چرا نیاز به جراحی سینوس یا آندوسکوپی سینوس پیدا میکنید

چرا نیاز به جراحی سینوس یا آندوسکوپی سینوس  پیدا میکنید

جراحی سینوس راهکار آخری است که به رهایی از شر سینوزیت کمک می کند. جراحی سینوس در مواقعی تجویز می شود که تخلیه عفونت های تجمع شده در سینوس ها بدلیل تورم زیاد سینوس امکانپذیر نیست. در این شرایط اگر درمان دارویی موجب بهبود نگردد جراحی سینوس پیشنهاد می شود. در این جراحی بسته به تشخیص و نظر پزشک سینوس ها جراحی شده و عفونت های باقیمانده در سینوس ها تخلیه می گردد. امروزه جراحی آندوسکوپی سینوس روش جایگزین جراحی سینوس های قدیمی است که با کم ترین میزان جراحت و درد اقدام به تخلیه ترشحات سینوسی می نماید. در جراحی آندوسکوپی سینوس که با بیهوشی عمومی انجام می شود، آندوسکوپ از طریق بینی وارد سینوس ها شده و هرگونه اقدام درمانی لازم انجام می شود.

 

 

جراحی سینوس | جراحی آندوسکوپی سینوس

 

چرا نیاز به جراحی سینوس پیدا میکنید

جراحی سینوس زمانی لازم می شود که بیمار با شکایت از سردرد های سینوزیتی و ترشحات پشت حلق، آبریزش بینی و... به پزشک مراجعه می کند و پزشک با بررسی وضعیت بیمار و تصویربرداری های لازم متوجه تورم شدید ناحیه سینوس بیمار شده و خروج ترشحات سینوسی را بدونجراحی سینوس میسر نمی داند . در این شرایط معمولاً درمان های دارویی نیز کمک شایانی به بهبود وضعیت بیمار نخواهد کرد و تخلیه ترشحات سینوسی تنها از طریق جراحی سینوس یا همان آندوسکوپی سینوس امکان پذیر است. جراحی آندوسکوپی سینوس با پیشرفت علم جایگزین جراحی سینوس باز شد و جراحات جراحی به روش قدیمی را تا حد بسیاری کاهش داد.

 

جراحی سینوس چه زمانی ضروری است

همان طور که بالاتر خواندید، جراحی سینوس زمانی مورد نیاز است که شدت بیماری حاد شده و امکان خروج ترشحات سینوسی از حفره های سینوس نیست. معمولاً زمانی که عفونت در ترشحات سینوسی زیاد شود بیمار علائمی همچون درد در نواحی سینوس، پیشانی، سردرد، خلط پشت حلق، سرفه های مداوم، تهوع، تورم لوزه و...احساس می کند که با هیچ گونه دارویی بهبود نمی یابد. زمانی که عفونت سینوس تا این حد افزایش یابد امکان استفاده از دارو های کاهش دهنده تورم وجود ندارد چرا که دارو پاسخ مناسبی به درمان نخواهد داد. جراحی سینوس در این زمان ضروری است چرا که هیچ گونه درمانی پاسخ مطلوب نخواهد داشت و فرد برای رهایی از سینوزیت و علائم دردناک ذکر شده تصمیم به جراحی سینوس می گیرد. جراحی آندوسکوپی سینوس درمان فوری این مشکلات است که بلافاصله پس از جراحی بهبودی و از بین رفتن علائم محسوس است.

 

آمادگی های قبل از جراحی سینوس

از آمادگی های قبل از جراحی سینوس می توان به قطع مصرف دارو های رقیق کننده خون اشاره کرد. این دارو ها که جهت رقیق نمودن خون در افراد مستعد لخته شدن خون و آمبولی هستند تجویز می گردد، لازم است قبل از جراحی سینوس متوقف گردند تا از خونریزی های غیر ضروری حین عمل پیشگیری گردد. گاهی در صورت صلاحدید پزشک دارو های آنتی بیوتیک تجویز می گردد تا ریسک ابتلا به عفونت ها در فرد کاهش یابد . همچنین بیمار موضف است قبل از انجام جراحی سینوس لیست کلیه داروهایی که تاکنون مصرف نموده و همچنین جراحی های انجام شده و بیماری های خود را در لیستی به پزشک معالج اعلام نماید تا پزشک با علم به کلیه سوابق پزشکی بیمار اقدام به جراحی سینوس نماید. مراقبت های کلی از سلامتی مانند مصرف ویتامین های تجویز شده توسط پزشک و بالا بردن سطح ایمنی بدن و همچنین ترک مصرف دخانیات و الکل پیش از جراحی سینوس توصیه می شود.

 

جراحی سینوس چگونه انجام می شود

جراحی سینوس معمولاً با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود . این جراحی که امروزه با کم ترین میزان جراحت وآسیب به بافت های مجاور است، توسط دستگاهی بنام آندوسکوپ انجام می شود که با لوله ی باریکی از طریق حفره های بینی وارد بینی و سینوس شده و سپس با کنترل توسط پزشک متخصص گوش حلق و بینی، هدف مورد نظر از جراحی را انجام می دهد و ترشحات سینوسی که داخل حفره های سینوس تجمع نموده اند را تخلیه می کند. جراحی سینوس با استفاده از آندوسکوپی سینوس معمولاً دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد و با مراقبت های پس از جراحی سینوس می توان بهترین نتیجه را از این جراحی مشاهده کرد. جراحی آندوسکوپی سینوس درمان فوری سینوزیت محسوب می شود اما درمان قطعی نیست و سلامت فرد رابطه مستقیمی با رعایت نکات پس از جراحی سینوس دارد. با مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک پس از جراحی سینوس  و همچنین  مراقبت های جانبی در زندگی روز مره و ورزش و... می توان تا حد بسیار زیادی از سینوزیت مجدد جلوگیری کرد.

البته در نظر داشته باشید افرادی که به آلرژی مبتلا هستند و علت ابتلا به سینوزیت در آن ها منشا آلرژی دارد، لازم است در ابتدا به درمان آلرژی خود بپردازند و یا بطور کامل از آلرژن ها دوری کنند تا ترشحات سینوسی کاهش یابد و سپس اقدام به جراحی سینوس نمایند. در این شرایط ریسک ابتلا به بیماری سینوزیت و مشکلات جانبی آن در فرد تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

 

مزایای جراحی سینوس بوسیله آندوسکوپی سینوس

همان طور که در مقالات پیشین اشاره شد، جراحی سینوس به روش های قدیمی نیازمند جراحات بسیار زیادی بود که همین امر موجب افزایش مدت زمان نقاهت و همچنین تحمیل درد و خونریزی و حساس نمودن مراقبت های پس از جراحی سینوس بود. امروزه با پیشرفت علم و استفاده از دستگاه آندوسکوپ، جراحی سینوس بوسیله آندوسکوپی سینوس امکانپذیر است و همین امر کمک شایانی به کاهش درد و خونریزی این جراحی نموده است. معمولاً بوسیله جراحی آندوسکوپی سینوس می توان سینوزیت های مزمن را درمان نمود. همچنین جهت باز نمودن مجاری خروجی ترشحات سینوسی که موجب تحمیل درد و فشار در نواحی سر و سینوس می شود می توان از آندوسکوپی سینوس استفاده نمود.از مزایای جراحی سینوس بوسیله آندوسکوپی سینوس می توان به کم بودن کبودی و تورم در نواحی بینی و صورت اشاره کرد. مزایای استفاده از آندوسکوپی سینوس را در مقالات آن می توانید مطالعه کنید. 

 

مراقبت های بعد از جراحی سینوس

مراقبت های بعد از جراحی سینوس ارتباط مستقیم با انتخاب شما دارد که بوسیله آندوسکوپی سینوس این جراحی را انجام دهید یا با روش قدیمی. معمولاً توصیه متخصصین استفاده از اندوسکوپی سینوس است که میزان درد، تورم و خونریزی کم تری داشته و انتخاب بیماران نیز جز این نیست. جراحی آندوسکوپی سینوس معمولاً بصورت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می شود. در صورتیکه بی حس موضعی باشد صرفاً نیاز است که همراه داشته باشید تا پس از اتمام جراحی به منزل روید. اما در صورتیکه جراحی آندوسکوپی سینوس با بی هوشی عمومی انجام شود یک شب بستری خواهید بود و کلیه مراقبت های لازم از شما صورت خواهد گرفت. 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :