هرآنچه از آپنه خواب باید بدانید

داشتن خواب مناسب یکی از مهم ترین پارامتر های سلامتی در کودکی و بزرگسالی است. خواب مناسب موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می شود که یکی از مهم ترین عوامل در سلامت افراد است. آپنه خواب یا apneas یکی از اختلالاتی است که موجب قطع تنفس در خواب می شود. در این زمان به دلیل اختلال در ساختمان حلق و لوزه ها، و یا بدلیل عدم فرمان مغز به تنفس، فرد به جهت عدم امکان تنفس از خواب می پرد. به این اختلال آپنه خواب گفته می شود که به دو دلیل ذکر شده اتفاق می افتد و در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب اختلال تنفس در هنگام خواب است که موجب قطع شدن روند خواب و بیدار شدن فرد می شود. آپنه خواب گاه به صورت مکرر در خواب رخ می دهد و باعث افزایش میزان استرس فرد شده و به مرور سلامت روحی و جسمی وی تحت شعاع قرار خواهد داد. آپنه خواب به دو دلیل ایجاد می شود، یکی به جهت اختلال در ساختمان حلق و لوزه و یکی به دلیل اختلال در فرمان های ناخودآگاه مغز که در زمان معین قادر به فرمان دهی به عضلات نمی باشد. در چنین شرایطی فرد نیاز به اکسیژن دارد و بدن پس از 10 الی 20 ثانیه فرد را از خواب بیدار می کند تا در حالت هوشیار اقدام به تنفس نماید.

 

علائم آپنه خواب چیست؟

عدم داشتن تمرکز

کاهش سطح یادگیری

افزایش میزان خواب روزانه

کندی واکنش فرد در مواقع لزوم

سردرد هـــای مکرر صبــحگـــاهی

بدخـــلقی و بر اخلـــاقی بـی دلـــیل

ابتلا به بیماری های مختلف (بدلیل ضعف سیستم ایمنی)

 

علت آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب بدلیل انسداد

آپنه خواب بدلیل انسداد یکی از دلایل رایج این اختلال می باشد. ساختمان حلق و لوزه در برخی مواقع بدلایل خاص در هنگام خواب در وضعیتی قرار می گیرد که به اصطلاح شل شده و راه تنفس را مسدود می کند. در این شرایط با چند ثانیه اختلال تنفس و عدم رسیدن اکسیژن به مغز فرد از خواب بیدار می شود و با بازگشتن حالت عضلات به شکل قبل این انسداد برطرف شده و فرد براحتی تنفس می کند. در واقع بسته شدن راه رسیدن هوا به ریه در هنگام خواب آپنه بدلیل انسداد گفته می شود که با بررسی دقیق پزشک قابل درمان است.

 

علت آپنه خواب اسندادی چیست؟

افراد دارای اضافه وزن

افراد دارای ساختمان فک و حلق کوچک

افراد دارای لوزه های بزرگ و متورم

افراد دارای آلرژی، انحراف بینی و سینوزیت

افراد دارای راه تنفسی باریک

افراد مبتلا به بیماریهای گوارشی (ریفلاکس معده)

 

آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی یکی از علل دیگر آپنه خواب است. در این شرایط فرد دارای ساختمان لوزه نرمال است و مشکل در بخش مغزی است. در واقع فرد بدلیل عدم هماهنگی مغز با بدن، فرمان تنفس را صادر نمی کند. در این شرایط چند ثانیه اکسیژن رسانی به بدن قطع شده و فرد با احساس خفگی و کمبود اکسیژن ازخواب بیدار می شود. در آپنه خواب مرکزی اختلال در بخشی از مغز است که فرمان کنترلی به عضلات مسئول تنفس دهد. همین اختلال موجب می شود عضلات هیچ واکنشی انجام نداده و فرد دچار آپنه خواب مرکزی شود.

 

علائم آپنه خواب مرکزی چیست؟

تنفس نامنظم در خواب

خواب آلودگی زیاد

احساس خستگی طی روز

خروپف یا خرخر هنگام خواب

احساس ضعف و بی حالی

احساس سردرد در هنگام بیداری

 

علت آپنه خواب مرکزی چیست؟

معمولاً افرادی که دارای مشخصات و پارامتر های خاص هستند بیشتر در معرض ابتلا به آپنه خواب مرکزی می باشند. این علل به میزان متفاوتی در ابتلا به آپنه خواب مرکزی تاثیر گذار است و ابتلا به هریک از موارد مذکور دلیل بر ابتلا به آپنه خواب نیست. در زیر به شایع ترین عللی که آپنه خواب مرکزی ایجاد می کنند اشاره خواهیم کرد:

بیماری ها و نارسایی های قلبی عروقی

داشتن افزایش وزن زیاد

مصرف دارو ها (خصوصاً داروهای ضد افسردگی)

افرادی با تجربه سکته مغزی یا تومور های مغزی

افراد مصرف کننده مواد مخدر و الکل

افراد مبتلا به بیماری پارکینسون

افراد بالای 65 سال

اگر فکرمیکنید که به آپنه خواب دچار هستید بهنراست با مراجعه به دکتر متخصص حلق و بینی هرچه سریعتر اقدام به درمان آن کنید.

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :