آیا میدانید بهترین درمان سنگ لوزه چیست

شاید شما نیز، از کودکی دردسرهای زیادی را از لوزه ها کشیده باشید. لوزه یکی از خاص‌ترین اعضا در بدن انسان است. ابعاد لوزه در کودکی و بزرگسالی تقریبا یکسان است. همین موضوع، مشکلاتی را برای بعضی از کودکان ایجاد می‌کند. اما به مرور، با افزایش سن و رشد دهانی، بهبود می‌یابد. یکی از مشکلاتی که لوزه‌ها برای افراد زیادی ایجاد می‌کنند، سنگ لوزه است. سنگ لوزه یکی از نامطلوب‌ترین و ناخوش‌آیندترین مشکلاتی است که موجب شکایت بیماران می‌شود. در این مقاله بیشتر به بحث درمان سنگ لوزه می‌پردازیم.

سنگ لوزه چیست؟ چگونه سنگ لوزه را درمان کنیم؟ آیا سنگ لوزه درمان قطعی دارد؟ در ادامه به بررسی این سوالات می‌پردازیم.

پس همراه ما باشید.

 

درمان سنگ لوزه 

درمان سنگ لوزه | سنگ لوزه

سنگ لوزه چیست؟

 

لوزه ها، نسوج گوشتی در انتهای حلق هستند که حکم نگهبانان ریه را دارند. لوزه ها، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند. لنفوسیت‌هایی که در لوزه قرار دارد، از عفونت ریه جلوگیری می‌کند. اما مشکلاتی که لوزه، تورم لوزه، لوزه سوم و سنگ لوزه ایجاد می‌کند کم نیست. در بعضی لوزه‌ها، نقاط سفید رنگی دیده می‌شود که سنگ لوزه گفته می‌شود. سنگ لوزه، گاهی موجب تورم در لوزه‌ها و ایجاد عفونت در آن می‌شود. پس لازم است برای درمان سنگ لوزه اقدامی انجام دهید.

 

علائم سنگ لوزه | لوزه

علائم سنگ لوزه چیست؟

 

سنگ لوزه گاهی قابل مشاهده است. دانه‌های سفید رنگ بر روی لوزه، یکی از علائم سنگ لوزه است. تورم در انتهای لوزه، یکی از نشانه‌های سنگ لوزه است. از دیگر علائم سنگ لوزه که بسیار رایج است و افراد زیادی از آن شکایت می‌کنند، بوی بد دهان است. بوی بد دهان که به‌دلیل سنگ لوزه ایجاد می‌شود، با مسواک و دهانشویه، بهبود پیدا نمی‌کند. درد گلو در پی بلع نیز، یکی از نشانه های سنگ لوزه است. با دانستن علائم سنگ لوزه، نوبت به اطلاع از راه درمان سنگ لوزه است. در ادامه به بررسی درمان سنگ لوزه و روش‌های آن می‌پردازیم.

 

سنگ لوزه چگونه ایجاد می‌شود؟

 

سنگ لوزه، معمولا زمانی ایجاد می‌شود که، لوزه دارای حفره‌های ریز و درشت باشد. غذاهایی که در طی روز استفاده می‌کنید، به مرور وارد این حفره‌ها شده و تجمع می‌کند. عفونت حاصل از تجمع سنگ لوزه بسیار رایج است. برای پیشگیری از ایجاد سنگ لوزه، لازم است اقداماتی انجام دهید که میزان موفقیت آن چندان زیاد نیست. استفاده از سرم شست و شو بینی و سینوس، برای کنترل سنگ لوزه بسیار رایج است. غرغره ای سرم و رعایت بهداشت دهان، یکی از روش‌های پیشگیری از تشکیل سنگ لوزه است. اما این روش، چندان موفقیت آمیز نیست. سنگ لوزه در افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند، بسیار شایع‌تر از سایر افراد است.

 

بهترین درمان سنگ لوزه

علائم سنگ لوزه| علائم  تشخیص سنگ لوزه

 

هشدار!

در سایت‌های بسیاری، روش‌های درمان خانگی سنگ لوزه عنوان شده‌است. استفاده از سنجاق سر، مسواک و گوش پاک کن، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

عواقب خارج کردن سنگ لوزه در منزل

 

معمولا، افراد درگیر با سنگ لوزه، پس از مشاهده آن، به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می‌کنند. اما، آیا سنگ لوزه درمان دارد؟ یکی از درمان‌های رایج سنگ لوزه، خارج نمودن سنگ لوزه است. بسیاری از افراد، در تلاش هستند که سنگ لوزه را در منزل خارج کنند. استفاده از موچین و پنس، برای خروج سنگ لوزه در منزل رایج است. اما لازم است بدانید که، خارج کردن سنگ لوزه در منزل و توسط خودتان، خطر زیادی خواهد داشت. عفونت لوزه، آسیب به لوزه و بافت‌های مجاور، از رایج‌ترین مشکلاتی است که با خارج کردن سنگ لوزه در منزل با آن مواجه می‌شوید. سنگ لوزه معمولا طعم و بوی بسیار بدی دارد.

 

آیا سنگ لوزه درمان دارد؟

 

خوشبختانه، سنگ لوزه درمان قطعی دارد. درمان سنگ لوزه، ازبین بردن حفره‌های لوزه است. درواقع، زمانی که هیچ حفره‌ای در لوزه وجود نداشته باشد، هیچ ماده غذایی در آن نفوذ نمی‌کند.  برای درمان سنگ لوزه، باید از جراحی لوزه کمک بگیرید. با انجام جراحی لوزه، برای همیشه از شر سنگ لوزه خلاص می‌شوید. فقط کافی است، بهترین متخصص گوش حلق و بینی را برای انجام جراحی انتخاب کنید.

با جراحی لوزه سیستم ایمنی چه خواهد شد؟

 

اگر برای جراحی لوزه، پزشک باتجربه و حرفه‌ای را انتخاب کنید، به‌خوبی می‌داند که جراحی لوزه را به‌گونه‌ای انجام دهد که، به سیستم ایمنی بدن آسیبی وارد نشود. در چنین شرایط، جراح لوزه معمولا بخشی از بافت لوزه را، برای رسیدگی به سیستم ایمنی بدن باقی‌ می‌گذارد. پس سیستم ایمنی بدن ضعیف نخواهد شد و جای نگرانی نیست. درنظر داشته باشید که، آسیب عفونت‌های مکرر لوزه و گلو، بسیار خطرناک‌تر از این جراحی است.

 

اگر این مقاله براتون مفید بوده، به مقاله امتیاز بدید، چون اطلاع از نیاز و علایق شما، به ما کمک زیادی می‌کند. لطفا  لینک این مقاله را، در صفحات اجتماعی به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :