سینوزیت کودکان و آنچه والدین باید بدانند

سینوزیت کودکان و آنچه والدین باید بدانند

همان طور که بصورت مکرر در مقالات قبلی در خصوص سینوس ها توضیح داده شد، سینوس ها فضاهای خالی در جمجمه هستند که با هوا پر شده و دارای رطوبت می باشد. سینوس ها بصورت طبیعی دارای ترشحات سینوسی رقیق می باشند که از طریق مختلق در سینوس خارج می شوند. مشکل از جایی آغاز می گردد که این ترشحات غلیظ شده و امکان خروج از سینوس ها بدلیل تورم سینوس میسر نمی باشد. در این شرایط بدلیل قارچ و عفونت محیط سینوس دچار تورم بیشتر و درد شده و والدین با مشاهده علائمی همچون خلط، درد در نواحی سر، آبریزش بینی، بوی بد دهان و...  در کودک به پزشک مراجعه می کنند. در این مقاله به سینوزیت کودکان و سینوزیت کودکان کودکان خواهیم پرداخت.

سینوزیت | سینوزیت کودکان

 

علت سینوزیت کودکان چیست؟

عواملی که در بروز سینوزیت کودکان و بزرگسالان دخیل هستند تقریباً مشترک می باشد. تفاوت تنها در این بخش است که در بزرگسالان بدلیل سیستم ایمنی قوی، مقاومت بدن به ویروس و آلرژن ها بیشتر بوده و فرد به دفعات کم تری گرفتار سرماخوردگی و آلرژی می شود. حدود 90% سینوزیت کودکان پس از سرماخوردگی عود می کند. در برخی موارد نیز ابتلا به الرژی در کودک موجب می شود به مرور سینوزیت در وی ایجاد شده و گاهی بصورت سینوزیت حاد یا مزمن باقی بماند. 

 

عوامل تسریع کننده سینوزیت کودکان

سنگ بینی (وجود جسم خارجی در بینی کودک - جهت مطالعه بیشتر در این خصوص همینجا کلیک نمائید)

آسیب به بینی و ساختمان تنفسی کودک

مشکلات گوارشی کودک - ریفلاکس معده

لوزه های بزرگ و عفونت مکرر لوزه ها

عفونت های لثه و دندان ها

 

چگونه از سینوزیت کودکان پیشگیری کنیم؟

همان طور که پیشتر اشاره شد، از اصلی ترین علل ابتلا به سینوزیت کودکان، سرماخوردگی و ابتلا به آلرژی است. پس اصلی ترین راه پیشگیری از سینوزیت کودکان محافظت آن ها در مقابل سرماخوردگی است. رعایت بهداشت فردی کودک ، استفاده از ماسک در محیط هایی همچون مهد کودک یا مدرسه که در معرض انتقال ویروس سرماخوردگی قرار خواهد گرفت می تواند مانعی در ابتلا به سرماخوردگی کودک باشد. استفاده از لباس مناسب ، تقویت سیستم ایمنی کودک و همچنین عدم مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک می تواند از سینوزیت کودکان با عدم ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری نماید. همچنین در صورتیکه کودک شما مبتلا به آلرژی باشد با شناخت آلرژن و دوری از آن می توان از بروز علائم آلرژیک و در نهایت بروز سینوزیت کودکان جلوگیری نمود.

 

علائم ابتلا به سینوزیت کودکان

آبریزش بینی و گرفتگی بینی

ثب و لرز و احساس ضعف

سردرد، گوش درد و فشار چشم

بی اشتهایی و احساس تهوع (اختلالات گوارشی)

بوی بد دهان بدلیل عفونت سینوس ها

در موارد بسیاری کودک دچار قرمزی چشم و درد در این نواحی می شود

 

درمان سینوزیت کودکان

حتماً در مقالات سینوزیت و جراحی آندوسکوپی سینوس خوانده اید که سینوزیت درمان ندارد. در واقع سینوزیت به هیچ وجه برای همیشه از بین نمی رود و مانند بسیاری از بیمار ها امکان عود مجدد دارد و تمامی درمان های آن کنترلی و پیشگیرانه است. در درمان سینوزیت کودکان اصلی ترین موضوع برطرف نمودن علت ابتلا به سینوزیت است. درمان سرماخوردگی و آلرژن در 95% موارد موجب بهبود وضعیت سینوس ها خواهد شد. پس از درمان و کنترل عامل ایجاد کننده سینوزیت لازم است از درمان های دارویی جهت کاهش تورم سینوس ها استفاده شود. در این شرایط با کاهش تورم امکان خروج عفونت ها و ترشحات سینوسی فراهم شده و به مرور درد در نواحی پیشانی، صورت و چشم ها کاهش می یاد. پس از این مرحله پزشک با تجویز آنتی بیوتیک و شست و شوی مداوم بینی و سینوس با سرم شست و شو اقدام به کنترل سینوزیت کودک می نماید.

 

والدین در تشخیص سینوزیت کودکان هوشیار باشید

عدم توجه به سینوزیت کودکان موجب تحمیل خطرات گاهاً جبران ناپذیری خواهد شد . به این دلیل لازم است والدین دقت بسیار زیادی در تشخیص سینوزیت کودکان داشته باشند و به موقع کودک را نزد پزشک برده و نسبت به درمان اقدام کنند. عفونت سینوس ها یا همان سینوزیت کودکان در صورت پیشرفت و عدم توجه به مرور عفونت لوزه، عفونت گوش (با علائم گوش درد) عفونت چشم، مشکلات گوارشی و حتی در دراز مدت مشکلات قلبی و ریوی نیز ایجاد می کند. از این جهت درمان بموقع سینوزیت کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد و والدین با شناخت دقیق علائم سینوزیت می توانند کمک شایانی به فرزند خود کنند.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص سینوزیت در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :