فاجعه ای بنام ویروس کرونا را بشناسید تا از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید

فاجعه ای بنام ویروس کرونا را بشناسید 

یکی از فجایعی که  این روزها شیوع پیدا کرده است، ویروس کرونا است. ویروس کرونا در شهر "ووهان" چین اولین مبتلایان را زمین گیر نموده است. ویروس کرونا معمولاً از طریق حیوانات به انسان منتقل می‌شود. انتقال اولیه این ویروس از موش، مار و خفاش بوده است، اما این روزها با شیوع ویروس کرونا، دانشمندان چینی انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان را نیز تائید کرده‌اند. همین مسری بودی ویروس کرونا، موجب وحشت زیاد کشورهای مختلفی شده‌است که مسافران چینی بسیاری دارند. ویروس کرونا به شدت درحال توسعه است و با عطسه و سرفه به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. متاسفانه تاکنون واکسنی برای درمان ویروس کرونا کشف نشده‌است و تنها راه نجات، پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. در ادامه به بررسی ویروس کرونا و خطرات آن می‌پردازیم و راه های پیشگیری از ویروس کرونا و درمان آن را بررسی خواهیم کرد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا، جزو ویروس‌های تنفسی است. ویروس کرونا به‌طور کامل بر روی ریه و دستگاه تنفسی فرد اثرات مخرب برجای می‌گذارد و فرد مبتلا را دچار مشکلات تنفسی می‌کند. ویروس کرونا با علائم تنفسی شدید مانند سارس، فرد مبتلا را دچار سرفه و اختلالات تنفسی می کند. ویروس کرونا به دلیل برجستگی‌هایی که روی غشای خود دارد، شبیه تششعات خورشید است و به این دلیل کرونا نام گرفته‌است. ویروس کرونا تاکنون قربانیان زیادی در ووهان چین گرفته‌است. در ادامه به علائم کرونا و راه های پیشگیری از آن می‌پردازیم.

 

ویروس کرونا 2020 اولین بار در کجا دیده شد؟

ویروس کرونا 2020 یا همان کرونا جدید، در شهر ووهان کشور چین اولین مبتلایان را داشت. این بیماری در ابتدا ناشناخته بود و در بین بازاریانی اتفاق افتاده بود که اقدام به فروش حیوانات زنده می‌کردند، با پژوهش‌های انجام شده، در تاریخ 8 ژانویه 2020 گزارسی در نیویورک تایمز چاپ شد که خبر از کشف ویروس کرونای جدید داشت. این گزارش نشان می‌داد که تمام کشته شدگان اخیر در ووهان چین که با علائمی یکسان در بیمارستان بستری بوده و درنهایت به کام مرگ کشیده شده‌اند، مبتلا به ویروس کرونا جدید بوده‌اند. متاسفانه چندی بعد، فردی در آمریکا با همین علائم بستری شد و طبق آزمایشات انجام شده، تشخیص ابتلا به ویروس کرونا داده شد و طبق تحقیقات انجام شده، این فرد چند هفته قبل به چین سفر کرده بود. همین موضوع سبب هشداری جهانی برای شیوع ویروس مرگبار کرونا 2020 شد.

ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا 2020 چیست؟

احساس تنگی نفس

سرفه های شدید

مشکلات حاد ریه

طسه و آبریزش بینی

علائمی شبیه به سرماخوردگی

تنگی نفس شدید و خس خس سینه
 

 

  راه های شیوع ویروس کرونا چیست؟ آیا شیوع این ویروس واقعیت دارد؟

  متاسفانه باید گفت بله، شیوع ویروس کرونا کاملاً جدی است و تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا 2020 هر روز افزایش می‌یابد. ویروس کرونا به راحتی مانند سرماخوردگی، فرد به فرد منتقل می‌گردد. این ویروس با حضور در مکان‌های عمومی، استفاده از لوازم شخصی آلوده، استفاده از ظروف غذای مشترک با فرد آلوده، عطسه و سرفه‌ای که منجر به ترشح بزاق دهان از دهان فرد آلوده به سایرین شود، همه‌گی از راه های شیوع ویروس کرونا است. همین انتقال ساده ویروس، از فرد به فرد موجب شیوع سریع ویروس کرونا در بین مردم چین و مسافران آن شده‌است. حتماً شنیده‌اید که ملی پوش ایرانی، مسعود سعادتی نیز در کشور چین حضور دارد و به‌دلیل احتمال ابتلا به ویروس کرونا، در قرنطینه به سر می‌برد.

   

  آیا ویروس کرونا به ایران رسیده است؟

  خوشبختانه تاکنون هیچ فرد مبتلا به ویروس کرونایی در ایران ثبت نشده است. مسافرین کشور چین که به ایران سفر می‌کننند، در فرودگاه امام توسط سیستم‌های هوشمند مورد بررسی قرار می‌گیرند تا هرگونه علائمی مبنی بر ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا شناسایی شود. طبق گفته رئیس مرکز  مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تنها راهی که ممکن است افراد مبتلا به ویروس کرونای جدید از چین به ایران برسند، سفر هوایی است و بر همین اساس، سیستم‌های بررسی دقیق مسافران، در فرودگاه امام خمینی مستقر شده‌است تا از ورود فرد مبتلا به کشور جلوگیری شود.

   

  چه کسانی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا دچار مرگ شده اند؟

  باتوجه به آمار ارائه شده از مبتلایان به ویروس کرونای جدید در کشور چین، اکثر افرادی که در این کشور دچار مرگ، بر اثر بیماری شده‌اند؛ افرادی بودند که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند ابتلا به فشارخون، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، نقص سیستم ایمنی و کهولت سن بوده‌اند. البته هنوز آماری از مرگ کودکان مبتلا به کرونا ارائه نشده‌است. این افراد به‌دلیل دارا بودن بیماری‌های زمینه‌ای، در مقابل بیماری بسیار ضعیف‌تر بوده و توان مقابله با آن را نداشته‌اند. این افراد در مواجهه با ویروس کرونا، خیلی زود جان خود را از دست داده‌اند.
   

  آیا مبتلایان به ویروس کرونا درمان می شوند؟

  سوالی که در ذهن عده زیادی وجود دارد، این است که اگر از سر بدشانسی کسی به ویروس کرونا مبتلا شود، آیا درمانی دارد؟ باید گفت تاکنون هیچ دارو و واکسنی برای مقابله با ویروس کرونای جدید کشف نشده‌است. ویروس کرونا که از ووهان چین شیوع پیدا کرده‌است،  تنها به‌وسیله درمان‌های کنترلی امکان بهبودی نسبی دارد. این بیماری به دلیل آسیبی که به دستگاه تنفسی وارد می‌کند، فرد را دچار اختلال تنفسی نموده و امکان اکسیژن رسانی به بدن را کاهش می‌دهد. همین امر سبب مرگ در بسیاری از افراد می‌شود. درمان مبتلایان به ویروس کرونا، با استراحت و مصرف مایعات زیاد و همچنین بستری شدن در بیمارستان ممکن است.

   

  راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

  افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

  استفاده مداوم از ماسک و دستکش

  عدم حضور در مکان های عمومی و پرخطر

  جلوگیری از ارتباطات غیر ضروری مانند دست دادن و روبوسی

  محدود نمودن سفر به مناطقی که ابتلا به ویروس کرونا دیده شده است

  برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

   

   دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

  برچسب ها

  امتیاز دهید :
  به اشتراک بگذارید :