از عفونت تنفسی کودکان بیشتر بدانید

عفونت تنفسی کودکان یکی از شایع ترین نوع مشکلاتی است که در بدو تولد والدین را درگیر می کند. عفونت تنفسی کودکان موجب اختلال در تنفس کودک می شود و لازم است در اسرع وقت به پزشک اطفال جهت معاینه و درمان مراجعه شود. عفونت تنفسی در صورت عدم درمان سلامتی کودک را به شدت تهدید می کند و گاهی آسیب جبران ناپذیری بر وی وارد می کند. سرفه های متعدد، اختلال در تنفس، صدای خس خس سینه از جمله نشانه های شایع عفونت تنفسی کودکان است که در صورت عدم درمان به موقع، طولانی شدن دوره درمان در کودک موجب مصرف بیشتر دارو، آنتی بیوتیک و در نتیجه ضعف شدید بدنی در کودکان می شود. چرا که بدلیل ضعیف تر بودن سیستم ایمنی کودک و همچنین کوچک تر بودن اعضا بدن او، آسیب پذیری نیز افزایش می یابد. پس والدین عزیز با مطالعه این مقاله سلامت کودک خود را در ابتلا به عفونت تنفسی را حفظ کنید.

 

عفونت تنفسی کودکان

دستگاه تنفسی کودک را بشناسید

دستگاه تنفسی کودک تشکیل شده از  حفره های بینی است که مسئول دریافت اکسیژن بوده و همچنین فیلتر اولیه جهت ورود هوا به داخل  مجاری دستگاه تنفسی می باشند.  هوا از حفره های بینی وارد شده و به حلق و حنجره می رسد. در این بخش بوسیله نای هوای وارد شده به داخل شش ها یا همان ریه راه  می یابد. دم و بازدم واکنشی است که در آن هوا به داخل ریه برده می شود  پس از جداسازی اکسیژن و انتقال آن به خون مرحله بازدم صورت می گیرد که دی اکسید کربن تولید شده را از خون جذب و بوسیله بازدم خارج می کند. این بازدم پس از فشرده شدن ریه ها صورت می گیرد و حدود نیم لیتر  هوا در دمو بازدهم عادی وارد دستگاه تنفسی شده یا از آن خارج می شوند. 

 

عفونت تنفسی کودکان

یکی از شایع ترین علل مراجعه والدین به مراکز درمانی و همچنین جدی ترین مشکلات دوران کودکی برخی کودکان عفونت تنفسی است.  معمولاً عفونت تنفسی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است ، چرا که بدلیل سن کم و ضعیف بودن سیستم ایمنی در کودکان عفونت ها در بدن نوع دیگری از درمان جدی را می طلبد. عفونت تنفسی نیز از این حال خارج نیست و بدلیل کوچک بودن ریه در کودکان نیازمند تشخیص سریع و شروع درمان عفونت تنفسی است.  مصرف دارو یا آنتی بیوتیک در عفونت تنفسی کودکان  به شدت نیازمند تشخیص صحیح پزشک از علت عفونت تنفسی است. زیرا در مواقعی که عفونت تنفسی منشا ویروسی داشته باشد نحوه درمان متفاوت از عفونت تنفسی با منشا باکتری است.

 

علائم ابتلا به عفونت تنفسی کودکان

بدن درد کودک

تب بالا در کودک

ضعف شدید کودک

رنگ پریدگی کودک

خس خس سینه هنگام تنفس

افزایش خلط و سرفه کودک

بی خوابی و بهانه گیری کودک

تهوع و استفراغ و اختلالات گوارشی کودک

 

انواع عفونت تنفسی کودکان

عفونت تنفسی ویروسی کودک

عفونت تنفسی ویروسی در کودکان زمانی بروز می کند که کودک در معرض ویروسی خاص قرار گرفته باشد که دستگاه تنفسی کودک را هدف قرار داده است. در این شرایط گفته می شود که منشا عفونت تنفسی کودکان ویروسی است . معمولاً بدلیل عدم دارا بودن اطلاعات کافی، والدین پس از مشاهده علائم ابتلا کودک به عفونت تنفسی اصرار بر تجویز آنتی بیوتیک ها دارند. در حالی که از این موضوع آگاهی ندارند که درمان عفونت تنفسی که با منشا ویروس در کودک ایجاد شده با آنتی بیوتیک ها ممکن نیست و تجویز آن صرفاً موجب افزایش مقاومت بدن کودک به آنتی بیوتیک ها را دارد که در آینده موجب تحمیل مشکلات فراوانی در کودک خواهد شد. پس لطفاً در مواردی که پزشک آنتی بیوتیک تجویز ننموده از درخواست تجویز خودداری نمایید و طبق دستور پزشک درمان کودک را تا درمان قطعی پیگیری نمائید.

 

عفونت تنفسی باکتریایی کودک

عفونت تنفسی باکتریایی در کودک زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق تنفس وارد دستگاه تنفسی کودک شده باشد. در این شرایط بدن فوراً شروع به مبارزه با باکتری می نماید و علائم ظاهر می شود. عفونت تنسی باکتریایی در کودکان علائمی مشابه عفونت تنفسی ویروسی دارد با این تفاوت که منشا آن ویروس نیست و باکتری است. بدن به جنگ باکتری ها می رود و در مواقعی ک موفق به پیروزی نباشد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک است. در این موقعیت ها پزشک با تشخیص صحیح شیوه درمان مناسب را تجویز می نماید و وظیفه والدین است که تا بهبودی کامل کودک خود مصرف آنتی بیوتیک و دارو های تجویز شده توسط پزشک را پیگیری نمایند. مصرف آنتی بیوتیک نیازمند قوانین خاصی است که شامل نوشیدن آب به میزان زیاد، رعایت کردن زمانبندی مصرف دارو و همچنین عدم قطع مصرف آنتی بیوتیک تا پایان طول درمان تجویز شده توسط پزشک است. معمولاً با رعایت این نکات عفونت تنفسی کودک با سرعت بیشتری بهبود می یابد و از ضعیف شدن کودک در طولانی شدن بیماری جلوگیری می شود.

 

سرفه های کودک را جدی بگیرید

بدلیل مهم بودن این نکته ترجیح دادم بعنوان پزشک متخصص گوش حلق و بینی که موارد متعددی از عفونت تنفسی کودکان بدلیل جدی نگرفتن سرفه ها توسط والدین را مشاهده کردم ، در این بخش بطور کامل به والدین عزیز گوش زد کنم که سرفه ها یکی از مهم ترین علائم هشدار دهنده عفونت در کودکان می باشند. سرفه ها به سه دلیل اتفاق می افتد، یا عفونت سینوس و حلق و یا مشکلات تنفسی و ریه که هر  سه از مهم ترین موارد در کاهش سطح سلامت کودکان است. سرفه ها معمولاً از علائم اولیه بیماری کودکان است که می توانید بلافاصله پس از مشاهده چندین بار تکرار آن به پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت فرزندتان بررسی شود. درمان فوری می تواند بسیار پیشگیرانه باشد و کودک را از آسیب های عفونت تنفسی و حلق که درمان های طولانی تری می طلبد در امان دارد. در این شرایط والدین با مراجعه زود هنگام خود مانع از مصرف غیر ضروری دارو توسط فرزندان خود می شوند که همین موضوع سطح کیفی سلامتی را در کودکان افزایش می دهد و بالعکس بی توجهی به سرفه های کودک موجب پیشرفت بیماری و ضعیف شدن بدن وی نسبت به آن بیماری می شود که همین امر مصرف دارو های بیشتری را بمنظور درمان می طلبد.

 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

دکتر مجید نصیری| بهترین دکتر عفونت تنفسی کودکان

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط