درمان بوی بد دهان در ماه رمضان را بخوانید

درباره درمان بوی بد دهان در ماه رمضان را بخوانید

با شروع ایام ماه مبارک رمضان عده زیادی از دوستان در اینستاگرام دکتر مجید نصیری درخواست مطرح نمودن راه کار هایی برای درمان بوی بد دهان در ماه رمضان داشتند که در این مقاله به توضیح علت ایجاد بوی بد دهان در ماه رمضان و همچنین درمان بوی بد دهان در ماه رمضان خواهیم پرداخت. قبلا در مقاله ای بطور کامل علل ایجاد بوی بد دهان و درمان آن را توضیح داده ایم، در این بخش به توضیح این مشکل در ماه مبارک رمضان خواهیم پرداخت.

 

درمان بوی بد دهان

 

چرا بوی بد دهان در ماه رمضان شایع است؟

حتماً شما نیز خواهان دانستن این امر هستید که چرا بوی بد دهان در ماه رمضان شایع است؟ روزه داران در ایام ماه رمضان به دلیل عدم مصرف ماده غذایی به مدت طولانی دچار بوی بد دهان می شوند. برای همه ما اتفاق افتاده صبح ها میزان بوی زیادی از دهان خود حس میکنیم و به همین علت خیلی از افراد، قبل از مسواک زدن با اطرافیان صحبت نمی کنند. علت این بو در ابتدای صبح، خشکی طولانی مدت دهان و همچنین خالی ماندن معده در طول این مدت است که موجب پدید آمدن بوی بد دهان در اول صبح است. در ماه رمضان نیز شرایط مشابهی ایجاد می شود. معده به مدت طولانی هیچ ماده غذایی و نوشیدنی دریافت نکرده و به همین علت بوی بد دهان در ماه رمضان شایع می شود. این مشکل راهکار هایی دارد که در ادامه به مطرح نمودن آن خواهیم پرداخت.

 

بررسی علل ایجاد بوی بد دهان

بیماری های دهان و دندان موجب بوی بد دهان میشود

عدم ترشح غدد بزاقی - خشکی دهان از علل ایجاد بوی بد دهان

عفونت های سینوس-مجاری تنفسی و لوزه ها از علل ایجاد بوی بد دهان

مشکلات معده و ریفلاکس معده از علل ایجاد بوی بد دهان

مصرف سیگار و مشروبات از علل ایجاد بوی بد دهان

 

علل ایجاد بوی بد دهان در ماه رمضان چیست؟

یکی از علل ایجاد بوی بد دهان در ماه رمضان این است که بدن از شرایط عادی خارج شده و به دلیل عدم مصرف روتین وعده های غذایی، مصرف ذخایر قندی در مدت زمان کوتاهی تمام می شود و بدن دچار چربی سوزی می شود و این شرایط در بدن موجب خارج شدن بوی بد دهان می شود. همچنین کبد به دلیل عدم داشتن آمادگی کافی این چربی سوزی، کتون تولید می شود و بوی بد دهان افزایش می یابد. کم کم با گذشت مدت زمانی از ابتدای ماه رمضان بدن و کبد به این شرایط عادت نموده و کتون کم تری تولید می نماید و این مشکل کاهش می یابد.

درمان بوی بد دهان

 

چگونه می توان بوی بد دهان در ماه رمضان را درمان نمود؟

در اولین اقدام استفاده از مسواک و نخ دندان در وعده سحری بسیار توصیه می شود. چرا که یکی از علل ایجاد بوی بد دهان باقیماندن ذرات غذایی در دهان است.

از مواد غذایی اسیدی، ترش، تند و داغ استفاده نکنید. مصرف این مواد غذایی موجب میشود پرزهای چشایی دچار ساییدگی شده و ترشح بزاق دهان کم شود. همانطور که در مقاله بوی بد دهان اشاره شد یکی از علل شایع ایجاد بوی بد دهان خشک بودن آن است.

از مصرف ترشی،غذاهای ترش، گوجه سبز و... به شدت دوری کنید. ترشی موجب کاهش ترشح بزاق دهان می شود.

استفاده از مواد قندی موجب میشود بدن به مدت زمان طولانی تری قند در اختیار داشته باشد و استفاده از چربی و تولید کتون کاهش می یابد.

استفاه از سبزیجات معطر و گلاب یکی از درمان های مناسب کاهش بوی بد دهان در ماه رمضان است.

حتماً در مدت زمان افطار تا سحر از میزان زیادی آب استفاده نمائید.

در ایام ماه رمضان استفاده از پیاز، سیر و مواد غذایی که موجب افزایش مشکل بوی بد دهان می شوند را کاهش دهید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی در تهران

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :