آیا از تاثیر روحی روانی و آسیب شدید اخبار بد بر کودکان آگاه هستید؟

آیا از تاثیر روحی روانی و آسیب شدید اخبار بد بر کودکان آگاه هستید؟

کودکان یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در مواجهه با اخبار بد به حساب می‌آیند. کودکان در سنین بسیار مهمی قرار دارند که هرگونه آسیب روحی را در بزرگسالی بزرگ‌نمایی می‌کنند و اختلال روحی اساسی از آن میسازند. این موضوع اصلاً خود آگاه نیست و کودک با اطلاعاتی که از اطراف دریافت می‌کند و قادر به تحلیل آن نیست، دچار استرس و اضطراب می‌شود. کافی است والدین نسبت به این موضوع آگاهی نداشته باشند و به‌راحتی به‌همراه کودک جلوی تلویزیون نشسته و اخبار تماشا کنند. خبرهای بد و تنش‌زا کودک را دچار سردرگمی نموده و چون ساختار ذهنی کودک توانایی هیچ تحلیل صحیحی از خطرات زندگی بزرگسالی را ندارد، دچار بحران می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر ابعاد این موضوع خواهیم پرداخت.

اخبار بد چیست؟

خانواده‌های بسیاری وجود دارند که به دلیل عدم آگاهی، بدون هیچ محدودیتی اخبار خارج از خانه را به اعضای خانواده و کودکان انتقال می‌دهند و یا در ساعت‌های بیداری کودک، اخبار می‌بینند و تحلیل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می‌کنند. همه‌ی این عوامل موجب می‌شود، کودک در خصوص چیزهایی که هیچ دیدی از آن ندارد و آگاهی لازم برای تحلیل موضوعات، اخبار و حوادث را ندارد، درگیر شود. اخبار بد خبرهایی هستند که از شرایط عادی زندگی فاصله دارند، حوادثی مانند سیل، زلزله، سونامی، جنگ، تصادفات و جنایات همگی جزو اخبار بد محسوب می‌شوند. اخبار بد، حجم عظیمی از انرژی منفی و حال بد را به زندگی وارد می‌کند.

 

تاثیر روحی روانی اخبار بد بر کودکان چیست؟

همان‌طور که گفته شد، اخبار بد کودک را دچار استرس و اضطراب می‌کند، این اخبار نگرانی‌هایی را به ذهن کودک راه می‌دهد که در دراز مدت و حتی برزگسالی موجب اختلالات روحی روانی در وی می‌شود. اگر کودک در سنینی باشد که امکان استفاده از فضای مجازی و تلویزیون را داشته‌باشد، احتمال این‌که به‌دلیل کنجکاوی اخبار را دنبال کند، بسیار بالا است. در این شرایط کودک با جست‌و‌جو اخبار بد و منفی، حجم زیادی از اطلاعات را به‌دست می‌آورد که صرف‌نظر از احتمال موثق نبودن خبر، احتمال مشاهده تصاویر نامناسب برای سن کودک و همچنین موضع‌گیری و تغییر رویه اخلاقی، در پی اثرات منفی اخبار بد؛ محتمل است. پس برای جلوگیری از اتفاق افتادن تمامی این مشکلات و پدید آمدن اختلالات روحی در سنین بزرگسالی، حتماً از انتقال اخبار بد به کودکان جلوگیری نمایید.

 

چرا نباید اخبار بد را در کنار کودک گوش داد

کودکان تجربه و رشد عقلی و اجتماعی زیادی در این دوران ندارند که توانایی تحلیل، بررسی و تصمیم گیری صحیحی در مواجهه با اخبار بد داشته‌باشند. بر همین اساس، لازم است والدین به شدت مراقب این موضوع باشند و تا حد امکان کودک را از زندگی کودکانه خود جدا نکنند. بهداشت روانی کودک یکی از مهم‌ترین پارامتر‌های موفقیت او در دوران جوانی و بزرگسالی است که به راحتی با همین نکات ریز می‌توان آن‌را به خطر انداخت. کودکان احساسات لطیفی دارند و ذهنیت آن‌ها در کودکی جایی برای این آسیب‌ها ندارد.اخبار بدی که خبر از جنگ، خونریزی و حوادث دارای کشتار می‌دهد، به کودک حس ازدست دادن را القا می‌کند. کودک با لمس احساس ازدست دادن، دچار اضطراب شده و این نگرانی و اضطراب، حالات روحی روانی مختلفی برای وی ایجاد می‌کند که در ادامه خواهید خواند. کودکان، به‌ویژه در سن پیش‌ از مدرسه، در برابر حوادث ناگوار بسیار حساس هستند. آنها همیشه به این فکر می‌کنند که ممکن است همان اتفاق‌های بد برای آنها و خانواده‌شان هم رخ دهد.

آسیب روحی و جسمی اخبار بد برای کودکان چیست؟

از ابتدای مقاله، در خصوص عدم رشد و تکامل ذهنی کودکان خواندید و دانستید که کودکان به دلیل عدم آگاهی و عدم توانایی آنالیز اتفاقات بد، با شنیدن اخبار بد صدمه روحی فراوانی می‌خورند. کودکان معمولاً در شرایط روحی نامطلوب، واکنش‌های جسمی گوناگونی بروز می‌دهند، اختلالات اضطرابی، اضطراب جدایی، جویدن ناخن، بی خوابی و بی قراری، کابوس‌های شبانه، عدم تمایل به صرف غذا، احساس تهوع و اسهال، کرختی و احساس بیماری، همگی از عواقب شنیدن اخبار بد برای کودکان است. خبرهای بد معمولاً حاکی از، ازدست دادن عزیزان است. تصاویر نامطلوبی که در اخباربد نمایش داده می‌شود، معمولاً صدمات جسمی و خرابی‌های متعدد و رفتار شرورانه برخی افراد است که همگی تاثیر نامطلوبی بر روحیه کودک ایجاد می‌کند. مشاهده تصاویر نامناسب سبب می‌شود کودک خواب شبانه بی کیفیتی داشته‌باشد و احساس ترس و وحشت دائمی از وقایع نامطلوبی که ممکن است در انتظارش باشد، او را تبدیل به کودکی مضطرب، نگران و گاهاً افسرده می‌کند. پس آگاه باشید که اسیب روحی و جسمی اخبار بد، برای کودکان چند برابر است.

 

کودکان در مواجهه با اخبار بد به چه چیزی فکر می کنند؟

یکی از چیزهایی که شاید در خصوص آن ندانیم و حتی فکرش را هم نکنیم، تفکر بچه ها پس از شنیدن اخبار ناراحت کننده و بد است. کودکان به چیزهایی فکر می‌کنند که از آن‌ها می‌ترسند. ترس از تنهایی، ترس ازدست دادن، ترس جدایی؛ همه و همه از احساسات رایج کودکان در مواجهه با اخبار بد است. کودک معمولاً این احساس را در خصوص نزدیک‌ترین افراد به خود شروع می‌کند، حس از دست دادن پدر و مادر، حس جدایی از اسباب بازی‌ها و خانواده، حس تنهایی و حتی گم شدن یا ترک شدن، همگی از احساسات ناخوش آیندی است که کودک پس از شنیدن اخبار بد احساس می‌کند.

تحلیل خبری در منزل ممنوع

بسیار مشاهده شده که خانواده‌ها تمام وقایع و اتفاقات بدی که در اخبار مطلع شده‌اند را، در فضای خانه تحلیل می‌کنند. کودکان نیز در نزدیکی‌ آن‌ها بوده و گاهاً سوالاتی می‌پرسند. تحلیل خبری موجب القای احساسات منفی خبر، به‌همراه حس مادر و پدر یک کودک، به او خواهد شد. کودک با مشاهده چهره خانواده و برداشت این احساسات منفی، دچار سرگردانی و بی‌حوصلکی می‌شود. با برداشت از رفتار والدین، کودک نیز دنبال کننده اخبار می‌شود و به مرور با مشاهده تصاویر و فیلم‌های پخش شده از حوادث، آسیب روحی شدیدی می‌بیند که جبران آن به این راحتی‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. درواقع شما به‌جای مراقبت از عدم دریافت اخبار بد توسط کودک، خودتان تبدیل به یک تکرار کننده اخبار شده‌اید و خبرها را از زوایای مختلف با خطرات گوناگون تحلیل نموده و به خورد کودک می‌دهید.

 

عوارض روحی خبرهای بد برای کودکان چیست؟

  • لجبازی و بهانه گیری

  • احساس تهوع و اسهال
  • احساس بی میلی به غذا
  • جویدن ناخن یا کندن موها
  • افسردگی و اضطراب کودک
  • بروز رفتارهای خشن و نامطلوب
  • گریه های بی دلیل و بی قراری های شبانه
  • اختلال در خواب و دیدن کابوس های شبانه

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 

 دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط