علائم،تشخیص و درمان عفونت لوزه

عفونت لوزه بیماری واگیردار است و می‌تواند توسط انواع مختلفی از ویروس‌ها و باکتری ها ایجاد شود مانند باکتری استرپتوکوک که باعث ایجاد گلو‌ درد می‌شود. عفونت لوزه ناشی از این نوع گلو‌ درد در صورت عدم درمان می‌تواند عوارض جدی در پی داشته باشد. عفونت ‌لوزه به‌ راحتی تشخیص داده می‌ شود و علائم آن بین ۷ تا ۱۰ روز از بین می‌ رود اما باید یک متخصص داخلی یا گوش و حلق و بینی شما را معاینه کند. 

 

انواع عفونت لوزه

معمولا التهاب و عفونت لوزه ها به دو شکل حاد و مزمن مشاهده می شود. نوع حاد آن با گلودرد ناگهانی آغاز می شود و معمولا با تب همراه است. بیمار قادر به فرو دادن بزاق خود نیست، از گوش درد هم در زمان بلع شکایت می کند و تنفس دشواری دارد. در چنین بیمارانی، سطح لوزه ها شفاف و براق است و پوشش سفید رنگی روی آن را می پوشاند.

 غدد لنفاوی گردن متورم شده و تب بروز می کند. التهاب لوزه استرپتوکوکی باعث وارد آمدن صدمات ثانویه به عروق قلبی (تب روماتیسمی) و کلیه ها می شود.این عفونت ها همچنین زخم های پوستی، التهاب سینوس ها، سینه پهلو و عفونت های گوش را در پی دارند. در موارد حاد التهابی که گلو به شدت عفونت کرده و لوزه ها و غدد لنفاوی ناحیه گردن به سرعت بزرگ می شوند، بیمار دچار خستگی مفرط و بی قراری خواهد شد.

 گلودرد ناشی از این التهاب، حدود یک هفته تا یک ماه طول می کشد و معمولا به آنتی بیوتیک های تجویزی واکنشی نشان نمی دهد. اما نوع التهاب مزمن لوزه ها، عفونت های پایدار و مقاوم هستند. تکرار مرتب این عفونت ها باعث تشکیل کیست های کوچک در لوزه ها می شود. سنگ های لوزه معمولا در این کیست ها و فرورفتگی ها ایجاد می شود.

 

علائم ابتلا به عفونت لوزه

سر درد
گلو‌ درد شدید 
بوی بد دهان
تب و لرز
گوش درد 
درد هنگام بلع مواد غذایی
ورم لوزه ها
بروز تکه های سفید رنگ بر روی لوزه ها (در صورتی که علت عفونت ویروس نباشد و باکتری باشد) سردرد
تغییر در زیر و بمی و کیفیت صدا
بزرگ شدن ناحیه گردن در مناطقی که بافت لنفاوی وجود دارد
در کودکان خردسال شاهد افزایش تحریک‌پذیری، ضعف اشتها و خستگی بیش از حد هستیم. 

عفونت لوزه

عفونت لوزه | درمان عفونت لوزه

 

چه زمانی لازم به مراجعه به دکتر برای درمان عفونت لوزه است؟

در موارد اندکی عفونت لوزه ممکن است به گلو هم سرایت کند و موجب سختی تنفس شود. در این شرایط مراقبت های پزشکی و اورژانسی لازم است.  علاوه بر این، اگر فرد علائم زیر را تجربه کند، باید به دکتر خود مراجعه نماید.
•    تب بیش از 39/5 درجه
•    گرفتگی گردن
•    ضعف عضلانی
•    گلو دردی که بیش از دو روز ادامه داشته باشد

 

تشخیص و درمان عفونت لوزه

تشخیص عفونت ‌لوزه براساس معاینه‌ی فیزیکی گلو انجام می‌شود اما گاهی پزشک از گلو نمونه‌ برداری می‌کند و به آزمایشگاه می‌فرستد تا علت عفونت گلو را شناسایی کند. 

درمان های متفاوتی برای از بین بردن عفونت لوزه ها وجود دارد؛ اما قبل از درمان می بایست علت عفونت شناسایی شود تا بتوان به بهترین نحوه ممکن با آن به مقابله پرداخت. درمان های دارویی و عمل جراحی از جمله روش های مقابله با عفونت لوزه ها و درمان آن است. البته لازم به ذکر است که شما بعد از طی کردن دوره درمانی لازم است تا باز هم نکاتی را رعایت کنید .

اگر التهاب و عفونت لوزه منشاء باکتریایی داشته باشد، توسط داروهای آنتی بیوتیک مانند پنی سیلین و یا اریترومایسین بهبود پیدا می کند.
در مواردی که لوزه ها بیش از حد بزرگ شده، مصرف دوره های طولانی مدت آنتی بیوتیک یا دوره کوتاه مدت استروئیدها موثر است. داروهایی که در این موارد استفاده می شوند، کورتیزون هایی از قبیل پریدنیزون و پریدنیزولون است.

البته عفونت باکتریایی لوزه ها با انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها از جمله پنی سیلین درمان می شود. در مواردی که بدن بیمار نسبت به درمان های پزشکی مقاوم شده و مرتب عفونت ها بازمی گردد، پزشکان معمولا لوزه ها را خارج می کنند.

 عوامل ویروسی التهاب لوزه ها تنها از طریق مراقبت های حمایتی مانند کنترل تب و غرغره کردن آب از بین می رود. مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت ویروسی التهاب لوزه بی تاثیر است.

مصرف داروهایی از قبیل استامینوفن و ایبوپروفن با اجازه پزشک معالج می تواند در کاهش دردها و از میان بردن تب ناشی از عفونت لوزه ها موثر باشد. پزشکان معمولا تنها در درمان عفونت های باکتریایی، دارو تجویز می کنند.

پزشکان و محققان معتقدند بیمارانی که مدام لوزه هایشان عفونت می کند و به روش های دارویی پاسخ نمی دهند و این مشکل در فعالیت های روزمره آنها تداخل ایجاد کرده است، باید تحت عمل جراحی لوزه قرار بگیرند.

 

مراقبت های لازم در رفع عفونت لوزه

 بهتر است تا حد امکان در منزل استراحت کرده، آهسته و کمتر صحبت کنید تا لوزه ها تحریک نشوند. ترکیبی از آبلیمو و عسل مسکن خوبی است که درد شما را کاهش می دهد.
 تا جایی که می توانید مایعات بنوشید و غذاهای نرمی مصرف کنید که راحت تر بلعیده شوند.
 تا می توانید آب بنوشید، زیرا مانع خشکی لوزه ها و کم آبی گلو می شود.
کسانی که به عفونت لوزه مبتلا هستند (که با درد همراه است)، لازم است هنگام خوردن غذا از آب استفاده کنند. مخصوصا کسانی که احساس تشنگی دارند، اگر به میزان لازم از مایعات استفاده نکنند، احساس درد در ناحیه سر و خستگی شدید می کنند.
چای داغ همراه با عسل، گلودرد شما را کاهش می دهد.
 غرغره کردن آب نمک گرم به کم شدن گلودرد ناشی از عفونت لوزه ها کمک می کند.
 سعی کنید تا حد امکان در معرض محرک هایی از هوای خشک، محصولات پاک کننده و دود سیگار قرار نگیرید و از دستگاه های بخور محیطی برای مرطوب نگه داشتن هوا استفاده کنید.

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط