بزرگ بینی است که با اقدامی به نام الار بیس برطرف می شود در این تکنیک پره های بینی به شکلی دقیق برداشته شده تا پره های بینی به اندازه مناسب کوچک شود.

افرادی که دارای بینی های گوشتی با پوست ضخیم هستند روش باز یکی از بهترین روش هاست.چون در روش بسته دسترسی به نوک بینی سخت بوده و نوک بینی به خوبی دیده نمی شود پس برای جراحی بینی گوشتی مناسب نخواهد بود.افراد با بینی گوشتی باید از جراحی زیبایی خود یک انتظار واقع بینانه داشته باشند و نباید خود را با کسانی که دارای بینی با ویژگی های دیگر هستند مقایسه کنند. زیرا بافت بینی های گوشتی به گونه ای است که جراح خیلی نمی تواند نتیجه جراحی را  باسلیقه شخص منطبق کند و در صورتی که فقط  فاکتورهای ظاهر بینی در اولویت قرار بگیرند ممکن است سلامتی شخص به خطر بیفتد.


جراحی بینی استخوانی

همان طور که گفته شد بینی از پوست ،استخوان و غضروف تشکیل شده است و بینی هایی که دارای غضروف محکم بوده و تیغه بینی از استحکام بالایی برخوردار است،  بینی استخوانی گفته می شود.
معمولا در جراحی بینی استخوانی قوز و یا برآمدگی روی بینی برداشته می شود و افرادی که دارای بینی استخوانی هستند بدانند لزوما بینی با برداشتن قسمت های برآمده زیبا نمی شود بلکه در کنار آن جراح بینی باید اقداماتی را جهت ترمیم بینی و تقویت بافت های بینی در قسمت نوک بینی انجام بدهد تا بینی بعد از گذشت مدتی از جراحی بینی با عوارض مختلف رو به رو نشود واستحکام بینی با گذشت زمان برقرار باشد.

 

نتیجه جراحی بینی استخوانی

مهم ترین عاملی که در جراحی بینی تاثیر گذار است پوست بینی بوده به طوری که  هر چه پوست از ضخامت کمتری برخوردار باشد جراح بینی دارای محدودیت کمتر بوده و با انجام اقدامات مختلف می تواند یک نتیجه رضایت بخش که با سلیقه بیمار هماهنگ است به دست آورد .اما جراح بینی باید دقت داشته باشد چون پوست بینی نازک است تمامی اقدامات کار شده روی بینی نمایان خواهد شد و کوچکترین بی نظمی بعد از بهبود ورم ها و گذشتن دوره نقاهت جراحی بینی دیده خواهد شد.پوست ایده آل برای جراحی بینی پوست با ضخامت بین نازک و ضخیم است که می تواند نتیجه جراحی بینی را با خلاقیت جراح بینی نیز ایده آل کند.
از مزیت هایی که بینی های استخوانی دارند جراح بینی به دلیل شرایط موجود می تواند نوک بینی را به شکل طبیعی تغییر دهد تا به اصول زیبایی شناسی نزدیک باشد در صورتی که پوست بینی سست باشد نوک بینی گرد و پهن تر خواهد شد و دوره بهبودی و کاهش تورم ها با سرعت کمتری پیش می رود.
نتیجه جراحی بینی استخوانی می تواند طبیعی،فانتزی و یا عروسکی باشد و افراد باید دقت باشند که علاوه بر نتیجه ایی که برای بینی خود در نظر گرفته اند باید به تناسب بینی با دیگر اجزای صورت دقت داشته باشند.

تماس سریع