با شروع فصل سرما از سینوزیت و درمان آن آگاه شوید

با شروع فصل سرما از سینوزیت و درمان آن آگاه شوید

با نزدیک شدن به فصل زمستان نگرانی افراد مبتلا به سینوزیت بیشتر می شود. سینوزیت در این فصول به دلیل سرماخوردگی ها، عفونت های سینوس و مجاورت سینوس ها در سرما، عود می کند. بروز سردرد های سینوزیتی و همچنین خلط و سرفه و ... از جمله مشکلات شایع در زمستان است. سر و سینوزیت همیشه با هم در ارتباط بوده و با شروع فصل زمستان افراد دارای سابقه سینوزیت همیشه با پوشش های بیشتری در محیط خارج از منزل حضور پیدا می کنند تا ریسک عود سینوزیت در آن ها کاهش یابد. سینوزیت موجب افزایش ترشحات سینوسی، عفونت، بوی بد دهان، سرفه های متعدد، خلط و سردرد می شود. در ادامه به درمان سینوزیت و مقابله با آن در فصل زمستات خواهیم پرداخت.

 

سینوزیت چیست؟

احتمالاً میخواهید بدانید سینوزیت چست؟ سینوزیت به افزایش ترشحات سینوسی و افزایش غلظت ترشحات سینوسی گفته می شود که امکان خروج این ترشحات از سینوس ها با توجه به تورم دهانه خروجی سینوس ها مشکل می شود. سینوزیت با باقیماندن این ترشحات و عفونی شدن آن در حفره های سینوسی ایجاد می شود که در نهایت سردرد ، خلط و مشکلات اینچنینی برای فرد ایجاد می شود. سینوزیت معمولاً در فصول سرد سال با برخورد سرما به پیشانی (که محل حفره های سینوسی می باشد) عود کرده و علائم سینوزیت بروز می کند.

 

علائم ابتلا به سینوزیت چیست؟

سینوزیت به جهت التهاب حفره های سینوسی ایجاد می شود و با علائمی همراه است که با دانستن آن می توانید نسبت به پیگیری و درمان اقدام کنید. علائم ابتلا به سینوزیت با درد در نواحی حفره های سینوسی بروز می کند. با تجمع ترشحات عفونی در سینوس ها سردرد نیز به مرور ایجاد می شود و با شدت گرفتن این مشکل درد نواحی اطراف چشم نیز بسیار شایع است. از دیگر علائم ابتلا به سینوزیت می توان به کلو درد، آبریزش بینی، خلط پشت حلق، عطسه، گلودرد و... اشاره نمود.

 

درمان سینوزیت چیست؟

درمان سینوزیت با توجه به نوع و شدت آن توسط پزشک مشخص می شود. معمولاً استفاده از سرم شست وشو جهت شست و شوی بینی و سینوس بسیار توصیه می شود. این درمان بصورت خانگی انجام می شود و معمولاً تاثیر بسیاری در کنترل و درمان سینوزیت دارد. درمان سینوزیت در نوعی دیگر تجویز آنتی بیوتیک ها می باشد که به کمک آن عفونت سینوس به مرور کاهش یافته و از تورم و التهاب سینوس ها کاسته شود و ترشحات سینوسی به مرور از سینوس ها خارج شده و سینوزیت و علائم آن بهبود یابد. یکی دیگر از روش های درمان سینوزیت استفاده از اسپری های داخل بینی است که با کاهش التهابات موجب تسکین علائم سینوزیت در فرد بیمار شده و به مرور با استمرار درمان بهبودی در وی حاصل می یابد. 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص سینوزیت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :