تزریق ژل
 

آنچه که باید از تزریق ژل بدانید

استفاده از یک روش استاندارد و بادوام نیاز به فردی با تجربه است. در واقع نوع پر کننده های پوستی  باید به گونه ای انتخاب شود که دوام بیشتر وکمترین عوارض را برای فرد داشته باشد.

متداولترین  روشهای حجيم‌سازي،‌ اين روزها تزريق ژل يا چربي است.ژل های پر کننده صورت محصولاتی همچون کلاژن، اسید هیالورونیک و ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم هستند که برای جوان سازی و شادابی پوست استفاده میشوند با توجه به افزایش چشمگیر کاربرد ژل متخصصان پوست و مو تاكيد فراواني بر عوارض ناشي از تزريق ژل‌‌هاي غيراستاندارد به وسيله افراد غيرمتخصص دارند.معمولا ترکیبات پُرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند.ژل‌هاي موقت از متداول‌ترين انواع ژل‌ها هستند،واين‌ها ژل‌هايي هستند كه از هيالورونيك اسيد ساخته شده‌اند كه علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز كلاژن را هم تحريك مي‌كنند و به اين وسيله به پوست قوام بيشتري مي‌بخشند.در واقع ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود. زمانی که خطوط روی صورت زیادی عمیق شده باشند بهترین روش، تزریق ترکیبات پر کننده ژل است. 

 

موارد کاربرد ژل

خانم‌هاي بسياري هستند كه به دليل افزايش سن درناحيه گونه وكنار چشم و خط خنده دچار چروك‌هايي شده‌اند يا دوست دارند حجم لب‌هایشان را افزايش دهند. تزریق ژلسبب پرشدن شیارها، پرشدن چروک ها مثل پرکردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام (سینه و…) می شودو این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی های ضایعاتی چون سالک و… و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند. 

 


تزریق ژل

 

نحوه انجام تزریق ژل 

تزریق ژل با استفاده از سوزن های کوچک انجام شده درد ناشی از تزریق ژل در بدترین شرایط مانند یک گزیدگی خفیف بوده که درحدود۵ ثانیه طول می کشد وبیشتر افراد این درد را هم احساس نمی کنند.چرا که اگر این درد شدید می بود با احساس درد و تکاندن خوردن بیمار پزشک قادر به انجام تزریق ژل یا بوتاکس نمی شد.

 

عوارض احتمالی پس از تزریق ژل

تعداد فراوانی ژل وجود دارد که متاسفانه تعدادی از آن ها غیر استاندارد می باشد. براساس نوع نیاز و کاهش عوارض احتمالی باید از ژل های استاندارد توسط پزشک مجرب استفاده شود،چرا که تکنیک تزریق ژل بسیار مهم است .در واقع ژل های نوع موقت از نوعی پروتئین بوده وقتی بدن آن را دریافت می کند مواد ژل را به عنوان مواد بیگانه شناسایی نمی کند، بطور معمول عوارضی مشاهده نمی شود. حتی در موارد نادر اگر عوارضی رویت شد جای نگرانی نیست، چون به تدریج بدن این مواد را جذب و تجزیه می کند،واین عوارض ماندگار نخواهند بود. واكنش بدن به ژل بسيار كم است به‌خصوص اگر از ژل‌هاي استاندارد استفاده شود تنها ممكن است بعد از تزريق ژل دچار كبودي و كمي تورم بشود كه معمولا در چند روز برطرف مي‌شود و مي‌توان گفت ممكن است در بعضي افراد اين اتفاق اصلا رخ ندهد. براي از بين بردن اين كبودي‌ها مي‌توانيد از آناناس، قرص‌هاي ويتامين C، كمپرس سرد در اوايل و بعد كمپرس گرم استفاده كنيد.

در مورد ژل های دائم، گاه عوارضی همچون حساسیت ،عفونت و گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود که برای پرهیز از آن، مخصوصا در مورد افرادی که سابقه بیماری های خود ایمنی همچون آلرژی و آسم دارند بایستی آزمایش انجام شود ضمنأ مواد ژل می باست از نوع مرغوب بوده و حجم تزریق ژل کم باشد. 

 

 دوام ژل

در مورد دوام ژل و نوع آن حتما  بايد با پزشک متخصص مشورت کنید.مدت دوام ژل‌هاي موقت بين 9 تا 21ماه است حتي گاهي تا 51 ماه دوام دارد.پس از جذب ژل و بازگشت پوست یا لب به حالت اولیه میتوان مجددأ برای تزریق اقدام نمود.بهتر است بدانید كه فقط چند نوع از ژل ها تائيد شده هستند مثلا يك نوع تائيد شده آن، كلسيم هيدروكسي آپاتيد است كه بين 2 تا 3 سال ماندگاري دارد و بايد به‌طور عمقي تزريق شود.  

 

دکتر مجید نصیری

برچسب ها :