مراحل و چگونگی انجام جراحی سینوس 

جراحی سینوس عموماً برای درمان بیماری‌های التهابی و عفونی سینوس انجام می‌شود.جراحی سینوس طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است.جراحی سینوس ،شامل باز کردن مسیرهای موجود در سینوس ها نیز خواهد بود.

در گذشته جراحی سینوس از طریق ایجاد برش‌های خارجی یعنی بریدگی‌های روی صورت و دهان، انجام می‌شد و به پانسمان گسترده بینی نیاز داشت، برای مثال گاز پانسمان یا مواد دیگر برای کنترل خونریزی پس از جراحی در بینی قرار داده می‌شد، بیمار پس از عمل سینوس درد و ناراحتی قابل توجهی را تحمل می‌کرد و دوران بهبود نیز غالباً طولانی بود.اما امروزه جراحی سینوس با بهره‌گیری از پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، از جمله آندوسکوپی بینی، عملی است که به راحتی بر روی بینی انجام می‌شود بدون این که برشی روی صورت یا دهان ایجاد شود. جراح با استفاده از آندوسکوپ می‌تواند از طریق دوربین فیلمبرداری خاص متصل به آندوسکوپ داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند. عمل آندوسکوپی سینوس در حال حاضر با حداقل نیاز به پانسمان بینی، درد خفیف و دوران بهبود کوتاه پس از عمل انجام می‌شود.

 

اهداف جراحی آندوسکوپی سینوس

 هدف از انجام جراحی سینوس، برداشتن ترشحات انباشته در سینوس‌ها‌ و بهبود روند جریان هوا ، کاهش شدت عفونت‌های سینوسی ، تقویت حس بویایی بیمار از طریق مجاری بینی می‌باشد.

جراحی سینوس

جراحی آندوسکوپی | جراحی سینوس


نحوه انجام جراحی آندوسکوپی سینوس ها

در بیشتر مواقع ، جراح از روش اندوسکوپیک استفاده می کند زیرا دید بیشتر و بهتری برای جراح ایجاد می کند بدون اینکه هیچ گونه برشی در خارج بینی ایجاد شود.در نتیجه پس از جراحی، تورم ، خونریزی و ناراحتی کمتری به وجود می آید و سرعت بهبود نیز افزایش پیدا می کند.

در جراحی اندوسکوپیک که برای درمان سینوس به کار گرفته می شود ، یک اندوسکوپ (یک ابزار نوری بلند و باریک است که یک دوربین سر آن نصب شده است ) به درون بینی فرستاده می شود و به دکتر اجازه می دهد که درون سینوس های شما را مشاهده کند.

عمل آندوسکوپی سینوس با استفاده از بی‌حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی قابل انجام است؛ در روش عمل حفره سینوس یا بینی بی‌حس می‌شود، اما بیمار هوشیار است یا تحت تاثیر آرام‌بخش سبک قرار دارد؛ اما اگر بیهوشی عمومی انتخاب شده باشد، بیمار در طول جراحی به خواب می‌رود. در جراحی سینوس یک تلسکوپ کوچکی (آندوسکوپ بینی) وارد سوراخ بینی می‌شود تا جراح بتواند داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند.

ابزار جراحی نیز در کنار اندوسکوپ وارد می شود. جراح به وسیله ی این ابزار می تواند استخوان های کوچک، موادی که موجب انسداد سینوس ها شده است، پولیپ ها و یا غشای مخاطی را بردارد و راه سینوس ها را باز کند .گاهی اوقات نیز برای باز گردن دهانه ی سینوس ها که به وسیله ی بافت درونی بینی بسته شده است از لیزر استفاده می شود. لیزر می تواند این بافت اضافه را بسوزاند. ممکن است از مته ی دواری استفاده شود که بتواند در بافت بینی خراش ایجاد کند.

هدف از عمل سینوس این است که کانال‌های باریک اتصال دهنده سینوس به بینی تعیین شود، این منافذ یا کانال‌ها بزرگ شود و تخلیه سینوس‌ها به بینی بهتر شود. اکثر افراد در هر طرف صورت چهار سینوس و در مجموع هشت سینوس دارند که سینوس ماگزیلاری، اتموئید، اسفنوئید و فرانتال نامیده می‌شوند و به ترتیب در گونه، بین دو چشم، دقیقاً در مرکز سر و در پیشانی قرار دارند. البته برخی به دلیل تفاوت‌های میان‌فردی همه این سینوس‌ها را ندارند یا این که سینوس‌ها در جراحی‌های قبلی باز شده‌اند. سینوزیت و آلرژی ممکن است همه یا تعدادی از سینوس‌ها را درگیر کند.

با توجه به علائم، معاینه متخصص و سی تی اسکن مشخص می‌شود که کدام سینوس‌ها باید باز شود. جراح گاهی در عمل آندوسکوپی سینوزیت تیغه وسط بینی که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند نیز صاف می‌کند. شاخک یا توربین بینی که به عنوان فیلتر یا صافی عمل و هوای داخل بینی را مرطوب می‌کند نیز گاهی به جراحی نیاز دارد. به علاوه روش پیشرفته‌ای وجود دارد که در آن از بالون برای وسیع کردن منفذ سینوس استفاده می‌شود، این تجهیزات را می‌توان در جراحی سینوس نیز به کار برد. 

این جراحی هم می تواند در بیمارستان انجام شود هم در مطب دکتر یا کلینیک. برای بیهوشی نیز هم می توان از بیهوشی عمومی استفاده کرد هم از بی حسی موضعی. این جراحی حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه به طول می انجامد.

 

مدت زمان بهبود پس از جراحی سینوس 

بسته به وسعت جراحی سینوس، دوران بهبود حدودا چند روز به طول می انجامد. و برای اینکه کاملا به حالت عادی برگردید حدودا ۳ تا ۵ روز زمان می برد.

 

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس نسبت به روش های قدیمی جراحی

جراحان در نخستین جراحی‌های سینوس از ناحیه گونه به سینوس‌ها دسترسی پیدا می‌کردند. در نتیجه بافت همبند جای زخم ایجاد می‌شد و بدشکلی پیش می‌آمد. یک روش قدیمی دیگر این بود که جراح از راه فک بالا به سینوس دسترسی پیدا می‌کرد. اما از آنجایی که در جراحی آندوسکوپی پوست برش داده نمی‌شود و تمام جراحی از راه سوراخ‌های بینی انجام می‌شود، اکثر بیماران همان روز جراحی مرخص می‌شوند.

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس به شرح زیر است

درد کمتر ،نامشخص بودن اسکار،خونریزی کمتر،ناراحتی کمتر بیمار حین جراحی،نیاز کمتر به پانسمان و استفاده از تامپون بینی پس از جراحی آندوسکوپی،دوران بهبود سریع‌ترومیزان موفقیت بالاتر

مراقبت های بعد از جراحی سینوس

بینی را مرطوب نگه دارید
از مرطوب کننده استفاده کنید، زیاد آب بنوشید، از مصرف نوشیدنی‌های خشک کننده مخاط از جمله الکل و کافئین خودداری کنید، سیگار نکشید چون سیگار هم باعث خشک شدن لایه مخاطی سینوس‌ها می‌شود، و بینی خود را مرتباً با آب نمک رقیق شستشو بدهید.
از ذرات حساسیت‌زا (آلرژیک) اجتناب کنید
در فصل بهار از قرار گرفتن در معرض دانه گرده گیاهان اجتناب کنید و در فصل شیوع آلرژی‌ ها همیشه دستگاه تهویه را در محیط خود روشن نگه دارید.
تا جایی که می‌توانید سعی کنید دچار سرماخوردگی و آنفولانزا نشوید. هر سال واکسن آنفولانزا را بموقع دریافت کنید.
بیماران باید از فعالیت هایی که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود خودداری نمایند ،این فعالیت ها شامل دویدن، ورزش کردن، وزنه برداری یا فعالیت های مشابه می شود.

 

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :