برای دانستن علت ابتلا به گلودرد این مقاله را بخوانید

برای دانستن علت ابتلا به  گلودرد این مقاله را بخوانید

گلودرد یکی از مشکلات عمده ای است که مارا درگیر می نماید و حال لازم است بدانید چرا به گلودرد مبتلا میشویم! گلودرد گاهاً به دلیل سرماخوردگی و یا حتی بی دلیل ایجاد می شود. خارش گلو، کلافگی و اختلال در بلع از جمله علائمی است که مارا متوجه گلودرد می کند.  گلودرد ب علل مختلفی بروز می کند. گلودرد ویروسی، گلودرد باکتریایی و گلودرد ناشی از حساسیت که روش درمان در هریک متفاوت است. با دانستن علت ابتلا به گلودرد می توان ضمن پیشگیری های بعدی نسبت به مراجعه به پزشک و کنترل سریعتر بیماری و رفع مشکل اقدام نمود. گلودرد در برخی مواقع ناشی از تورم لوزه یا عفونت آن است که در این شرایط بلع نیز دچار مشکل می شود. در ادامه به توضیح بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت.

گلودرد | درمان گلودرد

 

 

گلودرد چیست؟

جالب است در اولین گام بدانید گلودرد چیست! گلودرد در واقع به احساس ناخوش آیندی گفته می شود که در انتهای حلق و در بیشتر مواقع هنگام بلع احساس می شود. گلودرد را می توان جزو رایج ترین و آزار دهنده ترین مشکلات دانست. در هنگامی که دچار گلودرد شوید بلع به سختی انجام می شود و با هربار قورت دادن غذا و یا بزاق دهان دچار درد خواهید شد. در برخی موارد احساس فرو رفتن جسمی سخت در گلو و حتی خارش نیز از علائم گلودرد است. جالب است بدانید در برخی مواقع پزشکان قادر به تشخیص علت اصلی گلودرد نمی شوند!

 

چرا به گلودرد دچار میشویم؟

به دلیل سرماخوردگی

به دلیل آنفولانزا

به دلیل عفونت باکتریایی

به دلیل حساسیت و آلرژی

به دلیل تومور و توده های گردنی

به دلیل فشار به تارهای صوتی

 

گلودرد به دلیل سرماخوردگی

گلودرد به دلیل سرماخوردگی یکی از شایع ترین علل گلودرد محسوب می شود. بیمار در این مواقع با دارا بودن علائم سرماخوردگی نظیر آبریزش بینی، عطسه و سرفه، گلودرد را نیز تجربه می کند. در این شرایط می توان اینطور توصیف کرد که ویروس سرماخوردگی به بدن حمله کرده است و گلودرد عامل هشدار دهنده حمله ویروس ها است و به شما اعلام می دارد که ویروس ها وارد بدن شده و به گلو نیز حمله کرده اند. بهترین اقدام مراجعه به پزشک و تشخیص اولیه بیماری است تا دارو های مخصوص تجویز گردد و با استفاده از آن نسبت به درمان اقدام شود.

 

گلودرد به دلیل آنفولانزا

در برخی موارد گلودرد به دلیل آنفولانزا اتفاق می افتد و خبری از سرماخوردگی  نیست. سرما خوردگی به مرور در بدن فرد بروز می کند و شروع به تحریک ترشحات سینوسی، آبریزش بینی و سرفه می کند. اما در گلودرد به دلیل آنفولانزا، علائم به سرعت در فرد پدیدار می شود و احساس ناخوش آیند گلو درد را خیلی بیشتر از گلودرد ویروسی حس خواهید گرد. لازم به ذکر است به دلیل شدید تر بودن علائم آنفولانزا و گستردگی عوارض جانبی بیماری، در صورت مشاهده و احتمال آنفولانزا حتماً به پزشک مراجعه نمایید تا با شروع درمان دارویی بهبودی حاصل گردد.

 

گلودرد به دلیل عفونت باکتریایی

شاید شما نیز شنیده باشید که گلودرد به دلیل عفونت لوزه در فردی بروز کرده است. این مشکل همان گلودرد به دلیل عفونت باکتریایی است . در این شرایط با ورود باکتری به دهان و انتهای حلق، فرد دچار تورم لوزه و بوی بد دهان و گلودرد می شود. در گلودرد باکتریایی، علائم سرماخوردگی و آنفولانزا وجود ندارد و فرد بدون داشتن هیچ یک از این علائم، در بلعیدن دچار درد می شود و حتی در انواع حاد تر آن اختلالات تنفسی نیز به دلیل تورم لوزه ها و غدد لنفاوی مشاهده می شود. مشکلات عفونت لوزه و گلودرد ناشی از آن بیشتر کودکان را درگیر می نماید و در بزرگسالان بسیار کم تر آزار دهنده است.

 

گلودرد به دلیل حساسیت و آلرژی

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد گلودرد به دلیل حساسیت و آلرژی نیز ایجاد می شود. حساسیت ها با علائمی مشابه سرماخوردگی در فرد بروز می کند. جهت اطلاع از علائم آلرژی می توانید به مقاله آن مراجعه نمائید. حساسیت به گرده گیاهان، الیاف و مواد غذایی در فرد علائمی نظیر عطسه، سرفه، آبریزش بینی ایجاد می کند و همین تحریک گلو موجب می شود فرد احساس درد در ناحیه گلو نموده و در بلع دچار مشکل شود. حساسیت به برخی غذاها و ادویه ها و همچنین مصرف آجیل در بعضی افراد گلودرد به همراه دارد که این امر نیز مربوط به حساسیت غذایی می شود.

 

گلودرد به دلیل تومور و توده های گردنی

در برخی موارد گلودرد به دلیل تومور و توده های گردنی اتفاق می افتد. در این موارد فرد دچار گلودرد می شود که با لمس قسمتهای مختلف بیرونی گردن توده ای احساس می کند. شایان ذکر است در موارد بسیاری توده ها قابل لمس نیستند و تشخیص آن صرفاً با مراجعه به پزشک متخصص گوش حلق و بینی امکان پذیر است. تومور ها با اعمال فشار به نواحی اطراف موجب احساس درد شده و فرد با شکایت از گلودرد به پزشک مراجعه می نماید.

 

گلودرد به دلیل فشار به تارهای صوتی

گلودرد به دلیل فشار به تارهای صوتی یکی از مشکلات رایج در بین گویندگان، خوانندگان و معلمان است. افرادی که به میزان زیاد از صدای خود استفاده می کنند و با  اعمال فشار به حنجره خود صداهای بلند تولید می کنند اغلب دچار این مشکل هستند. در این مواقع به دلیل استفاده زیاد از عضلات و حنجره در این ناحیه درد ایجاد می شود و بی توجهی به این نوع گلودرد عواقب ناخوش آیندی به دنبال خواهد داشت. گلودرد به دلیل فشار به تارهای صوتی، از علائم هشدار دهنده ای است که عدم درمان و مراقبت در آن در دراز مدت ریسک ابتلا به سرطان حنجره را در فرد افزایش می دهد.

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

دکتر مجید نصیری | دکتر جراح گوش و حلق و بینی در تهران

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :