از شاخک بینی و کوچک کردن آن بیشتر بخوانید

از شاخک بینی و کوچک کردن آن بیشتر بخوانید

شاخک های بینی بخشی هایی در داخل ساختمان بینی هستند که در طرف راست و چپ بینی قرار گرفته اند. شاخک های وسطی و شاخک های پائینی در دو طرف تیغه بینی قرار گرفته اند. این برجستگی های داخل بینی  (شاخک های بینی) که به وسیله مخاط بینی پوشیده شده اند و وظیفه جای دهی عروق و غدد را بر عهده دارد و نسبت به تصفیه هوا در بینی اقدام می نماید. حال در برخی مواقع به علل مختلفی شاخک های بینی بزرگ می شوند و با این رشد ساختار بینی نیز دچار تغییر می شود و افراد با شکایت از این شرایط به پزشک مراجعه می کنند.

شاخک های بینی

شاخک های بینی چه کار میکنند؟

همان طور که در مقاله ساختمان بینی توضیح داده شد، درون بینی را مخاط بینی پوشانده است. وظیفه ای که مخاط بینی بر عهده دارد، گرم نمودن و تصفیه هوای وارد شده به بینی و همچنین مرطوب نگهداشتن محیط بینی است. شاخک های بینی نیز با هدف گسترش فضای مخاط بینی ایجاد شده اند تا کیفیت این وظایف افزایش یابد و هوای وارد شده به بینی با کیفیت مناسب وارد دستگاه تنفسی فرد شود.

 

اختلال بزرگی شاخک های بینی چیست؟

حال پس از شرح کاربرد  شاخک های بینی  لازم است بدانید گاهاً شاخک های بینی بیش از اندازه معین بزرگ می شوند. در این شرایط اختلال بزرگی شاخک های بینی را ایجاد می کنند که پیامد آن انسداد بینی است. بیمارانی که با اختلال کیپ شدن بینی و عدم انتقال هوا از راه بینی به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می کنند در اولین اظهارات خود از مشکل عدم تنفس از راه بینی شکایت می کنند، این مشکل موجب تنفس دهانی و خواب با دهان باز می شود که خشکی گلو، سرفه و مشکلات متعدد دیگری در فرد ایجاد می کند.

 

علائم بزرگی شاخک های بینی

تقریباً تمامی بیماران که از بزرگی شاخک های بینی شکایت می کنند، با علائمی نظیر کیپ شدن بینی، اختلال درتنفس و حتی بعضاً با ادعای داشتن پولیپ بینی به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می کنند. در این موارد پزشکان با بررسی بینی و انجام آندوسکوپی سینوی موفق به تشخیص اختلال بزرگی شاخک های بینی می شوند.معمولاً اختلال بزرگی شاخک های بینی به دلیل تورم آن و یا وضعیت استخوانی شاخک های بینی است. تورم شاخک های بینی معمولاً با عللی همچون حساسیت و آلرژی ایجاد می شود و پزشک با تشخیص صحیح و تجویز دارو های ضد حساسیت و احتقان اقدام به درمان فرد می کنند.

 

بزرگی شاخک های بینی و جراحی زیبایی بینی

یکی از نکات مهم در جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی، بررسی ساختمان بینی فرد است. پزشک متخصص با دقت نسب به بررسی ساختمان بینی فرد اقدام می کند و در صورتی که اندکی شاخک های بینی بزرگ باشند، نسبت به کوچک نمودن آن در حین جراحی اقدام می کند.چرا که در صورت عدم کوچک نمودن آن با محدود شدن فضای داخلی بینی، طی جراحی، فرد امکان تنفس در فضای طبیعی را ازدست خواهد داد. پس رعایت این نکته که اندازه شاخک های بینی با بینی تناسب داشته باشد بسیار حائز اهمیت است . در مقالات بعدی در خصوص جراحی کوچک نمودن شاخک های بینی توضیح خواهیم داد.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص جراحی زیبایی بینی

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط