کری ناگهانی گوش یا سکته ی گوش عارضه ای است که فرد به طور ناگهانی یا حداکثر در سه روز مقداری یا تمام شنوایی خود را از دست می دهد. کری ناگهانی گوش در اغلب افراد با ترس همراه است و باید بلافاصله پس از بروز علائم ناشنوایی به پزشک مراجعه نمایند و ازخود درمانی به شدت بپرهیزند. کری ناگهانی گوش یا همان سکته گوش در مدت زمان بسیار کوتاهی پس از بروز مشکل امکان درمان یا بهبود دارد. در برخی موارد به علت عدم مراجعه به موقع بیمار به پزشک متخصص کری ناگهانی گوش برای وی به ناشنوایی دائمی بدل می شود و بیمار پس از گذشت این زمان طلایی به هیچ درمانی پاسخ نمی دهد.

 


علل کری ناگهانی گوش

علل کری ناگهانی گوش همچنان به صورت واضح مشخص نیست اما در ادامه عواملی که میتوانند باعث این اتفاق شوند را خواهیم گفت: 
•  برخی بیماری های ویروسی 
•  حمله ی دستگاه ایمنی به گوش درونی که در حقیقت خود ایمنی محسوب گشته و خود بدن به یکی از اعضای خود آسیب وارد می نماید
•  بسته شدن سرخرگ لابیرنت که تنها سرخرگ تغذیه ای گوش است


علائم کری ناگهانی گوش

همانطور که پیداست اولین علائم کری ناگهانی گوش کاهش شنوایی است. یک روز که از خواب بیدار میشوید متوجه میشوید که به کیفیت و خوبی قبل نمیشنوید و این آغاز این مشکل می باشد.همچنین در کری ناگهانی گوش ممکن است علائمی مثل سرگیجه، تهوع، سردرد و... نیز مشاهده گردد. 

 

درمان کری ناگهانی گوش

در کری ناگهانی گوش یک سوم مبتلایان به مرور زمان شنوایی خود را باز  می یابند اما حدود دو سوم شنوایی طی مدت بیشتر بازمیگردد و برخی افراد نیز متاسفانه شنوایی خود را باز نمی یابند!
باید توجه داشت درمان کری ناگهانی گوش به صورت خوسرانه می تواند بیشتر شما را در معرض آسیب همیشگی شنوایی قرار دهد، مراجعه در گلد تایم درمان به شما شانس می دهد که بتوانید با اقدامات به موقع پزشکی از این بیماری رهایی یابید، از جمله روش های درمانی که پزشکان برای درمان کری ناگهانی گوش استفاده میکنند کورتون خوراکی می باشد. همچنین در اقدامات تخصصی تر درمان کری ناگهانی گوش تزریق کورتون به درون گوش می تواند مثمر ثمر تر واقع شود. 
برای درمان این اختلال هیچ راه جراحی تا کنون وجود نداشته و همچنین زمان طلایی مراجعه به پزشک و درمان از 1 روز تا 7 روز بعد از اولین علائم تخمین زده شده، هرقدر ابعاد کاهش شنوایی گسترده تر نشده باشد امکان درمان موفق افزایش می یابد. حداکثر زمانی که برای درمان کری ناگهانی گوش در نظر گرفته شده 14 روز است و پس از آن تقریبا کار خاصی برای درمان نمی توان انجام داد و درمان اثری از بهبودی نخواهد داشت.

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

منبع : سایت دکتر مجید نصیری

 
به اشتراک بگذارید :
تماس سریع