جراحی لوزه و پاسخ سوالات ذهنی شما در سایت دکتر مجید نصیری

در مقالات قبلی بطور کلی لوزه را بررسی نمودیم. در این مقاله قصد داریم با توجه به سوالات مکرر شما عزیزان از دکتر مجید نصیری، پاسخ سوالات را با توضیحات تکمیلی ارائه کنیم و از نظر جراحی لوزه بررسی نماییم. لوزه ها همان بافت های انتهایی حلق که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل میدهد. لوزه ها در بدو تولد وجود دارند و ابعاد آن ها به نسبت حلق نوزاد بزرگتر است. اما با افزایش سن و رشد انسان ابعاد لوزه در حلق متناسب می شود و تنها در شرایطی که لوزه فرد را دچار عفونت های مکرر یا اختلال در زندگی روزمره نماید پزشک تصمیم بر جراحی آن می گیرد.

جراحی لوزه 

 

لوزه چیست؟

لوزه ها (Tonsil) بافتهای لنفاوی هستند که در انتهای حلق و بالای گلو قرار دارند و با دارا بودن سلولهای ایمنی  ، از بدن در مقابل ویروسها و باکتریها دفاع میکنند. لوزه ها و آدنوئید ها از بافت لنفوئیدی - لنفوسیت‌ها ساخته شده اند و در تولید آنتی بادی جهت حفاظت از بدن نقش مهمی دارند. لوزه ها همچنین به زنگ خطر در بدن شهرت دارند ! چراکه درصورت بروز مشکلات و عفونت اولین واکنش را نشان داده و اکثراً هشدار دهنده ترین عضو جهت اطلاع والدین و اعلام مریضی کودکان, همین لوزه ها میباشند.

 

چه لوزه هایی نیاز به جراحی لوزه دارند؟

اصلی ترین سوالی که از دکتر مجید نصیری متخصص گوش حلق و بینی پرسیده میشود این است که چه لوزه هایی نیاز به جراحی لوزه دارند؟ در واقع لوزه ها تا زمانی که فرد را دچار اختلال و بیماری نکنند هیچ نیازی به جراحی لوزه نخواهند داشت. جراحی لوزه برای لوزه هایی پیشنهاد می گردد با عفونت های مکرر و یا اختلالات تنفسی بدلیل تورم لوزه موجب تحمیل بیماری در فرد می شوند. لازم به ذکر است در کودکان لوزه هایی که نیاز به جراحی دارند باید فوراً مورد جراحی قرار گیرند چرا که در صورت عدم اقدام به موقع موجب تغییر فرم صورت و فک کودک خواهد شد. سنگ لوزه نیز از عواملی است که در صورت بروز مکرر تنها درمان قطعی آن جراحی لوزه می باشد.

 

آیا جراحی لوزه موجب کاهش سطح ایمنی بدن میشود؟

سوالی که مکرراً پرسیده میشود و موجب نگرانی عده کثیری است همین میباشد که آیا جراحی لوزه موجب کاهش سطح ایمنی بدن میشود؟ همان طور که پیشتر گفته شد یکی از وظایف لوزه  دفاع از بدن در مقابل ورود ویروس و باکتری به بدن میباشد. لوزه ها همچون زنگ خطر عمل می کنند. حال اگر به دلایلی همچون عفونت لوزه و یا اختلالات دیگر مجبور به خارج نمودن لوزه شوید پزشک در صورت صلاحدید تا حد امکان بخشی از لوزه را با همین هدف نگهداشته و مابقی آن را خارج می نماید. اما نکته مهم این است که وجود لوزه ایکه پزشک توصیه به جراحی آن می نماید به مراتب آسیب بیشتری به بدن تحمیل خواهد کرد که این آسیب در مقابل عدم وجود لوزه در حلق ناچز است. عفونتهای لوزه میتوانند منشا ویروسی یا میکروبی داشته باشند که تشخیص نوع عفونت با پزشک میباشد و بسته به نوع عفونت درمان مناسب توسط پزشک انتخاب میشود.

 

عوارض عدم جراحی لوزه چیست

از عوارض عدم جراحی به موقع لوزه‌ها می‌توان به ،ایجاد مقاومت به دارو در بدن اشاره کرد. این مساله موجب میشود، در سنین بالاتر درصورت بروز عفونت در بدن،بدن توان مقابله با بیماری را از دست داده و دارو نیز پاسخگوی این جنگ با بیماری نباشد و در نتیجه احتمال ضعف شدید و حتی مرگ وجود خواهد داشت.بروز سینوزیت بدلیل عفونتهای مکرر و ترشحات سینوسی, بدلیل عفونت و واکنش به مهاجمین (باکتریها و ویروسها) در بدن. اختلالات شنوایی و حتی ضعف شنوایی بدلیل عفونتهای مکرر. اختلال در تنفس از راه بینی بیمار را مجبور به تنفس دهانی میکند که این عمل خصوصاً در کودکان موجب تغییر فرم صورت و فک و دهان خواهد شد. همچنین در پی این تغییران مشکلات بهم ریختگی دندان ها نیز پدید می آید.

 

هشدار

عفونت ناشی از لوزه ها  در کودکان ایجاد تب میکند و در صورت عدم رسیدگی درست و بموقع همین تب میتواند موجب تشنج و آسیب های جدی به کودک شود

 

آیا بزرگی لوزه علائمی دارد؟

ترشحات مداوم از بینی

تنفس دهانی و مشکل

خشکی لبها و دهان

صدای تو دماغی

آپنه خواب

خروپف

 

لازم به ذکر است مقاله کامل در خصوص مراقبت های پس از جراحی لوزه را میتوانید با لمس همین نوشته بخوانید.

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر جراحی لوزه در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :