از بیماری آسم و درمان آسم  بخوانید

آسم یکی از بیماری هایی است که موجب اختلال در تنفس افراد می شود. بیماری آسم با التهاب مسیر تنفسی همراه است که فرد در زمانی که دچار این التهاب می شود مشکل تنگی نفس و اختلال در تنفس در او بروز می کند. بیماری آسمهمان میزان که مشکل کوچکی است، در صورت عدم توجه به پیشگیری و درمان می تواند به مشکل بزرگ و حتی خطرناکی بدل شود. همان طور که پیشتر نیز گفته شد بیماری آسم می تواند قابل کنترل باشد و با پیشگیری های مختلف احتمال بروز حمله آسم کاهش یابد. در ادامه به بررسی نکاتی در همین خصوص و درمان آسم خواهیم پرداخت.

 

 

بیماری آسم چیست؟

آسم بیماری تنفسی است که بیمار در آن دچار مشکلات تنفسی شده و با حملات متعدد واکنش هایی نظیر سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس  بروز می کند. افرادی که به آسم مبتلا هستند معمولاً با مشاهده علائم اینچنینی متوجه شروع حمله آسم شده و لازم است با استفاده از اسپری های مخصوص که توسط پزشک تجویز می گردد و خاصیت ضد التهابی دارد، حمله آسم را کنترل نموده و از حاد شدن علائم آن جلوگیری نمایند. بیماری آسم معمولاً بدلایل آلرژی و یا با زمینه ای همچون آنفولانزا و سرماخوردگی شدت می یابد و لازم است افراد مبتلا به بیماری آسم جهت درمان آسم و جلوگیری از حملات متعدد از مواجهه با موارد مذکور خودداری نمایند.

 

علائم بیماری آسم چیست؟

تنگی نفس

سرفه های متعدد

احساس درد در نواحی سینه

اختلال در خواب (بدلیل اختلال تنفس)

 

انواع آسم را بشناسید

آسم آلرژیک

همان طور که در بالا اشاره شد، بیماری آسم با عوامل محرکی تشدید می یابد و یکی از بهترین روش ها پیشگیری از بروز حمله آسم می باشد. آسم آلرژیک در مواجهه با آلرژن ها ایجاد می شود و بلافاصله پس از قرارگیری فرد در محیطی که دارای آلرژن (عاملی که فرد به آن آلرژی دارد) باشد، واکنش های آسم آلرژیک بروز می کند و با سرفه و تنگی نفس همراه می شود.

آسم عصبی

آسم عصبی یکی دیگر از علل آسم است که احتمال بروز آن با اختلالات عصبی و استرس در فرد بالا می رود. افراد مبتلا به آسم عصبی معمولاً در شرایط روحی عادی مشکل خاصی ندارند و صرفاً علائم در زمان های بحران روحی روانی در آن ها بروز می کند. جالب است بدانید 200 سال قبل از میلاد، اعتقاد بر این بود که بیماری آسم بیماری روحی است و فرد با اختلالات روحی بیشتر دچار حمله آسم می شود.

آسم ورزشی

افرادی که به آسم ورزشی مبتلا هستند معمولاً پس از انجام فعالیت های ورزشی دچار حمله آسم می شوند و تا پیش از آن علائمی از بیماری آسم ندارند. آسم ورزشی با فعالیت بدنی بالا علائمی از سرفه های متعدد و تنگی نفس بروز می کند. این مشکل بسیار در بین ورزشکاران رایج است و حمله آسم آن بعد از دو یا ورزش های هوازی ایجاد می شود. در آسم ورزشی هرچه فعالیت سنگین تر بوده باشد شدت حمله آسم نیز بیشتر است.

 

آیا درمان آسم ممکن است؟

بطور کلی می توان گفت بیماری آسم نیز همچون سینوزیت و برخی بیماری های دیگر دارای درمان قطعی نمی باشد و صرفاً برای کنترل آن استفاده از درمان های پیشگیرانه و کنترلی توصیه می شود. بیمار مبتلا به آسم پس از مراجعه به پزشک و انجام معاینه و آزمایشات و تشخیص پزشک مبنی بر بیماری آسم، داروهایی بصورت اسپری استنشاقی دریافت می نماید که در زمان های حمله آسم کمک شایانی به التهاب راه تنفس در فرد می نماید و تنگی نفس و سرفه ها را کاهش میدهد. همچنین از دیگر روش های درمان آسم می توان به دوری از آلرژن ها اشاره نمود. چرا که گاهاً فرد بدلیل زندگی در محیطی خاص و آلوده که دارای ذرات معلق بسیاری است دچار آسم آلرژیک می شود. همچنین مصرف ادویه و الیاف طبیعی نیز از رایج ترین عوامل ایجاد آسم آلرژیک می باشد که دوری از آن نمود عینی درمان آسم است. حالات روحی روانی و عصبی فرد نیز در بروز حملات آسم تاثیر بسزایی دارد و در مقالات بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :