علت اختلال تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

علت اختلال تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

در موارد بسیاری مشاهده شده است که افراد پس از جراحی زیبایی بینی دچار اختلالات تنفسی می شوند. تنفس آن ها دچار مشکل شده و به خوبی امکان اکسیژن رسانی و استنشاق برایشان میسر نیست. اکثر افراد مراجعه کننده به دکتر مجید نصیری اینگونه شرح می دهند که تا قبل از انجام جراحی زیبایی بینی دچار مشکلات تنفسی نبوده انند اما پس از انجام جراحی رینوپلاستی دچار اختلال در تنفس شده و امکان تنفس راحت ندارند. در این مقاله به شرح علل و احتمالات این مشکل خواهیم پرداخت.

جراحی زیبایی بینی

 

در جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می افتد؟

در جراحی زیبایی بینی فرد با مراجعه به پزشک و معاینه توسط وی کلیه ابعاد جراحی زیبایی بینی را بررسی نموده و با اطلاعات کامل تصمیم به جراحی زیبایی بینی می گیرد. پزشک با تصویر برداری اقدام به بررسی ساختار بینی فرد متقاضی می نماید. در جراحی زیبایی بینی پزشک با ایجاد برش در نواحی کناری و پایین بینی اقدام به دسترسی نواحی داخلی بینی و اسکلت اصلی آن می نماید تا با اعمال تغییرات و اصلاح نواقص بینی در جهت زیبایی بینی فرد اقدام نماید.

 

در چه شرایطی تنفس فرد دچار مشکل میشود؟

در این بخش قصد به بررسی این موضوع داریم که در چه شرایطی تنفس فرد دچار مشکل میشود! لازم است بدانید افراد به علل مختلفی دچار مشکل تنفسی (از راه بینی) می شوند. از جمله این مشکلات اختلال در تنفس به دلیل انحراف بینی، شکستگی بینی، پولیپ بینی و تورم مخاط بینی است. کلیه عوامل مذکور از عللی است که پدید آمدن هریک موجب انسداد مجرای تنفسی شده و تنفس فرد را دچار اختلال می نمایند.

 

چرا برخی افراد بعد از جراحی زیبایی بینی دچار اختلال تنفسی میشوند!

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، عده زیادی پس از مراجعه به دکتر مجید نصیری از اختلال تنفسی که پس از جراحی زیبایی بینی برایشان ایجاد شده شکایت داشتند. این افراد عنوان کرده اند که پیش از جراحی رینوپلاستی هیچ گونه اختلال تنفسی نداشته اند اما پس از آن دیگر قادر به تنفس راحت نبوده اند. معمولا انسداد مجرای تنفسی به دلیل وجود انحراف در ساختمان بینی و یا ایجاد زائده در مخاط داخلی بینی است. فرد به مرور با افزایش حجم این زائده و یا تورم مخاط داخلی بینی دچار اختلال تنفس شده و بر همین اساس دیگر قادر به تنفس راحت نمی باشد. در ادامه به بررسی علت این اختلال خواهیم پرداخت.

 

دلایلی که موجب اختلال تنفسی پس از جراحی زیبایی بینی میشود

اختلال تنفسی با پولیپ بینی

پولیپ بینی یکی از علل ایجاد اختلال تنفسی است، پولیپ بینی با رشد زائده ای در مخاط بینی ایجاد می شود و هرچه میزان حجم این پولیپ  بزرگ تر باشد اختلال تنفسی جدی تر خواهد بود. گاهی به دلیل جراحتی که در حین جراجی زیبایی بینی داخل مخاط بینی ایجاد می شود این پولیپ ها ایجاد شده و تنفس فرد را دچار اختلال می نمایند.

 

اختلال تنفسی با انحراف تیغه بینی

یکی از علل ایجاد اختلال تنفسی انحراف تیغه بینی است که موجب می شود مسیر نتفس فرد دچار اختلال گردد. برخی پزشکان پس از جراحی زیبایی بینی به علل مختلف تیغه بینی را به خوبی اصلاح نمی نمایند و با اشتباهات جراحی بینی موجب افزایش انحراف تیغه بینی و درنتیجه دشواری تنفس در فرد می شوند.

 

اختلال تنفسی با تورم مخاط بینی

اختلال تنفسی پس از جراحی زیبایی بینی گاهاً به جهت تحریکات مختلف در مخاط بینی و ایجاد تورم در این ناحیه تنفس فرد را دچار اختلال می نمایند. فرد به جهت ایجاد تورم در مجاری تنفسی بینی امکان تبادل هوا و دم و بازدم از بینی را براحتی نخواهد داشت و با تشدید این مشکل دچار اختلالات تنفسی می شود.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :