سینوزیت چرکی را اینگونه درمان کنید

سینوزیت همان التهاب و عفونت سینوس ها است که موجب تحمیل درد در نواحی سینوسی مانند پیشانی و... می شود. سینوزیت همچنین ترشحات سینوسی و خلط حلق و آبریزش بینی را موجب می شود که در این شرایط معمولاً بیماران جهت درمان به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می کنند. سینوزیت مزمن معمولاً پس از سرماخوردگی یا ابتلا به آلرژی خود را نمایان می کند و با مصرف دارو نیز بصورت موقتی بهبود می یابد. سینوزیت چرکی حتماً لازم است که توسط پزشک تشخیص داده شود و با توصیه های پزشکی و دارو بهبود یابد و کنترل شود. سینوزیت چرکی در صورت عدم کنترل و درمان، بیماری های گوناگونی ایجاد نموده و سلامتی فرد را دچار مشکل می کند.

 

سینوزیت | درمان سینوزیت

 

سینوزیت چیست

همان طور که می دانید سینوس ها حفره های تو خالی هستند که از هوا پر شده اند. سینوس ها دارای مخاط هستند و فضایی مرطوب داخل سینوس وجود دارد و ترشحات سینوسی در حالت عادی جهت ایجاد رطوبت در این محیط وجود دارند. مشکل از جایی آغاز می شود که به دلیل عفونت و ابتلا به آلرژی این ترشحات چرکی می شوند. سینوزیت چرکی به مرور ترشحات سینوسی را غلیظ نموده و بدلیل تورم در نواحی سینوس ها امکان خروج ترشحات سینوسی را به حداقل می رساند و همین امر موجب تحمیل درد در نواحی سینوس می شود و اصطلاحاً سینوزیت یا سینوزیت چرکی نامیده می شود که نیازمند درمان است.

 

سینوزیت چرکی چگونه ایجاد می شود

سینوس ها در حالت عادی ترشحات رقیقی دارند که بوسیله مجاری سینوسی از طریق بینی و حلق دفع می گردد. مشکل از زمانی آغاز می شود که غلظت این ترشحات بدلیل عفونت سینوسی افزایش می یابد و سینوزیت چرکی می شود و سینوس ها دچار تورم می شوند. در این حالت سینوزیت چرکی ایجاد می شود و فرد بصورت عادی قادر به دفع ترشحات سینوسی از طریق بینی و حلق نیست. باقی ماندن ترشحات سینوسی و سینوزیت چرکی موجب می شود که سینوس ها متورم شده و درد زیادی در نواحی پیشانی، سر و صورت احساس شود و ترشحات سینوسی بصورت خلط پشت حلق و آبریزش بینی و... بروز کند. در این حالت پزشک تشخیص سینوزیت چرکی داده و دوره درمان دارویی را آغاز می کند.

 

علائم سینوزیت چرکی

تغییر رنگ ترشحات سینوسی درسینوزیت چرکی

احساس بوی نامطبوع در بینی

احساس درد در نواحی صورت و پیشانی

احساس درد در نواحی دندان ها

سردرد های سینوزیتی

خلط پشت حلق

گرفتگی بینی

 

چه زمان جهت درمان سینوزیت چرکی به پزشک مراجعه کنیم؟

سوال متداول عزیزان این است که چه زمان جهت درمان سینوزیت چرکی به پزشک مراجعه کنیم؟ باید گفت زمانی که شما دو مورد از علائم بالا را داشته باشید لازم است فوراً به پزشک مراجعه کنید. این علائم گاهی در پی ابتلا به سرماخوردگی و یا آلرژی فصلی ایجاد شده و پس از گذراندن بیش از 7 روز علائم بهبودی حاصل نمی گردد. در این شرایط احتمالاً شما دردایره ریسک ابتلا به سینوزیت چرکی قرار گرفته اید و در صورت عدم درمان دچار سینوزیت مزمن خواهید شد. پس لازم است حتماً درمان سینوزیت چرکی را جدی گرفته و تا زمان بهبودی کامل دنبال نمائید.

 

درمان سینوزیت چرکی

درمان سینوزیت چرکی  یکی از مهم ترین اقداماتی است که برای رهایی از درد های بسیار زیاد سینوزیت چرکی انجام می شود. عدم درمان سینوزیت چرکی علاوه بر تحویل درد فراوان موجب بیماری های متعدد و خطرناکی می شود. درمان سینوزیت چرکی معمولاً نیازمند تشخیص صحیح علت ایجاد سینوزیت در بیمار است. سینوزیت اگر به دلیل آلرژی ایجاد شده باشد گام اول درمان سینوزیت چرکی درمان آلرژی و یا دوری از آلرژن ها است. اگر علت ایجاد سینوزیت چرکی عفونت و سرماخوردگی باشد لازم است در ابتدا بیمار بهبود یابد و با استفاده از آنتی بیوتیک میزان عفونت کاهش یابد و در پی آن تورم سینوس ها ازبین رود تا امکان خروج ترشحات سینوسی عفونی فراهم گردد. شست و شوی بینی و سینوس ها با سرم شست و شو یا همان آب نمک رقیق موجب رقیق شدن ترشحات چرکی و خروج راحت تر آن از سینوس ها می شود. لازم است بدانید درمان سینوزیت چرکی معمولاً درمان کنترلی می باشد و درمان قطعی آن تنها از طریق آندوسکوپی سینوس و تخلیه عفونت های داخل سینوس ها ممکن است که همین اقدام درمانی نیز در صورت مراقبت و پیشگیری از عود مجدد سینوزیت چرکی موفقیت آمیز است و با این درمان از شر درد های سینوزیت چرکی خلاص خواهید شد.

 

آندوسکوپی سینوس و درمان سینوزیت چرکی

بیماران معمولاً با شکایت از درد های زیاد سینوزیت چرکی به پزشک مراجعه می کنند و با توجه به مشکلاتی که سینوزیت چرکیبه آن ها تحمیل می کند، در جست و جوی روش درمان سینوزیت به صورت بسیار سریع و زود بازده هستند تا به قول معروف هرچه سریع تر از شر درد های سینوزیتی خلاص شوند. در این شرایط پزشک با توجه به شرایط بیمار و معاینات انجام شده آندوسکوپی سینوس را پیشنهاد می کند. آندوسکوپی سینوس که توسط لوله نازک و قابل انعطافی انجام می شود که دارای دوربین بسیار ریزی است. آندوسکوپ بوسیله پزشک از طریق مجرای بینی وارد سینوس های بیمار می شود و با توجه به نیاز پزشک تغییرات لازم را ایجاد می کند و با خروج عفونت های داخل سینوس ها موجب کاهش درد های سینوزیتی فرد می شود. این اقدام که جراحی آندوسکوپی سینوس نیز گفته می شود معمولاً زود باز ده بوده و بیمار به سرعت قادر به تغییرات بهبودی خود می باشد. در آندوسکوپی سینوس معمولاً رعایت توصیه های پزشک در جلوگیری از عود مجدد سینوزیت چرکی بسیار مهم می باشد. چرا که عدم رعایت آن و پیشگیری نکردن موجب عود سینوزیت چرکی شده و در واقع نقطه سر خط این بیماری خواهد بود.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :