صفر تا صد روند جراحی زیبایی بینی و بهبود آن

صفر تا صد روند جراحی زیبایی بینی و بهبود آن

جراحی زیبایی بینی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی است. جراحی رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی با اعمال تغییرات در قسمت تیغه بینی، سوراخ های بینی و غضروف آن موجب تغییر فرم و اندازه بینی می شود. افراد بسیاری با هدف زیبایی بیشتر اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند و عده زیادی نیز با هدف اصلاح نواقص بینی و ، درمان شکستگی بینی و یا درمان پولیپ بینی و انحراف بینی خواهان جراحی رینوپلاستی هستند. کلیه افراد متقاضی جراحی زیبایی بینی سوالات بسیاری در خصوص نحوه جراحی بینی و اقدامات قبل و بعد از آن می کنند که دکتر مجید نصیری متخصص گوش حلق و بینی در این مقاله به توضیح آن میپردازند.

جراحی زیبایی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی

از جمله اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی می توان به بررسی فرم صورت متقاضی در جلسه مشاوره جراحی رینوپلاستی اشاره نمود. پزشک متخصص با بررسی فرم صورت بهترین و مناسب ترین فرم بینی را به فرد پیشنهاد می نماید اما تصمیم نهایی بر عهده بیمار است. دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تعیین تاریخ جراحی زیبایی بینی، عدم مصرف سیگار، قلیان و الکل است. همچنین با مطرح نمودن داروهای مصرفی لازم است برخی داروها نظیر آسپرین متوقف شوند. همچنین مصرف برخی مسکن ها مانند ایبوپروفن نیز از 15 روز قبل از جراحی تا 15 روز بعد از آن توصیه نمی شود. از دیگر اقدامات پیش از جراحی بینی می توان به ناشتا بودن آن اشاره کرد. ناشتا بودن بدین معناست که شما با معده ای خالی در روز عمل جراحی خود حاضر شوید تا احتمال بروز خطرات ناشی از برگشت محتویات معده و ورود به دستگاه تنفسی شما کاهش یابد.

 

اقدامات پزشکی لازم قبل از جراحی زیبایی بینی

اقدامات پزشکی لازم قبل از جراحی زیبایی بینی شامل عکس های سی تی اسکن ( CTScan ) و همچنین آزمایشات خون می باشد. در صورتی که بیمار دچار بیماری های قلبی باشد تست هایی همچون اکو قلب، تست ورزش و... نیز جهت تائید سلامت و آمادگی قبلی وی انجام می شود. پس از تائید کلیه مراحل و عکس های آتلیه ای 8 جهته که از بینی فرد متقاضی جراحی رینوپلاستی به صورت تمام رخ، تمام رخ خنده، بینی از بالا، بینی از پایین، نیم رخ راست،نیم رخ چپ، سه رخ راست و سه رخ چپ گرفته می شود، آخرین گام قبل از جراحی رینوپلاستی است.

 

پس از جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می افتد؟

فرد متقاضی جراحی زیبایی بینی پس از جراحی تا چند ساعت اول بدلیل تاثیر داروهای بیهوشی کمی حالت گیجی داشته و احساس درد ندارد. پس از طی این مرحله تا 24 تا 72 ساعت ابتدایی اندکی احساس درد در وی ایجاد می شود. همچنین اندکی ترشحات خونی از بینی در این زمان طبیعی است. در برخی متقاضیان نیز سردرد و کبودی مشاهده می شود. توجه داشته باشید شدت و ضعف کلیه علائم مذکور در هر فرد با توجه به شرایط بدنی وی متفاوت است.

توصیه دکتر مجید نصیری این است که با هدف کاهش تورم بینی از خوابیدن مکرر پرهیز نموده و به آرامی با حفظ زاویه سر مناسب قدم بزنید.  (در صورتی که دچار اختلال تعادل و سرگیجه هستید به هیچ وجه توصیه نمیشود) در هفته ابتدایی پس از جراحی زیبایی بینی به هیچ وجه جهت برداشتن چیزی از روی زمین خم نشوید. و در یکماه ابتدایی در هنگام خواب دو الی سه بالشت زیر سر قرار دهید تا سر در زاویه بالاتری از بدن قرار گرفته و تورم بینی کاهش یابد. پس از مدت زمان 10 روزه لازم است جهت باز نمودن گچ از روی صورت به پزشک مراجعه نمایید. توصیه می شود که بیمار در روز اول کاملا استراحت کرده و در برنامه غذایی خود به مدت سه روز از مایعات استفاده نماید .

 

پس از بازنمودن گچ بینی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اولین مورد پس از بازنمودن گچ بینی این است که فرد به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره و کاری خود ادامه دهد. این امر در شرایطی است که به هیچ وجه انجام ورزش و تحرک سنگین توصیه نمی شود. همچنین سفر های هوایی نیز در همین لیست قرار می گیرند و تا یک الی دو ماه توصیه نمی شوند. تورم و کبودی بینی پس از باز نمودن گچ بینی با رعایت اقدامات پیش از جراحی زیبایی بینی کاهش می یابند و در پایان یکسال می توان نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی را مشاهده نمود چرا که تورم بینی در این مدت زمات به مرور کاهش یافته و ظاهر اصلی بینی نمایان می گردد.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :