چه کسانی واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

بیماری آنفولانزا معمولاً در فصول سرد سال شیوع بیشتری دارد. چرا که به دلیل سرما و بسته بودن درب و پنجره ها عموماً ویروس در محیط به سرعت پخش می شود. در این شرایط بهترین راه برای پیشگیری از عدم ابتلا به این ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن است. مشکل در این بخش است که عده ای بدلایل مختلف سیستم ایمنی ضعیفی دارند که ویروس در این فصول بیشترین ریسک ابتلا به بیماری را در آن ها ایجاد می کند. بدین ترتیب لازم است این افراد اقدام به تزریق واکسن آنفولانزا نمایند تا در بازه زمانی های ریسک ابتلا به این ویروس در امان باشند و بیماری با شدت کم تری این افراد را تحت شعاع قرار دهد. سازمان بهداشت جهانی لیستی از واجدین شرایط تزریق واکسن آنفولانزا منتشر نموده که به ترتیب بیماران دیالزی و پیوند کلیه، مبتلایان به تالاسمی، بیماران کبدی ، بیماران مبتلا به سرطان و در پایان فعالین مراکز درمانی که در محیط مساعد انتشار ویروس آنفولانزا می باشند در این لیست قرار گرفته اند. پزشکان به صلاحدید شرایط مراجعین خود به سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی و همچنین برخی کودکان توصیه می کنند نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام نمایند.

 

علائم ویروس آنفولانزا در بدن چیست

سردرد

تب و لرز

ابریزش بینی

کیپ شدن بینی

احســاس گلودرد

گرفتگی صدا و گلو

احساس دردهای عضلانی

سرفه های مکرر بدون بهبودی

 

واکسن آنفولانزا را چه کسانی تزریق کنند؟

این سوال بسیار رایج است که واکسن آنفولانزا را چه کسانی تزریق کنند؟ همانطور که در توضیحات اولیه مقاله توضیح داده شد سازمان بهداشت جهانی لیستی از واجدین شرایط تزریق واکسن آنفولانزا منتشر نموده که به ترتیب بیماران دیالزی و پیوند کلیه، مبتلایان به تالاسمی، بیماران کبدی ، بیماران مبتلا به سرطان و در پایان فعالین مراکز درمانی که در محیط مساعد انتشار ویروس آنفولانزا می باشند در این لیست قرار گرفته اند.  در این میان پزشکان به مراجعین خود بسته به شرایط پزشکی و سلامتی شان توصیه می کنند افراد بالای 50 سال، کودکان بین 6 تا 18 سال و افرادی که به هر دلیلی دچار بیماری هایی هستند که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف شده، .واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند. لازم است این موضوع را در نظر گیرید که در زمان تزریق واکسن آنفولانزا حتماً پزشک خود را از سوابق بیماری ها و واکنش های آلرژیک بدن خود مطلع سازید.

 

واکسن آنفولانزا چه کاری در بدن انجام می دهد؟

در این بخش به زبان ساده توضیح خواهیم داد که واکسن آنفولانزا در بدن چه کار می کند و چگونه از ابتلا به آنفولانزا جلوگیری می کند. معمولاً واکسن ها میزان مشخصی از بیماری و ویروس هستند که با ورود به بدن، بدن را وادار به تولید آنتی بادی می کنند تا توان مقابله با بیماری فراهم شود. واکسن آنولانزا نیز دقیقا همین کار را می کند و با ورود به بدن انسان آنتی بادی مقابله با آنفولانزا را تولید می کند. در این شرایط بدن فرد نسبت به بیماری قوی شده و پیشگیری لازم از ابتلا به آنفولانزا انجام می شود. نکته مهم در خصوص ویروس آنفولانزا این است که این ویروس تنواع بسیار بالایی دارد و هر ساله دانشمندان با توجه به انواع ویروس و میزان شیوع و تاثیر آن، واکسن موثر بر چند نوع ویروس را تولید و عرضه می کنند . به همین دلیل اثر گذاری واکسن در افراد بر اساس نوع ویروس آنفولانزایی که به آن مبتلا می شوند متفاوت است.

 

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا

معمولاً بعد از تزریق واکسن آنفولانزا 2 الی 4 هفته زمان میبرد تا بدن اقدام به تولید آنتی بادی نماید و نسبت به بیماری مقاوم شود. به همین دلیل بهترین زمان تزریق یا همان گلد تایم تزریق واکسن آنفولانزا از اواسط شهریور الی اواسط مهر ماه است که قبل از کاهش دما و شروع فصل سرما بدن نسبت به بیماری مقاوم گردد. پس بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا ابتدای پاییز و نهایتاً قبل از پایان مهر ماه است تا بهترین اثربخشی و پیشگیی در ابتلا به آنفولانزا را داشته باشید.

 

آیا با تزریق آنفولانزا دیگر سرما نمیخوریم؟

تصور اشتباه و رایجی که وجود دارد همین است که با تزریق واکسن آنفولانزا دیگر نه سرما خواهید خورد و نه دیگر آنفولانزا سراغ شما خواهد آمد. این تصور اشتباه است چرا که با تزریق واکسن آنفولانزا تنها انواع خطرناک ویروس آنفولانزا مهار میشوند و انواع دیگر ویروس آنفولانزا همچنان تاثیر گذار خواهند بود. این موضوع در خصوص ویروس سرماخوردگی نیز صادق است و تزریق واکسن آنفولانزا هیچ ارتباطی با ویروس سرماخوردگی ندارد. پس حتماً به عزیزان خود اطلاع دهید که این باور که " با تزریق واکسن آنفولانزا در طول سال به هیچ ویروس سرماخوردگی و آنفولانزایی مبتلا نخواهید شد" بسیار اشتباه بوده و تنها با تزریق واکسن آنفولانزا چند نوع ویروس بسیار شدید آنفولانزا در بدن شما موثر نخواهند بود.

 

موارد منع مصرف واکسن انفولانزا

واکسن آنفولانزا نیز مانند بسیاری از واکسن ها و داروها، در بدن هر شخص ممکن است عوارض خاصی بروز کند. بر همین اساس توصیه می شود حتماً پزشک خود را از سوابق بیماریها، داروهای مصرفی و همچنین کلیه واکنش های دارویی که تاکنون با ان مواجه شده اید مطلع سازید . چرا که در برخی افراد با زمینه بیماری های حاد تزریق ویروس توصیه نمی شود. همچنین افرادی که به حساسیت های دارویی و آلرژی مبتلا هستند و یا به سندرم گیلنباره دچارند توصیه نمی شود  تزریق واکسن آنفولانزا را داشته باشند. اما توجه داشته باشید هرگونه علائم تب، لرز، فرمزی چشم، گرفتگی صدا و احساس خفگی ... فورا به پزشک مراجعه نمائید.

 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :