آیا به حساسیت فصلی مبتلا هستید یا کرونا؟

آیا به حساسیت فصلی مبتلا هستید یا کرونا؟

این روزها ویروس کرونا زندگی همه ما را دچار تغییرات زیادی کرده‌است. هرچه از آمدن این ویروس می‌گذرد، استرس‌ها و نگرانی‌ها درخصوص ابتلا بیشتر می‌شود. نگرانی از ابتلای سالمندان به کرونا، ابتلای کودکان به کرونا و خطراتی که ابتلا به این ویروس برای‌مان ایجاد می‌کند. سوالات بسیار زیادی در اینستاگرام ما به آدرس Drmajidnassiri پرسیده می‌شود که درخصوص بروز علائم مختلفی است که با ویروس کرونا اشتباه گرفته می‌شود. به همین دلیل، در این مقاله علائم ابتلا به ویروس کرونا و شباهت آن به آلرژی فصلی را توضیح می‌دهیم تا به‌دلیل فصل بهار و شروع آلرژی های فصلی، آن را با کرونا اشتباه نگیرید.

به آلرژی فصلی مبتلا هستیم یا کرونا؟ علائم کرونا چیست؟ علائم آلرژی فصلی چیست؟ تفاوت آلرژی فصلی و ویروس کرونا چیست؟

 

حساسیت فصلی یا کرونا

ویروس کرونا و علائم آن را بدانید

ویروس کرونا، معمولا ازطریق گوش، بینی، چشم و دهان وارد بدن انسان می‌شود. تمام سطوحی که دارای مخاط هستند، ویروس را جذب می‌کنند. در چنین شرایطی، اگر ویروس در مجاورت این قسمت‌ها قرارگیرد، بدن به ویروس کرونا مبتلا می‌شود. ابتلا به ویروس کرونا، معمولا قبل از 14 روز از ابتلا، علائم خود را نشان می‌دهد. در این حالت، هرچه مقاومت بدن بالاتر باشد و سیستم ایمنی بدن قوی‌تر باشد، ویروس کرونا شانس کم‌تری برای آسیب به دستگاه تنفسی دارد. اما درصورتی که بدن به دلایل مختلفی مثل کمبود ویتامین، تغذیه نامناسب و بیماری‌های زمینه‌ای، دچار ضعف باشد، ویروس کرونا تهاجمی‌تر عمل می‌کند. ویروس کرونا با علائم تب بالای 38 درجه، ضعف، سرفه‌های خشک، اختلالات گوارشی و علائم نادری مثل کاهش حس بویایی، آبریزش بینی و گلودرد بروز می‌کند. پس لازم است، همان‌طور که در پست‌های اینستاگرام توضیح داده شد، برای پیشگیری از آسیب جدی بر بدن، با مشاهده علائم اولیه ویروس کرونا با سامانه 4030 تلفنی تماس بگیرید تا کارشناسان سلامت، شما را راهنمایی کنند.

آلرژی و حساسیت فصلی چطور بروز می‌کند؟

حساسیت فصلی و آلرژی معمولا در فصول مختلفی بروز می‌کند. حساسیت بهاری و حساسیت پاییزی از رایج‌ترین فصولی است که افراد زیادی را دچار حساسیت می‌کند. ویروس کرونا در آستانه بهار بروز کرده‌است. افراد زیادی به دلیل ابتلا به حساسیت فصلی، به شدت دچار استرس شده‌اند. پس بهتر است، علائم آلرژی را با دقت بدانید تا شناخت مطلوبی از حساسیت فصلی پیدا کنید. حساسیت فصلی و آلرژی معمولا با عطسه و آبریزش بینی شروع می‌شود. کیپ شدن بینی و خارش شدید آن، ازجمله علائم ابتلا به آلرژی فصلی است. با تشدید این علائم، خارش چشم، قرمزی چشم، اشک چشم و قرمزی بینی،  بروز می‌کند. پس تا این‌جا می‌توان تاکید کرد که تب، سرفه‌های خشک و تنگی نفس از علائم آلرژی فصلی نیست. سرفه در زمان ابتلا به آلرژی فصلی، تحت شرایط خاصی بروز می‌کند.

 

آبریزش بینی

 

آلرژی فصلی چه زمانی شبیه به ویروس کرونا است؟

اگر به آلرژی فصلی مبتلا شوید و اقدامی برای کنترل این شرایط نکنید، ترشحات سینوسی به مرور درگیر عفونت می‌شوند. همین موضوع، خلط پشت حلق، آبریزش بینی، سرفه و مشکلات این‌چنینی را ایجاد می‌کند. درمان آلرژی فصلی، معمولا کنترلی است. استفاده از سرم شست و شوی بینی و سینوس، یکی از روش‌های مطلوب در بهبود وضعیت حساسیت فصلی است. اما درصورتی‌که برای درمان آلرژی اقدامی نکنید، ممکن است خلط پشت حلق، سرفه، تحریک ریه و گوارش را در خود احساس کنید. در چنین شرایطی، خلط پشت حلق در سرفه‌ها احساس می‌شود و همین موضوع، تفاوت ابتلا به آلرژی نسبت به ویروس کرونا است.

 

آلرژی فصلی

تفاوت آلرژی فصلی با ویروس کرونا چیست؟

به‌دست آوردن احساس آرامش، نیازمند آگاهی بهتر از تفاوت آلرژی فصلی با ویروس کرونا است. هرچه از تفاوت این دو مطلع باشید، استرس کم‌تری را تجربه می‌کنید. احساس خارش حلق، در آلرژی فصلی بسیار رایج است. درحالی‌که مبتلایان به ویروس کرونا هیچ خارش گلویی ندارند. تب، یکی از علائم رایج در مبتلایان به ویروس کرونا است. اما آلرژی فصلی، هیچ تبی ایجاد نمی‌کند. تنگی نفس نیز، علامت رایج ابتلا به کرونا است، اما در حساسیت فصلی چندان شایع نیست. مصرف آنتی هیستامین، به سرعت علائم آلرژی را کاهش می‌دهد؛ اما هیچ اثری بر علائم ویروس کرونا نمی‌گذارد.

سوالاتتان را در مورد ویروس کرونا بپرسید

اگر همچنان دچار استرس و نگرانی هستید، می‌توانید سوالات‌تان را درخصوص ویروس کرونا بپرسید. سوال در خصوص کرونا را می‌توانید هم در سایت ثبت کنید، و هم ازطریق اینستاگرام بپرسید. در چنین شرایطی همراه شما هستیم تا سلامت بمانید.

 دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :