پاسخ سوالات شما در مورد ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

پاسخ سوالات شما در مورد ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین انواع جراحی زیبایی محسوب می شود که به رینوپلاستی (rhinoplasty)  نیز شهرت دارد. جراحی زیبایی بینی نیز مانند سایر جراحی ها نیازمند رعایت نکات خاص در دوران نقاهت است. مراقبت های  پس از جراحی زیبایی بینی یکی از مهم ترین پارامتر هایی است که در دستیابی به نتیجه مطلوب و رضایتبخش از جراحی بینی تاثیر گذار است و هرگونه بی توجهی به این مراقبت ها موجب کاهش کیفیت تغییرات پس از جراحی می شود. حال در این میان یکی از عوامل نارضایتی بیماران بی اطلاع، ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی است که در ادامه به توضیحات بیشتری جهت آگاهی شما عزیزان خواهم پرداخت.

جراحی زیبایی بینی 

 

بعد از جراحی رینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی رینوپلاستی و باز نمودن گچ و خروج تامپون ها، دوران مراقبت پس از جراحی بینی آغاز می شود. در این فاصله تا حدود 14 هفته بینی دارای تورم و گاهاً کبودی در اطراف چشم می باشد که به مرور رفع خواهد شد. حال در این دوران که حساس ترین زمان پس از جراحی رینوپلاستی است باید چکار کرد؟

تنها مراقبت و احتیاط از وارد شدن ضربه به بینی، عدم انجام ورزش های سنگین که فشار زیادی به ناحیه سر و بینی و... ایجاد می کند. در هنگام خواب کمی در زاویه شیبدار بخوابید تا میزان تورم به مرور کاهش یابد.  ورم بعد از رینوپلاستی معمولاً در چند هفته ابتدایی تا حد زیادی کاهش می یابد اما میزان باقیمانده گاهاً تا یکسال زمان نیاز دارد تا به مرور جذب شده و از بین رود. لذا فرم نهایی بینی پس از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) پس از حدود یکسال مشخص می شود و هرگونه تصمیم جهت ترمیم بینی در کم تر از یکسال اشتباه بوده و اکثر همکاران دست به جراحی مجدد چنین مواردی نمیزنند.

 

چرا دچار ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی میشوید؟

احتمالاً برای شما نیز این سوال ایجاد شده است که چرا دچار ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی می شوید! معمولاً هر زخم و جراحتی که در بدن ایجاد شود نیازمند زمان برای بهبودی است. در واقع بدن برای ترمیم خود سیستم پیچیده ای دارد که در زمان نیاز آن را فعال نموده و همگی برای بهبودی و ترمیم جراحت و زخم بسیج می شوند. این پروسه در نواحی مختلف بدن بسته به شرایط آن بین چند هفته تا چند ماه بطول می انجامد. در جراحی بینی نیز بدلیل جراحت ایجاد شده در بافت بینی، بدن شروع به ترمیم بافت آسیب دیده می نماید و به همین دلیل بعد از جراحی رینوپلاستی شما شاهد تورم در ناحیه بینی خود هستید.

 

روش های کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی نمک ممنوع

مصرف نمک موجب می شود مقدار بسیار زیاد از مایعات مصرفی در بدن تجمع نموده و تورم ایجاد گردد، لذا جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی بهتر است مصرف نمک یا همان سدیم را به حداقل برسانید و حتی از مصرف آن اجتناب کنید تا براحتی شاهد کاهش تورم در ناحیه بینی خود باشید.

جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد بهترین و ساده ترین راهی است که می توانید با استفاده از آن ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی را کاهش دهید. طی روز حدوداً 5 بار از کیسه های یخ در نواحی اطراف بینی و چشم ها استفاده نمائید تا میزان درد پس از جراحی رینوپلاستی کاهش یافته و تورم نیز تا حد زیادی کنترل شود. لازم به ذکر است به هیچ وجه فشاری بر روی بینی و محل جراحی ایجاد نکنید و کیسه های یخ را در اطراف بینی قرار دهید.

جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی حمام با آب داغ ممنوع

یکی از باور های اشتباه که بسیار رایج شده، حمام آب داغ پس از جراحی رینوپلاستی است . در باور غلط حمام آب داغ موجب تسریع در بهبودی فرد دارد اما این باور اصلاً صحیح نیست و توصیه نمی شود. چرا که حمام آب داغ موجب کاهش سرعت بهبودی و تشدید تورم می شود. به همین علت کتی کمپرس گرم نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اگر اصرار به انجام اینکار دارید حتماً با پزشک خود مشورت نمائید.

جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی سرتان را بالا نگهدارید

یکی از روش های کارآمد و حائز اهمیت این است که جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی سرتان را بالا نگهدارید، یعنی زاویه 30 الی 40 درجه به سر خود دهید و این قانون را در هنگام خواب نیز رعایت نمائید . در این موقعیت سر بالاتر از قلب قرار گرفته و به همین دلیل خونرسانی و گردش خون سرعت می یابد و همین موضوع در کاهش تورم و بهبودی تاثیر بسزایی دارد.

جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی از چسب  و بانداژ استفده نمائید

 

 

دکتر مجید نصیری | متخصص زیبایی و جراحی بینی در تهران

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :