آیا درمان سنگ لوزه امکان پذیر است یا خیر؟

سنگ لوزه یکی از مشکلات رایجی است که افراد مختلفی درگیر آن میباشند. سوالات مکرر از دکتر مجید نصیری موجب بررسی بیشتر علل ایجاد سنگ لوزه و درمان آن شد. سنگ لوزه از تجمع باکتری ها در انتهای حلق و لوزه ایجاد می شود و افراد معمولاً با علائمی همچون بوی بد دهان، طعم نا مطبوع آن و مشاهده سفیدی ها در انتهای حلق به پزشک مراجعه می نمایند تا روش های درمان را پیگیر شوند. در ادامه به بررسی درمان سنگ لوزه خواهیم پرداخت.

تورم لوزه

درمان سنگ لوزه | درمان قطعی سنگ لوزه

 

سنگ لوزه چیست؟

سنگ لوزه که به معنای تجمع خوش خیم باکتری ها و باقی مانده هایی از غذا در حفره های لوزه است.سنگ لوزه شامل اجسامی سفید یا زرد رنگ است که در کریپتهای لوزه شکل میگیرد . نحوه ی به وجود آمدن سنگ لوزه به این صورت است که به همراه صرف غذا ذرات غذائی در کریپها به دام می افتد و به محل مناسبی برای رشد باکتریهای دهان تبدیل می شود. به دنبال آن سلولهای دفاعی بدن و سلولهای کنده شده از مخاط نیز به آنها اضافه می شوند و پس از گذشت چند روز توده نرمی تشکیل می شود که ممکن است در صورت تماس با سطح گلو باعث ناراحتی فرد شود. همچنین در تشکیل سنگ لوزه، به دلیل رشد باکتریهای تولید کننده ترکیبات گوگرددار ،بوی بدی از دهان به مشام میرسد. سنگ لوزه خانه‌ای برای باکتری‌های بی‌هوازی است که بوی خیلی بد در دهان ایجاد میکند.

 

آیا سنگ لوزه به علت خاصی ایجاد میشود؟

سوال عمده مبتلایان به سنگ لوزه این است که آیا سنگ لوزه به علت خاصی ایجاد میشود؟ تقریباً سنگ لوزه در بیشتر افراد با علل مشابهی ایجاد می شود. افرادی که دچار سنگ لوزه می شوند اکثراً دارای لوزه هایی با حفره های ریز و درشت هستند که موجب ورود غذا و باکتری ها به داخل آن می شود و تجمع این مواد موجب پدید آمدن سنگ لوزه می شود. یکی دیگر از علت های ایجاد سنگ لوزه عدم رعایت بهداشت است که نتیجه آن پدید آمدن سنگ لوزه و تجمع باکتری ها در انتهای حلق و لوزه ها می شود.

درمان سنگ لوزه | عمل سنگ لوزه

 

آیا سنگ لوزه قابل درمان است؟

همان طور که در ابتدا بیان شد این مقاله به توضیح موارد درمانی سنگ لوزه پرداخته است. سنگ لوزه به علل مختلفی ایجاد می شود و بدلیل بوی بد و طعم نامطبوع و تورم در انتهای حلق بیمار را دچار مشکلات متعددی مینماید. سنگ لوزه دارای درمان های پیشگیرانه، کنترلی و قطعی می باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

درمان سنگ لوزه با مسواک

یکی از عوامل ایجاد کننده سنگ لوزه در حلق و لوزه ها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که با تجمع غذا و باکتری ها سنگ لوزه را پدید می آورد. با استفاده از مسواک و رعایت موارد بهداشتی می توان قبل از تجمع غذا و باکتری ها در دهان آن را ازبین برد و از ایجاد سنگ لوزه در دهان جلوگیری نمود.

درمان سنگ لوزه

 

درمان سنگ لوزه با آب نمک

یکی از روش های مطلوب پیشگیری و درمان سنگ لوزه استفاده از آب نمک می باشد . براحتی می توان با استفاده از آب نمک رقیق و یا سرم شست و شوی سدیم کلراید و غرغره آن نسبت به ضد عفونی نمودن حلق و لوزه اقدام نمایید تا احتمال بروز سنگ لوزه کاهش یابد.

 

درمان سنگ لوزه با استفاده از دهانشویه

اصلی ترین علل ایجاد سنگ لوزه عدم رعایت بهداشت است. با عدم رعایت بهداشت و تجمع غذا و باکتری در حفره های لوزه سنگ لوزه ایجاد می گردد . استفاده از دهانشویه به علت خاصیت آنتی باکتریال بودن مانع از تجمع باکتری ها و تشکیل سنگ لوزه می شود.

 

درمان سنگ لوزه با استفاده از جراحی لوزه

کلیه روش های درمانی ذکر شده بصورت قطعی نبوده و امکان تشکیل سنگ لوزه کماکان وجود خواهد داشت و این اقدامات صرفاً پیشگیرانه و کنترلی است. اما درمان قطعی سنگ لوزه همان جراحی لوزه می باشد. با جراحی لوزه میتوان سنگ لوزه را درمان نمود چرا که با خارج کردن آن احتمال ایجاد سنگ لوزه تقریباً به صفر می رسد . چرا که لوزه ای وجود نخواهد داشت که حفره های آن محل تجمع خورده های غذا و باکتری شده و بیماری ها ی گوناگون همچون عفونت لوزه، التهاب و بوی بد دهان ایجاد نمایند.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص سنگ لوزه و متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :