جراحی بینی گوشتی و نکته های مهم آن|عمل بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی و نکته های مهم آن را بشناسید

جراحی بینی گوشتی در مقایسه با مدل های دیگر بینی، نیازمند جراحی زیبایی با دقت تری است. بینی گوشتی معمولاً دارای پوست ضخیمی است و لایه پوست روی بینی بافت ضخیم تری دارد و قسمت نوک بینی دارای پهنای بیشتری است و در واقع غضروف آن فرم پهن تری نسبت به بینی استخوانی دارد. در بینی گوشتی معمولاً پره های بینی باز بوده و پهن می باشند. با توجه به کلیه مواردی که دکر شد جراحی بینی گوشتی نیازمند ملاحظات بسیاری است تا نتیجه حاصل از آن در درجه اول سلامتی مراجعه کننده و سپس زیبایی حاصل از عمل بینی گوشتی را ارائه دهد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی متد های مختلفی برای جراحی بینی گوشتی (بینی پهن) وجود دارد که نتیجه آن را مطلوب می کند. 

 

جراحی بینی گوشتی | بینی گوشتی

بینی گوشتی چیست

همانطور که در مقالات گذشته اشاره شد، فرم بینی انواع مختلفی دارد که بینی گوشتی یکی از آن ها است. بینی گوشتی معمولاً دارای پوست چرب با منافذ باز و بافت ضخیمی است . عرض بینی گوشتی از بینی استخوانی بسیار بیشتر است و پره های بینی بزرگتر می باشد. در بینی های گوشتی معمولاً فرم استخوان بینی بدلیل ضخامت پوست آن کاور شده و شما برجستگی استخوانی در قسمت تیغه بینی مشاهده نمی کنید. نوک بینی گوشتی دارای عضروف بزرگ و پهنی است که گاهاً همین غضروف موجب گوشتی بنظر آمدن بینی می شود.

 

آیا جراحی بینی گوشتی امکانپذیر است

جراحی بینی گوشتی معمولاً از سایر مدل های بینی مشکل تر است و نیازمند تخصص و مهارت پزشک است. جراحی بینی گوشتی محدودیت های مختلفی دارد که پزشک در جلسه مشاوره جراحی زیبایی بینی آن را برای مراجعه کننده خود مشخص خواهد کرد. نکته مهم در جراحی بینی گوشتی انتظار بیمار است که گاهاً چیزی شبیه به معجزه است! توصیه میکنم کمی واقع بینانه نسبت بهعمل بینی گوشتی نگاه کنید تا نتیجه مطلوبی مشاهده کنید. مراجعین معمولاً انتظار دارند بینی گوشتی آن ها بسیار کوچک و قلمی شده و پره های بینی بسیار کوچک شوند، باید گفت اینجانب دکتر مجید نصیری متخصص گوش حلق و بینی به هیچ عنوان چنین جراحی نخواهم کرد چرا که عوارض ناشی از کوچک نمودن بیش از حد بینی و پره های آن تا آخر عمر همراه شما خواهد بود. پس کوچک نمودن بینی گوشتی را تا حد صلاحدید پزشک خود انجام دهید و به هیج عنوان اصرار به کوچکتر شدن بینی نداشته باشید. پس با جدیت می توان گفت جراحی بینی گوشتی امکانپذیر است و هیچ مانعی در عمل بینی گوشتی وجود ندارد.

جراحی بینی | جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی چگونه است

در گذشته باور رایجی بین مردم وجود داشت مبنی بر اینکه جراحی بینی گوشتی بی نتیجه است و بینی گوشتی بعد از عمل با گذر زمان به حالت قبل باز می گردد و یا افتاده می شود. امروزه اما بدلیل استفاده از تکنیک های مختلف احتمال این بازگشت تقریباً به صفر رسیده است و فرد با مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی و همچنین ملاحظات جراحی بینی گوشتی که توسط پزشک انجام می شود نتیجه رضایتبخشی تجربه خواهد کرد. در جراحی بینی گوشتی بافت پوست بینی ضخیم است و پزشک لازم است بافت بینی را تراشیده و نازک نماید و غضروف بینی را بر اساس شکل و فرم آن کوچک نموده و یا از گرافت استفاده نماید تا احتمال افتادگی آن کم شود. افتادگی بینی گوشتی بدلیل سنگینی قسمت نوک بینی و بالا رفتن سن فرد و در نتیجه کشیده شدن بینی به سمت پایین بوجود می آمد.

 

جراحی بینی گوشتی در چه سنی مناسب است

سوال رایجی که در اینستاگرام مکررا ارسال می شود این است که جراحی بینی گوشتی در چه سنی مناسب است؟ در واقع مشخص کردن سن برای جراحی بینی به این دلیل است که برای انجام جراحی زیبایی در صورت لازم است رشد و تغییرات حاصل از آن در فرد به تکامل رسد و زمانی که این رشد نهایی شود بهترین زمان انجام جراحی بینی گوشتی است. در بین متخصصین جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی سن 18 سال بهترین زمان جراحی بینی گوشتی است چرا که تغییرات فک و صورت در این سن خاتمه می یابد.

 

توصیه های قبل از جراحی بینی گوشتی

دقت به توصیه های قبل از جراحی بینی گوشتی و در نظر گیری این نکات از مهم ترین پارامتر های عمل بینی گوشتی مطلوب است که نتیجه عمل را به مطلوب ترین شکل ممکن حفظ خواهد کرد، در ادامه به مهم ترین نکات خواهیم پرداخت:

 • مهمترین نکته در جراحی بینی گوشتی، منطقی نمودن سطح انتظارات از جراحی بینی است و عدم درخواست کوچک نمودن بینی بیش از اندازه است
 • انتخاب فرم بینی بسیار متناسب با فرم اجزای صورت است و تناسب مهم ترین نکته آن است
 • حتماً در انتخاب پزشک دقت کافی داشته باشید و پیش از انتخاب تحقیق کافی نمائید
 • در صورت نیاز از لوسیون ها و شوینده های کنترل کننده چربی پوست استفاده نمایید
 • مصرف دخانیات و الکل را حداکثر از یکماه قبل قطع نمائی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

 • گلو درد، ترشحات خون آبه داخل بینی، کبودی اطراف چشم و بینی معمولاً تا سه هفته ابتدای جراحی بینی گوشتی طبیعی است.
 • استفاده از کمپرس سرد موجب کاهش تورم و کبودی پس از جراحی بینی گوشتیخواهد شد. 
 • سطح شیبداری برای خوابیدن ایجاد کنید و در هفته ابتدایی جراحی بینی روی آن بخوابید تا میزان کبودی کاهش یابد.
 • پس از جراحی بینی گوشتی استخر، جکوزی و.... را تا یک الی دوماه فراموش کنید.
 • به هیچ وجه تا یکماه پس از جراحی زیبایی بینی ورزش سنگین نکنید.
 • تا دو هفته از خم نمودن سر خود به سمت پایین بپرهیزید.
 • تا دو هفته از مواجهه با آفتاب، شعله گاز و محیط گرم بپرهیزید.

 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :