عفونت سینوس ها با چه علائمی بروز می کند؟

عفونت سینوس ها که به سینوزیت نیز معروف است،عفونت سینوسی یک عفونت بسیار شایع مجاری بالایی تنفسی است که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار میدهد.سینوس ها به حفره های توخالی و پر از هوایی اطلاق می شود که در جمجمه قرار دارند و به واسطه روزنه ای باریک به مجاری هوایی در بینی متصل می شوند. به این روزنه ها، اوستیوم "Ostium" گفته می شود که به طور طبیعی به مجاری هوایی بازند. 

عفونت سینوسی زمانی رخ می دهد که یک میکرواورگانیسم نظیر ویروس، باکتری و یا قارچ در سینوس رشد کرده و روزنه های سینوسی یا همان ostium ها را مسدود می کند. یک سرماخوردگی ساده می تواند باعث تورم و التهاب سینوس و در نهایت تجمع خلط و مسدود شدن سینوس ها شود این اتفاق باعث ایجاد فشار در سینوس ها میشود که منجر به ساخته شدن هوا و مخاط در حفره ی بینی میشود.

 آلرژی از جمله دلایل سینوزیت‌های مزمن است.عفونت سینوسی ممکن است عادی باشد و قبل از ۴ هفته خوب شوید، و یا ممکن است مزمن باشد تا ۱۲ هفته طول بکشد. اگر بیشتر از این مدت طول بکشد اگر آسم یا پولیپ بینی دارید و یا سیگار می‌کشید، احتمال ابتلای شما به سینوزیت مزمن بیشتر است. 
افرادی که از آلرژی مزمن رنج میبرند،ممکن است پلیپ بینی نیز داشته باشند که مانع از آبریزش میشود و زمینه را برای بروز عفونت مهیا می کند.
سینوزیت های باکتریایی به عنوان یک سرماخوردگی،با درد شدید سینوسی و فشاری که از بین نمی رود،ظاهر میشوند.هنگامی که سینوس ها ملتهب و متورم شوند، آنها دیگر قادر به تخلیه نیستند.
سینوزیت می تواند حاد (کمتر از 4 هفته طول بکشد)، تحت حاد (به مدت بیش از 12 هفته) یا مزمن (پایدار 12 هفته یا بیشتر) باشد.

علائم عفونت سینوسی

عفونت سینوسی | آندوسکوپی سینوس

نشانه های عفونت سینوسی

علائم شایع زیادی برای عفونت سینوس وجود دارد.یکی از علائم اصلی،گرفتگی سینوس است.این مورد معمولا به درد سینوس نیز مرتبط است.این درد در ناحیه ی اطراف و روی بینی تان،با توجه به فشار از حفره ی سینوس ملتهب،پدید می آید.این فشار معمولا موجب سردرد میشود.
سه علائم اصلی سینوزیت انسداد بینی، ترشحات بینی و درد صورت یا فشار است. از نشانه‌های دیگر این نوع عفونت ورم سینوس‌ها، افزایش خلط،سردرد،احساس  پری یا فشار در گوش،بوی بد دهان، سرفه، گرفتگی و گاهی اوقات تب است بستگی به نوع عفونت‌تان راه‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. سینوزیت معمولا خودش تمیز می‌شود، اما می‌تواند با راه حل‌‌های خاصی به تمیز شدن آن کمک کرد و روند آن بهبود را تسریع بخشید. 

سینوزیت‌هایی که بر پایه‌ی آلرژی هستند معمولا با تب همراه نیستند. سینوزیت‌هایی که به دلیل عفونت به وجود آمده‌اند، مثل سرما خوردگی، ممکن است با تب همراه باشند. تب بالا معمولا نشانه‌ی عفوت باکتریایی سینوزیت است.

خلط زرد تیره یا سبز با بوی بد یا مزه‌ی بد می‌تواند نشانه‌ی عفوت باکتریایی باشد. اگر فکر می‌کنید دچار چنین عفونتی شده‌اید، به پزشک مراجعه کنید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

علاوه‌ بر علائم بالا، علائم دیگری هم هستند که اگر آن‌ها را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید.
پزشکان معمولا سعی می‌کنند قبل از اینکه به شما‌آنتی‌بیوتیک بدهند با راه‌های دیگری سینوزیت‌تان را درمان کنند، چراکه مصرف بیش اندازه‌ی آنتی‌بیوتیک می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را افزایش دهد. در ضمن آنتی بیوتیک فقط می‌تواند عفونت‌های باکتریایی سینوزیت را برطرف کند.

 

زمان مراجعه به پزشک در صورت بروز عفونت سینوسی

  • علائم‌ عفونت سینوسی بیش از  ۱۰ روز ادامه داشت.
  • علائمی همچون سردرد که با مسکن هم آرام نمی‌شوند،
  • سرفه‌هایی با خلط خونی، سبز یا زرد تیره همراه است.
  • تنگی نفس یا سنگین بودن قفسه سینه.
  • درد شدید در گردن
  • درد گوش
  • تغییر دید و تاری دید
  • افزایش واکنش‌های آلرژیک نسبت به داروها
  • شدید شدن علائم آسم در افراد آسمی

 

تشخیص سینوزیت از سرماخوردگی

علائم عفونت سینوسی میتوانند بسیار شبیه به سرماخوردگی معمولی باشند.تفاوت سینوزیت با سرماخوردگی اینست که در سرماخوردگی،گرفتگی خواهید داشت،اما درد سینوس و فشار به آن اندازه مزمن نخواهد بود.ممکن است زمانی که سرتان را به جلو خم می کنید یا زمانی که به ناحیه ای که حفره های سینوسی تان زیر آن قرار دارد دست می زنید،درد داشته باشید.سینوس های آرواره ای که زیر چشمهایتان قرار دارند نیز ممکن است زمانی که آنها را فشار میدهید یا لمس میشوند،دردناک و ناراحت کننده باشند.ترشحات بینی که در سرماخوردگی معمولی آن را تجربه می کنید بسیار زیاد اما شفاف است.ترشحات در عفونت سینوسی همیشه کدر و رنگی هستند.

 

درمان عفونت سینوسی

درمان سینوس عفونی وابسته به پزشک متفاوت است.کمی اختلاف نظر وجود دارد که آنتی بیوتیک ها برای عفونت سینوسی مفید هستند یا خیر زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند به ویروس ها کمک میکنند.ویروس هایی که سینوزیت را ایجاد می کنند شامل rhinovirus،parainfluenza و آنفولانزا هستند.
اگر علائمتان کمتر از ۱ هفته طول کشید،لازم نیست به پزشک مراجعه کنید.تا ۷۰% آن دسته از عفونت های سینوزیتی بدون مصرف دارو و مراجعه به پزشک بهبود می یابند.

اگر پزشکتان در رابطه با عفونت درون جمجمه ای یا ورم بافته های زنبوری اوربیتالی،نگران است،ممکن است استفاده از داروهای ضد گرفتگی خوراکی مانند سودافدرین،یا داروهای موکولیتیک و آنتی هیستامین را تجویز کند. اگر با این موارد بهبود پیدا نکردید،معمولا برایتان آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین یا آگمنتین تجویز میشود.

 

ضد عفونی کردن سینوس ها

زمانی که احساس می کنید سوراخ های بینی تان ملتهب است،میتوانید از neti pot استفاده کنید تا به علائم کمک کنید.neti pot یک وسیله ی مینیاتوری شبیه به قوری چای است که مجاری سینوسی تان را با جاری کردن آب گرم از یکی از سوراخ های بینی و خارج شدن از دیگری،تمیز می کند.برای استفاده از این وسیله،آن را با آب گرم حدود ۱۲۰ درجه ی فارنهایت پر کنید.سرتان را به یک سمت خم کنید تا آب از سوراخ بینی سمت راست وارد و از سمت چپ خارج شود.اگر از این وسیله نادرست استفاده شود،میتواند خطرناک باشد.اگر در حین تمیز شدن بینی نفس بکشید،باکتریها میتوانند وارد حفره های بینی تان شوند و منجر به ذات الریه شود.برای درمان عفونت های سینوس و کاهش انسداد بینی در طول روز مایعات گرم بیشتر بنوشید. آب گرم یکی از بهترین مایعاتی است که می تواند به باز شدن راه بینی و خروج عفونت از سینوس ها کمک کند.
 

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :