چرا بعد از جراحی بینی دچار کاهش حس بویایی می شوید؟

یکی از مشکلات رایج در میان افرادی که جراحی بینی را تجربه کرده‌اند، کاهش حس بویایی و یا ازبین رفتن حس بویایی است. به‌دلیل سوالات زیادی که در اینستاگرام پرسیده می‌شود، قصد داریم ازبین رفتن حس بویایی بعد از جراحی بینی را دقیق‌تر بررسی کنیم. با مطالعه این مطلب، علت کاهش حس بویایی پس از جراحی رینوپلاستی و درمان ازبین رفتن حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی را متوجه خواهید شد.

چرا بعد از جراحی دچار کاهش حس بویایی می‌شویم؟ چرا حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی ازبین می‌رود؟ آیا کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی قابل درمان است؟

با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

 

حس بویایی چگونه کار می‌کند؟

کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

اگر بخواهید حس بویایی و عملکرد آن را بهتر بشناسید، باید بدانید که منشا دریافت بوها، بینی انسان است. مولکول‌های بو که در هوا معلق هستند، ازطریق تنفس وارد بینی می‌شوند. بینی انسان موهای ریزی دارد که آلودگی‌ها و ذرات مضر در هوا را فیلتر می‌کند. پس از این مرحله، مولکول‌های رایحه یا بو، به داخل بینی وارد می‌شوند و ازطریق سلول‌های تشخیص دهنده بو، شناسایی می‌شوند. با شناسایی بو، اطلاعاتی در خصوص آن به مغز ارسال می‌شود. پس از این مرحله، انسان توانایی درک بو را دارد. درواقع، بعد از این مرحله، انسان می‌تواند بو را احساس کند و آن را تشخیص دهد.

 

حتما بخوانید : انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی در تهران

 

زندگی بدون حس بویای چگونه است؟

انسان از ابتدای روزهایی که به‌دنیا می‌آید، حس بویایی فعالی دارد. معمولا در اولین روزهای زندگی نیز، نوزاد ازطریق بو مادر خود را شناسایی می‌کند. شاید به همین دلیل است که حس بویایی، چندان برای‌تان مهم به‌نظر نمی‌رسد. اما جالب است بدانید که، حس بویایی یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین حس‌های پنج‌گانه در انسان است. با بهره‌گیری از حس بویایی، می‌توانید متوجه خطرهایی مثل آتش سوزی، غذای فاسد و موارد این‌چنینی شوید. حس بویایی، اثر مستقیمی در تشخیص مزه‌ها و حس چشایی دارد. اگر به هر دلیلی دچار کاهش حس بویایی شوید، در تشخیص مزه‌ها نیز دچار مشکل خواهید شد.

 

کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی تا چه مدت باقی می‌ماند؟

کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

یکی از مشکلاتی که بعد از جراحی بینی، افراد را دچار نگرانی می‌کند، کاهش حس بویایی است. در چنین شرایطی، معمولا بیمار هیچ بویی را تشخیص نمی‌دهد. طبق تحقیقاتی که از افراد کاندید جراحی زیبایی بینی انجام شده‌است، پس از جراحی بینی حدود 5% افراد حس بویایی ضعیفی دارند و سایر افراد، تا 6 هفته هیچ حس بویایی تجربه نمی‌کنند. اما ازبین رفتن حس بویایی در افراد، موقتی است و معمولا به‌دلیل تورم ناشی از جراحی، در مخاط بینی اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا پس از 6 ماه، به مرور بازمی‌گردد. در موارد محدودی، کاهش حس بویایی به نابویی می‌رسد و به اصطلاح، فرد دچار آنوسمی می‌شود.

 

چرا بعد از جراحی زیبایی بینی دچار کاهش بویایی می‌شویم؟

همان‌طور که از ابتدا توضیح داده شد، کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی کاملا طبیعی است. تورم فضای داخلی بینی به‌دلیل جراحات ناشی از رینوپلاستی، موجب اختلال در حس بویایی می‌شود. درواقع، این تورم گیرنده‌های بویایی را غیرفعال می‌کند. زمانی که مولکول‌های بو و رایحه بر روی این گیرنده‌ها قرار نگیرند، دستگاه بویایی دچار اختلال می‌شود و هیچ اطلاعاتی از بوها کسب نمی‌کند. در چنین شرایطی هیچ اطلاعاتی توسط عصب بویایی به مغز مخابره نمی‌شود و درنتیجه، فرد دچار کاهش حس بویایی و نابویایی می‌شود.

 

حتما بخوانید : علت اختلال تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

 

آیا کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی بهبود می‌یابد؟

کاهش حس بویایی پس از جراحی زیبایی بینی، با گذشت زمان بهبود می‌یابد. مگر در شرایطی که در حین جراحی زیبایی بینی به عصب بویایی آسیب وارد شده باشد. بعد از گذشت حدود 6 هفته، به مرور علائمی از بازگشت حس بویایی احساس می‌شود. معمولا درصورتی‌که حس بویایی با گذشت 6 ماه بعد از انجام جراحی رینوپلاستی بازگشتی نداشته باشد، لازم است جهت بررسی بیشتر به پزشک متخصص‌تان مراجعه کنید.

 

حتما بخوانید : هایپوسمی یا کاهش حس بویایی چیست؟

 

درمان کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

اگر بخواهید کاهش حس بویایی یا ازبین رفتن حس بویایی پس از جراحی رینوپلاستی را درمان کنید، باید به متخصص مراجعه کنید. پس از ویزیت پزشک متخصص و بررسی ساختار بینی، پزشک بنابر مشاهداتی که ازطریق تصویربرداری درمی‌یابد، اقدام به تجویز داروهای استروئیدی می‌کند. با مصرف این داروها و کاهش تورم ناشی از جراحی، حس بویایی به مرور باز می‌گردد.

 

چطور از کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی پیشگیری کنید؟

کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

باتوجه به توضیحاتی که داده شد، احتمالا متوجه اهمیت حس بویایی در انسان شده‌اید. اگر نگران ازبین رفتن حس بویایی‌ تان هستید ونمی‌خواهید پس از جراحی زیبایی بینی دچار این مشکل شوید، باید فکری اساسی کنید. اختصاص وقت برای پیدا کردن بهترین دکتر گوش حلق و بینی برای جراحی زیبایی بینی، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. معمولا پزشکان متخصص جراحی بینی باتجربه، سلامت تنفسی و بویایی بیمار را در زمان جراحی رینوپلاستی درنظر می‌گیرند. اطلاع از ویژگی‌های بهترین پزشک جراحی بینی، شما را قادر به انتخاب بدون ریسکی می‌کند. سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که بدون درنظر گرفتن منافع مالی، در جلسه مشاوره جراحی بینی، شما را راهنمایی می‌کند. معمولا پزشکانی که تجربه کافی در این زمینه دارند، در جلسه مشاوره نوع بینی پس از عمل را برای‌تان شرح می‌دهند و از کوچک نمودن بیش از اندازه بینی، پرهیز می‌کنند. یک پزشک باتجربه، به هیچ عنوان جراحی بینی عروسکی و جراحی بینی فانتزی را، بدون درنظر گرفتن سلامت تنفسی و و بویایی، نمی‌پذیرد.

 

خلاصه مطلب

حس بویایی جذاب‌ترین حسی است که دراختیار انسان قرارگرفته است. با داشتن حس بویایی، زندگی شاد و جذابی خواهید داشت. پس اگر می‌خواهید برای جراحی زیبایی بینی اقدام کنید، حتما بهترین پزشک متخصص جراحی بینی را برای این‌کار انتخاب کنید. با تحقیق و انتخاب صحیح پزشک، درگیر دردسرهای جراحی بینی ترمیمی، خروپف، آپنه خواب و مشکلات این‌چنینی نخواهید شد.

 

اگر این مقاله براتون مفید بوده، به مقاله امتیاز بدید، چون اطلاع از نیاز و علایق شما، به ما کمک زیادی می‌کند.

لطفا  لینک این مقاله را، در صفحات اجتماعی به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 بیشتر بدانید: مقالات دکتر نصیری

 دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :