چرا آندوسکوپی سینوس بهترین درمان سینوزیت است

با آندوسکوپی سینوس و اینکه چرا آندوسکوپی سینوس بهترین درمان سینوزیت است بیشتر بدانید

سینوزیت یکی از مشکلاتی است که پس از عفونت های سینوسی مکرر دچار آن می شوید. سینوزیت موجب اختلال در زندگی عادی فرد می شود، چرا که سردرد های شدید در نواحی پیشانی، ترشحات حلق و بینی از مشکلات رایج آن است. سینوزیت با تجمع عفونت در سینوس ها ایجاد می شود، بطوریکه ترشحات سینوسی عفونی شده و غلیظ می شوند و به همین علت امکان خروج راحت از سینوس ها را نخواهند داشت. در این شرایط سینوریت  ایجاد می شود و آندوسکوپی سینوس بهترین درمان سینوزیت در برخی شرایط است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

سرداردهای سینوزیتی | آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس چیست؟

آندوسکوپی سینوس روشی است که از طریق آن لوله باریکی که دارای دوربین فیلم برداری می باشد، آندوسکوپی سینوی بدون ایجاد زخم، جراحت و برش بر روی پوست و ورود آن به بینی و سینوس  می تواند جهت درمان و تشخیص استفاده شود. آندوسکوپی سینوس با کاربرد های درمان و تشخیص مشکلات متعددی را براحتی حل نموده و بدون نیاز به جراحی، پانسمان و طی نمودن دوران نقاهت امکان درمان مشکلاتی نظیر سینوزیت را فراهم می کند.

 

سینوزیت چیست؟

همان طور که در مقالات قبل توضیح داده شد، جمجمه دارای حفره های تو خالی است که از هوا پر است. سینوس ها دارای لایه مخاطی می باشند که دارای ترشحات اندکی می باشند که به دلیل رقیق بودن آن براحتی از طریق دهانه سینوس ها خارج می شوند و رطوبت محیط سینوس را تامین می کنند. در صورتی که سینوس ها عفونی شوند این ترشحات به مرور غلیظ شده و سینوس ها متورم می شوند و دهانه خروج ترشحات از سینوس به دلیل تورم بسته شده و امکان خروج ترشحات عفونی وجود ندارد. در این حالت سینوزیت ایجاد می شود و فرد با علائمی همچون خلط، سردردو... بروز می کند. سینوزیت به دو صورت سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن بروز می کند.

 

کاربرد آندوسکوپی سینوس در درمان سینوزیت

سینوزیت مشکلات متعددی برای فرد ایجاد می کند که گاهاً تحمل آن بسیار دشوار است. در این شرایط معمولاً پزشک مصرف آنتی بیوتیک و شست و شوی بینی با آب نمک را توصیه می کند اما در صورتی که سینوزیت شدید باشد و تورم سینوس ها بهبود نیابد امکان رقیق شدن ترشحات عفونی داخل سینوس ها فراهم نمی شود و فرد هیچ علائمی از بهبود مشاهده نمی کند. در این هنگام بهترین درمان سینوزیت آندوسکوپی سینوس است. آندوسکوپی سینوس در درمان سینوزیت بسیار کارآمد است و با باز نمودن راه خروج ترشحات، سردرد ها و فشار های ناشی از تجمع ترشحات در سینوس ها کاهش می دهد و بیمار فوراً متوجه روند درمان و بهبودی سینوزیت خود خواهد شد.

 

مزایای آندوسکوپی سینوس در درمان سینوزیت

سینوزیت معمولاً بیماری است که دارای درمان قطعی نمی باشد و درمان هایی که توسط پزشک توصیه می شود همگی کنترلی  و پیشگیرانه است . درمان سینوزیت مشمول پیگیری های متعدد، رعایت توصیه های پزشک و همچنین گذر زمان است که گاهاً بدلیل عدم استمرار بیمار در مصرف داروها و رعایت توصیه های پزشک، درمان سینوزیت به تعویق می افتد. مزایای آندوسکوپی سینوس علاوه بر موارد ذکر شده ، زود بازده بودن آن است و به اصطلاح کاهش طول درمان یکی از بهترین پارامتر های موثر در انتخاب این روش درمانی است.

 

آندوسکوپی سینوس چگونه انجام می شود؟

آندوسکوپی سینوس بوسیله بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار بدون احساس ناراحتی، پس از بیهوشی با میله نازکی که آندوسکوپ نامیده می شود مورد معاینه قرار می گیرد و بسته به نوع هدف پزشک از انجامآندوسکوپی سینوس پروسه درمان با آندوسکوپی سینوس و یا پروسه آندوسکوپی سینوس تشخیصی برای وی استفاده می شود. آندوسکوپی سینوس دارای امکان لازم جهت درمان اختلالات کوچک در ساختمان بینی همچون انحراف تیغه میانی بینی، رفع انسداد مجاری بینی و سینوس، رفع پولیپ و... کاربرد دارد. بیهوشی عمومی در آندوسکوپی سینوس اینگونه است که بیمار بعد از تزریق دارو به خواب رفته و در طول جراحی هیچ چیزی را احساس نمی کند.

 بیشتر بدانید: برای دیدن فیلم عمل آندوسکوپی به بخش ویدیوها مراجعه کنید 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص سینوزیت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :