انفجار و ترقه بازی چهارشنبه سوری و اثرات آن بر شنوایی

انفجار و ترقه بازی چهارشنبه سوری و اثرات آن بر شنوایی

قبل از فرارسیدن بهار طبیعت و سال نو، سنت زیبای چهارشنبه سوری در بین ما وجود دارد که متاسفانه با تغییراتی در اجرای سنت همراه شده و صداهای بسیار بلند و وحشتناکی از انفجار، جای خود را به سنت زیبا و شادی شب چهارشنبه سوری داده است. در این مقاله به بررسی عواقب انفجار و ترقه بازی چهارشنبه سوری و اثرات آن بر شنوایی خواهیم پرداخت. همان طور که در مقالات قبل نیز اشاره شد گوش انسان از سه بخش گوش میانی، گوش داخلی و گوش خارجی تشکیل شده است که با ساختاری پیچیده عمل می کند. سیستم شنوایی به گونه ای است که با تغییرات محیطی دچار اختلال می گردد و نیازمند مراقبت های فراوان است. همان طور که محافظت از گوش در برابر اجسام خارجی اهمیت فراوان دارد  عدم رعایت آن موجب آسیب به شنوایی فرد خواهد شد، بی توجهی به صدا های خارجی و محافظت گوش از آن نیز تاثیری مشابه خواهد داشت. شنیدن صدا های بلند، انفجار و ترقه بازی چهارشنبه سوری هر ساله عده زیادی را از نعمت شنیدن محروم می کند. با مطالعه این مقاله آگاهی شما بیشتر خواهد شد.

 

آسیب های گوش در چهارشنبه سوری

گوش یکی از حساس ترین اعضای بدن انسان است که نقش بسیار اساسی در کیفیت زندگی فرد ایفا می کند. در چهارشنبه آخر سال بدلیل انفجار های مکرر و عواقب آن نظیر ترکش سنگ و فلز و یا آتش سوزی هاییکه افراد را گرفتار می کند موجب می شود بخش گوش خارجی و میانی تحت تاثیر مستقیم قرار گیرند. در آتش سوزی هاییکه با مجاورت فرد همراه است، قسمت خارجی گوش و لاله گوش در معرض خطر سوختگی است. سوختگی در این بخش موجب تحمیل درد فراوان به فرد می شود و عفونت گوش خارجی نیز پیامد بعدی پس از چنین حادثه  ای است.  صدای افنجار معمولاً موجب آسیب رساندن به سلول های عصبی، سلول های مویی و ساختار حلزونی گوش می شود. این در حالی است که فرد در موقعیت مجاوز آتش قرار گیرد اما آسیب صدای انفجار و ترکش های آن به همین راحتی قابل پیشگیری نیست. چرا که گاهاً شاهد هستیم که در حین عبور و مرور در خیابان به یکباره صدای انفجار شنیده می شود و حالت بد تر اینکه با شیطنت های نا صحیح ترقه و مواد منفجره با نزدیکی شما پرتاب شود. در این حالت تقریباً بد ترین شرایط به شما تحمیل شده و اقدامات محدودی در جهت محافظت از گوش خود و شنوایی آن می توانید انجام دهید تا گرفتار مشکلات کم شنوایی و حتی نا شنوایی بعدی این اتفاق نباشید. جالب است بدانید که صداهای مکرر و بالای 85 دسیبل برای شنوایی مضر است، این در حالی است که انفجار های حاصل از مواد محترقه صدایی حدود 170 دسی بل ایجاد می کند .

 

چه افرادی در شب چهارشنبه سوری بیشتر در معرض خطر هستند؟

خطرات چهارشنبه سوری برای افراد سالخورده

افراد سالخورده در شب چهارشنبه سوری به شدت نیازمند مراقبت می باشند تا از اتفاقات بد و در معرض انفجار ترقه چهارشنبه سوری بودن این عزیران جلوگیری شود.  در افراد سالخورده بدلیل شیوع کم شنوایی و سنگینی گوش، انفجار و صدای آن می تواند موجب آسیب جدی به شنوایی گوش این افراد شود. از این رو توصیه می شود در چنین شرایطی خروج از منزل یا محل امن تا حد امکان انجام نشود تا اتفاقات ناخوش آیند شب چهارشنبه سوری برای این عزیزان پیش نیاید.

 

خطرات چهارشنبه سوری برای زنان باردار

احتمالاً همه شما عزیزان به حساسیت شدید دوران بارداری در بانوان آگاهید. این دوران جنین در بدن مادر درحال رشد است و تمامی حالات روحی روانی مادر اثر مستقیم بر روی جنین خواهد داشت. حال در نظر داشته باشید با این سطح از حساسیت مصرف دارو نیز برای مادران باردار محدود است و در نتیجه کلیه اقدامات پیشگیرانه در این راستا می بایست انجام شود تا به هیچ علتی مادر مجبور به مصرف دارویی نگردد. همچنین از جهت دیگر حالات ترس و شوک می تواند موجب از بین رفتن جنین در شکم مادر شود که کلیه این موارد با ریسک بالایی در شب چهارشنبه سوری احتمال وقوع دارد. از این رو توصیه می شود مادران باردار با هدف مراقبت از سلامتی و شنوایی خود و سلامتی جنین به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند.

 

خطرات چهارشنبه سوری برای کودکان

کودکان در هر سنی بسیار علاقمند به حضور در مراسم چهارشنبه سوری و شیطنت های گوناگون پا به پای هم سن و سالان خود هستند.  بدلیل عدم آگاهی کودکان و همچنین عدم دارا بودن درک صحیح از خطرات و عواقب حضور در کتار آتش (بدون رعایت مسائل ایمنی) و همچنین نزدیکی به انفجار های گوناگون، ریسک آسیب به سلامتی کودکان نیز در چهارشنبه سوری بالاست. خصوصاً با توجه به این که سیستم شنوایی کودک بسیار حساس تر می باشد با صدای انفجار ممکن است آسیب جدی دیده و کودک تا آخر عمر دچار کم شنوایی و یا حتی ناشنوایی گردد. لذا کنترل ، مدیریت و افزایش آگاهی کودک قبل از چهارشنبه سوری وظیفه شما والدین عزیز می باشد.

 

آسیب های احتمالی در شب چهارشنبه سوری

پارگی پرده گوش بدلیل موج انفجار

آسیب به عصب شنوایی بدلیل صدای انفجار

سوختگی و عفونت گوش خارجی

پرتاب شدن ترکش و آسیب به گوش خارجی

 

درمان گوش پس از حوادث چهارشنبه سوری

با توجه به تحقیقات انجام شده و موارد گوناگون آسیب های گوش حاصل از انفجار می توان گفت، در صورتی که بلافاصله پس از حادثه نسبت به درمان اقدامات لازم صورت گیرد فرد شانس بیشتری در بهبودی و درمان کاهش شنوایی ناشی از انفجار خواهد داشت. همچنین در برخی موارد که پرده گوش آسیب دیده با صلاحدید پزشک و مصرف دارو این مشکل به مرور رفع خواهد شد و در مواردی نیز نیاز به جراحی پرده گوش خواهد بود. جالب است بدانید واکنش گوش افراد به صدای افنجار با یکدیگر بسیار متفاوت است، در برخی افراد صدای انفجار موجب آسیب بسیار جدی و جبران ناپذیر در حلزون شنوایی می شود و در برخی افراد نیز تنها آسیب جزئی پدید می آید که نیازمند  درمان فوری است.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :