از واکسن آنفولانزا بیشتر بدانید

اگر تا به حال به آنفولانزا مبتلا شده باشید خوب میدانید که باید منتظر چه حال بدی باشید، تب و لرز، سردرد، استخوان درد، خستگی و کوفتگی شدید از علائم این بیماری هستند، اگر از جمله افرادی باشید که سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشید این بیماری میتواند حتی منجر به مرگ و عوارض بسیار شدید شود، پس باید به فکر پیشگیری از آن هم باشید. بهترین راه پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آنفلوآنزا میباشد.

واکسن آنفولانزا چیست؟

واکسن آنفلوآنزا  واکسنی است که دارای ژن های سطحی ویروس آنفلوآنزا میباشد، این ژن ها بر روی تخم مرغ های بارور حاصل از مرغ های سالم تکثیر داده می شوند و به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف عرضه میشوند. تزریق این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا خصوصا در افرادی که مستعد ابتلا هستند و همچنین ابتلا به این بیماری میتواند برایشان خطرات فراوانی داشته باشد  ضروری است.

 

چه افرادی کاندید تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند؟

افراد مسن با سن بالای 65 سال
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های ریوی و قلبی.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مثل دیابت-اختلال در عملکرد کلیه و...
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی.
کودکان و نوجوانان 6 ماه تا 18 سال که آسپرین مصرف میکنند.

 


در چه مواردی مواقعی نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد؟

در صورتی که بیماری مبتلا به تب  یا عفونت باشد، بهتر است واکسیناسیون را به تعویق بیندازد، همچنین در صورتی که نسبت به هریک از ترکیبات فعال در دارو یا باقی مانده های احتمالی ترکیبات تخم مرغ، پروتئین مرغی، فرمالدئید، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، پلی سوربات 80 و یا جنتامایسین حساسیت دارید از تزریق این واکسن بپرهیزید.
در زنان باردار و شیرده جهت تزریق بهتر است با پزشک مربوطه مشورت شود.تزیرق وریدی این واکسن همانند سایر واکسن های تزریقی میتواند باعث واکنش های آنافلاکتیک در بدن بیمار شود، همچنین مراقب باشید این واکسن همزمان با واکسن دیگری تزریق نشود.


عوارض جانبی تزریق واکسن آنفولانزا چست؟

سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، تب، ضعف، لرز، خستگی، واکنش های موضعی مثل سرخی، ورم، درد و سختی محل تزریق را میتوان از عوارض احتمالی و جانبی تزریق واکسن آنفلوآنزا دانست. همچنین عوارضی ناخواسته و غیر معمولی چون اختلالات خون وسیستم لنفاوی، واکنش های آلرژیک شدید، اختلالات سیستم عصبی مثل تشنج و اختلالات عروقی و پوست مثل خارش وکهیر هم در تزریق این واکسن تا به امروز گزارش شده.


دیگر نکات تزریق واکسن آنفلوآنزا

این واکسن برای تمام افرادی که نسبت به آن واکنش نشان داده اند توصیه نمیگردد.
با زدن واکسن آنفلوآنزا  مبتلا به این بیماری نمیشوید اما عوارضی خفیف مثل تب، تورم و درد خفیف را خواهید داشت.
واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی که از ویروس ضعیف شده ساخته شده است برای رده ی سنی 2 تا 40 سال موزد تائید میباشد.
بهترین ماه برای تزریق این واکسن از اول مهر تا آخر آبان است، پس زمان را از دست ندهید و اگر کاندید تزریق واکسن هستید اقدام کنید.
در خصوص تزریق واکسن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :