آیا میتوان از تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی استفاده کرد؟

آیا میتوان از تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی استفاده کرد؟

این سوالی است که این روز ها با توجه به تبلیغات گسترده تزریق ژل و فیلر به بینی، بصورت مکرر در اینستاگرام و سایت از من پرسیده می شود. در این مقاله قصد دارم تمامی ابعاد تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی را برای شما عزیزات توضیح دهم تا ضمن برطرف شدن سوالات شما عزیزان تصمیم گیری در انجام هر یک از این روش ها آسان شود.  با پیشرفت علم و نیاز به درمان برخی افراد که به بیماری های خاص مبتلا هستند که در طول مدت بیماری دچار از دست دادن چربی در نواحی مختلف بدن هستند، ژل و فیلر ها کشف و مورد آزمایش قرار گرفت. پس از این اقدام بهترین نتایج از تزریق این پرکننده ها حاصل گردید. به مرور با مشاهده نتایج مطلوب تزریق ژل، این کار در حوزه زیبایی و جوانسازی رواج یافت. در ادامه به بررسی دقیق تری خواهیم پرداخت.

جراحی بینی | تزریق ژل

 

ژل (فیلر) چیست؟

همان طور که در مقدمه مقاله "آیا میتوان از تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی استفاده کرد؟" خواندید، ژل ها یا فیلر ها پر کننده هایی هستند که با هدف تغییر فرم قسمت های مختلف بدن توسط پزشک تزریق می شود. ژل یا فیلر با ساختار مختلفی برای استفاده در بخش های مختلف تولید می شود. معمولاً از ژل های رقیق تر برای حجم دهی استفاده می شود و از ژل های غلیظ تر بمنظور پر نمودن چین و چروک های عمیق استفاده می شود. همچنین ژل ها به دو دسته دائمی و موقتی تقسیم می شوند که در ژل های دائمی معمولاً اثر آن تا سال ها باقی می ماند و عوارض بیشتری را به فرد تحمیل می نماید. فیلرها در دسته پرطرفدارترین اعمال زیبایی هستند چرا که نتایج استفاده از آنها فوری مشخص می شود،خطرات کمی دارد و روند تقاهت و بهبودی بدنبال تزریق آنها بسیار سریع است.

 

تزریق ژل های دائمی و نیمه دائمی

تزریق ژل های دائمی و نیمه دائمی معمولاً عوارض بسیار زیادی دارد. گاهاً بدلیل تبلیغات گسترده تولید کنندگان این نوع ژل ها و قیمت پائینتر آن فرد نسبت به استفاده از آن وسوسه شده و اقدام به تزریق ژل های دائمی و نیمه دائمی می نماید. در صورتی که تزریق توسط پزشک در بهترین شرایط انجام شود و هیچ دفرمگی صورت نگیرد، به مرور فرد دچار عوارضی همچون جابه جایی ژل در قسمت های مجاور تزریق می شود. همچنین واکنش های آلرژیک یا عفونت در نواحی تزریق شده از مشکلاتی است که موجب شکایت افراد می شود. لازم است در نظر داشته باشید در صورتی که بعد از تزریق ژل های دائمی و نیمه دائمی پشیمان شوید و یا بعد از سال ها قصد تخلیه آن را داشته باشید نیاز به طی نمودن پروسه ی درمانی تخلیه ژل بوده و در مواردی نیز ضرورت انجام جراحی ایجاد شده.

 

تزریق ژل های موقتی و جذبی

تزریق ژل های موقتی و جذبی یکی از بهترین انتخاب ها با هدف زیبایی و جوانسازی هستند، ژل های موقتی معمولاً با کلاژل یا هیالورونیک اسید ساخته شده اند. تزریق ژل های موقتی که از هیالورونیک اسید ساخته شده اند بسیار رایج است و از کم ترین عوارض برخوردار است. این نوع ژل معمولاً با ماندگاری کم تر از یکسال بوده و به مرور جذب می شود و در صورت استفاده از ژل های استاندارد و دارای تائیدیه FDA به هیچ وجه نیاز به تخلیه ژل و... نمی باشد. لازم به ذکر است تزریق ژل های موقتی بنابر سبک زندگی افراد ماندگار می باشند. ورزش های سنگین یکی از عوامل جذب سریع ژل های هیالورونیک اسید می باشد.

 

کاربرد ژل ها (فیلر ها) چیست؟

همان طور که در بالا اشاره سد، کاربرد ژل ها پر کنندگی است. این پر کنندگی در نواحی مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد و موجب تغییر فرم و یا جوانسازی می شود. استفاده از ژل ها یا فیلر ها بسیار سلیقه ای بوده و پزشک در ابتدا با ارائه مشاوره به فرد، وی را از میزان تزریق و فرم و محل تزریق آگاه می سازد اما تصمیم گیرنده نهایی فرد مراجعه کننده می باشد که علاقمند به تزریق چه میزان ژل در بخش های مورد نظر باشد. حال با توجه به کاربرد هایی که برای ژل ها توضیح داده شد این سوال ایجاد می شود که آیا میتوان از تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی استفاده کرد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت

 

آیا میتوان از تزریق ژل و فیلر به بینی بجای جراحی بینی استفاده کرد؟

بر اساس توضیحاتی که از ابتدای مقاله تا کنون مطالعه نمودید احتمالاً متوجه تفاوت انواع ژل و واکنش هریک از آن ها شده اید. تزریق ژل و فیلر با هدف تغییر فرم گونه، فک، لب ها و گاهاً اعضای دیگر بدن مانند دست ها و... بسیار رایج است. چرا که از انجام جراحی های پیچیده و هزینه های سنگین جلوگیری می نماید و فرد براحتی بدون جراحی سنگین می تواند فرم فک و صورت خود را تغییر دهد. اما در نظر داشته باشید که این روش موقتی است و صرفاً توجیه آن در بخش هایی است که جراحی در آن بسیار پر هزینه، دردناک و دارای دوران نقاهت طولانی است. اما آیا تزریق ژل و فیلر بجای جراحی بینی کاری صحیح است؟

تقریباً می توان گفت بدلیل هزینه پائین جراحی بینی، کم بودن دوران نقاهت و کم درد بودن این اقدام و همچنین تاثیر دائمی آن باعث می شود یکی از بهترین راه های تغییر فرم بینی باشد. این روز ها تبلیغات گسترده در خصوص تغییر فرم بینی بدون جراحی می شنویم که بر پایه تزریق ژل و فیلر به بینی می باشد. نتایج فوری آن و عکس های هیجان انگیز موجب شده عده زیادی در اینستاگرام، جهت انجام این کار مشاوره بگیرند. پاسخ من به این عزیزان این است که:

اگر بنابر شرایطی خاص امکان جراحی زیبایی بینی ندارید و به دلایلی نیاز فوری به تغییر دارید و ماندگاری آن برایتان مهم نیست می توانید اقدام به تزریق ژل و فیلر به بینی نمائید. اما در صورتی که علاقمند هستید فرم بینی شما تغییر دائمی داشته باشد و به فرم دلخواه برسید توصیه می کنم از صرف هزینه برای تغییر فرم بینی با ژل و فیلر بپرهیزید.، چرا که این روش نیاز به تزریق های مکرر در فواصل زمانی 6 ماه الی یکسال بعد از هر تزریق دارد و عدم تزریق ژل در نواحی قبلی موجب برگشت فرم اولیه بینی خواهد شد. ضمن این که تزریق زیاد در ناحیه بینی گاهاً موجب تغییر حالت پوست بینی شده و در زمانی که این تزریق تجدید نگردد شاهد فرم نامطلوبی خواهید بود.با مراجعه به بهترین متخصص جراحی بینی عمل تزریق ژل را انجام دهید تا به نتیجه مطلوب یرسید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط