دانستنی های تومور عصب شنوایی عوارض آن

تومور عصب شنوایی (نوروم آکوستیک) ، تومور خوش خیمی است که در بخش عصب دهلیزی حلزونی گوش ایجاد می شود . تومور عصب شنوایی در عصب هشتم واقع شده است. این عصب در مجاورت عصب هایی است که وظیفه کنترل حرکات صورت و واکنش های آن در هنگام خنده و... را دارد. معمولاً بیماران با علائمی همچون سرگیجه، سردرد و مشکلات اینچنینی به پزشک مراجعه می نمایند و سپس با بررسی های بیشتر و تصویر برداری و معاینه می توان تومور عصب شنوایی را تشخیص داد. در مواردی که بیمار به علائم توجهی نداشته و تا حاد شدن آن نسبت به پیگیری تشخیص مشکل و درمان اقدام ننموده باشد احتمال مرگ نیز وجود دارد که در ادامه به شرح کلیه موارد آن خواهیم پرداخت.

 

تومور عصب شنوایی چیست؟

تومور عصب شنوایی به رشد مضاعف در ناحیه عصب شنوایی گفته می شود که در عصب هشتم واقع گردیده است. رشد تومور معمولاً موجب اختلال در شنوایی می شود. چرا که عصب شنوایی وظیفه تبادل اطلاعات بین مغز و گوش داخلی را دارد و هرگونه اختلال در ارتباط این دو بخش موجب کاهش شنوایی و یا اختلالات متعدد در آن می شود. تومور عصب شنوایی در مراحل اولیه خطرناک نیست و نیازمند تشخیص درست و شروع درمان می باشد. اما در مواردی که بی توجهی به علائم بیماری صورت گیرد، تومور عصب شنوایی با رشد زیاد موجب اختلال در عصب های مجاور خود می شود و همچنین اعمال فشار به مغز و مخچه از عوارض جدی و خطرناک عدم درمان تومور عصب شنوایی است. در ادامه علائم اولیه بیماری را شرح خواهم داد.

تومورعصب شنوایی

علائم اولیه تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی در مراحل اولیه علائمی دارد که ممکن است زیاد جدی گرفته نشود. چرا که این علائم بسیار مشابه مشکلاتی است که گاهاً در حین یک سرماخوردگی ساده تجربه می کنید. کاهش شنوایی، وزوز گوش، کیپ شدن گوش همه و همه علائم مشترک در برخی بیماری های ساده تر می باشد. اما لازم است با هوشیاری و احتیاط با مشاهده علائم اولیه بیماری حتماً تحت نظر پزشک قرار گرفته تا احتمالاتی همچون تومور عصب شنوایی بررسی گردد.

 

علائم تومور عصب شنوایی

وزوز گـــوش

کاهش شـــنوایی

احســاس ســردرد

درد در نواحـی گوش

اختلال عدم تعادل و سرگیجه

بی حس شدن بخشی از صورت و احساس سوزن سوزن شدن آن

اختلال در انقباضات ماهیچه های صورت و در برخی موارد حاد، فلج عضلات صورت

از دست دادن تعادل

 

تومور عصب شنوایی چگونه تشخیص داده می شود؟

مهم ترین بخش جدی گرفته شدن علائم اولیه بیماری است  که فرد بلافاصله پس از مشاهده علائمی که در بالا ذکر شد،  جهت بررسی تومور عصب شنوایی به پزشک مراجعه نماید. چرا که در تومور عصب شنوایی رشد و گسترش آن به کندی است و در سنین بالای 30 سال معمولاً علائم اولیه را بروز می کند. پزشک متخصص گوش حلق و بینی به مشاهده علائم بیمار از تصویر برداری MRI استفاده می نماید تا امکان بررسی عصب شنوایی فراهم گردد. از دیگر آزمایشاتی که پزشک بسته به نوع علائم بیمار از آن استفاده می کند می توان به تست شنوایی، تست تعادل، و تست عملکرد ساقه مغز اشاره نمود.

 

درمان تومور عصب شنوایی

درمان تومور عصب شنوایی بسیار متفاوت است و این تفاوت بر حسب نوع تومور و رفتار آن تعیین می گردد. بدین معنی که تومور عصب شنوایی در برخی موارد رشد کندی دارد و حتی رشد آن متوقف شده و هیچ آسیبی به شنوایی فرد وارد ننموده. در این شرایط پیشنهاد می گردد که بصورت مکرر و مراجعات منظم بیمار تحت نظر قرار گیرد تا نمودار رشد تومور مشخص گردد. در برخی موارد تومور رشد نخواهد کرد و درمان جراحی و... نیز انجام نمی شود اما در مواردی که تومور تا میزان مشخصی رشد کند روند درمان تومور عصب شنوایی آغاز می گردد. در مقالات بعدی  انواع درمان را بررسی خواهیم کرد.در برخی جاها، اکثر بیمارانی که تحت درمان فعال قرار می گیرند، با عمل جراحی درمان می شوند. روش مورداستفاده برای انجام عمل جراحی به مکان تومور، اندازه ی آن و اهمیت حفظ توانایی شنوایی برای فرد بستگی دارد.

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | فوق تخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط