از شنیده ها تا واقعیت در مورد جراحی بینی ثانویه (جراحی بینی ترمیمی)

از شنیده ها تا واقعیت در مورد جراحی بینی ثانویه

عموماً جراحی بینی به منظور زیبا تر نمودن بینی فرد انجام می شود و در واقع ایرادات بینی در جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) ازبین می رود و فرد بینی بدون ایراد و سلامت (از لحاظ تنفسی) خواهد داشت. در برخی موارد به دلایل متعدد که در ادامه توضیح خواهیم داد، فرد به رضایت مورد نظر از ظاهر بینی و یا وضعیت سلامتی آن نمی رسد و همین امر موجب می شود که تصمیم به انجام جراحی بینی ثانویه یا همان جراحی بینی ترمیمی بگیرد. در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد شنیده های شما در خصوص جراحی بینی ثانویه و واقعیت انجام آن خواهیم گفت.

جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی چیست؟

حراحی زیبایی بینی موجب تغییر در ساختار بینی و ایجاد تقارن و تناسب در آن می شود. متقاضیات جراحی زیبایی بینی در ابتدا ایده آل ترین فرم بینی مورد علاقه خود را با پزشک متخصص در میان می گذارند، پزشک با توجه به فرم بینی و ایرادات فعلی آن و همچنین سلامت بینی از لحاظ تنفسی فرد، بهترین فرم بینی که به علاقه متقاضی جراحی بینی نزدیک باشد ارائه می نماید. در این شرایط فرد با تصمیم نهایی نسبت به انجام جراحی زیبایی بینی اقدام می نماید. پس از گذشت دوران نقاهت جراحی بینی و کاهش تورم بینی گاهاً برخی افراد از ظاهر بینی خود رضایت ندارند و در بعضی مواقع نیز سلامت بینی از لحاظ تنفسی دچار اختلال شده که فرد نسبت به انجام جراحی بینی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی اقدام می نماید.

 

آیا جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی خطرناک است؟

متاسفانه بعضاً به دلیل مشاهده نتایج نامطلوب از جراحی بینی ثانویه، این باور ایجاد شده است که انجام جراحی بینی ترمیمی موجب بدتر شدن نتیجه جراحی و یا مشکلات تنفسی در ساختار بینی می شود. در این خصوص بصورت قاطع می توان گفت انجام جراحی بینی ترمیمی به هیچ عنوان خطرناک نخواهد بود درصورتی که پزشک متخصص با تجربه نسبت به انجام آن اقدام نماید. چرا که بصورت کلی تمامی جراحی های ترمیمی به مراتب مشکل تر و حساس تر از جراحی اولیه هستند و اعمال تغییرات در ساختار بینی که یکبار جراحی شده و به دلیل کاستی های مختلف نتیجه مطلوب به بیمار ارائه نشده، کمی مشکل تر است و تجربه و تخصص پزشک در این جراحی بسیار اهمیت دارد.

 

چه زمان می توان جراحی بینی ترمیمی انجام داد؟

نتیجه اولیه جراحی زیبایی بینی پس از گذشت حدود شش ماه از تاریخ انجام جراحی، قابل مشاهده است. در این مدت زمان تورم بینی تا حد زیادی کاهش یافته و فرد با ساختار واقعی بینی خود روبرو می شود. شایان ذکر است کاهش تورم در هر فرد بسته به نوع پوست و استخوان و... متفاوت است اما زمان تقریبی شش ماه تا یکسال عموماً تورم کاهش خواهد یافت. حال در شرایطی که فرد پس از گذشت این مدت زمان از ظاهر بینی خود و یا اختلال تنفس و مشکلات اینچنینی رضایت کافی نداشته باشد می تواند نسبت به مراجعه مجدد به پزشک باتجربه و متخصص نسبت به بررسی بینی و جراحی ثانویه یا ترمیمی آن اقدام نماید.

 

در جراحی بینی ثانویه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

سوالات بسیاری در اینستاگرام پرسیده شده که در جراحی بینی ثانویا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در واقع پزشک متخصصی که جراحی بینی ترمیمی را می پذیرد، با علم به پیچیدگی آن مسئولیت جراحی مجدد بینی که دارای ایراد است را پذیرفته و با استفاده از تخصص و علم خود آن را به بینی نرمال تری تبدیل خواهد کرد. در جراحی بینی ترمیمی پزشک گاهاً با استفاده از غضروفی که از نواحی دیگر بدن همچون گوش جدا می نماید نسبت به ترمیم بینی فرد اقدام می کند. همچنین در مواردی که نیاز به اصلاح فرم بینی و پره های بینی باشد پزشک با توجه به شکل و فرم صورت و بینی فرد مناسب ترین حالت را در نظر گرفته و اقدام به جراحی می نماید.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص جراحی بینی در تهران 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :