عذاب خشکی گلو 

خشکی گلو یکی از مشکلاتی است که افراد را درگیر می کند. خشکی گلو مشکلات متعددی ایجاد می کند که با علائمی همچون تشنگی، سرفه و گلودرد بروز میکند. خشکی گلو در صورتی که درمان نشود موجب تورم تارهای صوتی میشود و به مرور گرفتگی صدا، گلو درد و مشکلات حاد تری ایجاد می نماید. از دیگر مشکلاتی که خشکی گلو ایجاد می کند اختلال در بلع غذا است. این موضوع نیز کلیه عوارض خشکی گلو را حادتر نموده و درد های ناخوش آیندی ایجاد می نماید.

خشکی گلو چیست؟

خشکی گلو به مجموعه ای از مشکلات گفته می شود که طی آن درد در ناحیه گلو، احساس خارش و همچنین تحریک به سرفه ایجاد می شود. فردی که دچار خشکی گلو باشد، دارای میزان کمی بزاق دهان است و به همین جهت مشکلات مذکور برای وی ایجاد می شود. خشکی گلو ناخودآگاه انسان را وادار به سرفه می نماید که با ادامه سرفه ها مشکلاتی همچون گرفتگی صدا و تورم تارهای صوتی نیز ایجاد می شود. خشکی گلو با احساس تشنگی کاذب و وجود گرد و غبار در حلق خودرا نمایان می کند و فرد مبتلا با شکایت از همین موارد به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می نماید.

 

علائم خشکی گلو چیست؟

احساس تشنگی زیاد

خشکی دهان و حلق

احساس سرفه و تحریک حلق

گرفتگی صدا و التهاب تارهای صوتی

بوی بد دهان (حاصل از خشکی دهان)

کاهش حس چشایی و عدم تشخیص مطلوب مزه ها

خشکی لبها و ترک خوردگی

 

چرا دچار خشکی دهان میشویم؟

خشکی دهان بدلیل آلرژی

خشکی دهان بدلیل  کاهش آب بدن

خشکی دهان بدلیل عوارض دارو

خشکی دهان بدلیل خشکی هوا

خشکی دهان بدلیل سرطان

 

چگونه خشکی گلو را درمان کنیم؟

یکی از بهترین روش های کنترل و درمان خشکی دهان نوشیدن بیشتر آب و نوشیدنی های طبیعی است. همچنین عدم مصرف سرخ کردنی ها و فست فود ها موجب پیشگیری از ایجاد خشکی دهان است.یکی از اقدامات موثر عدم استعمال دخانیات (سیگار و قلیان) است که مصرف آن موجب تشدید خشکی دهان می شود. کاهش مصرف نمک و تغییر در رژیم غذایی نیز یکی از روش های درمان خشکی دهان است. استفاده از دستگاه بخور و همچنین قرقره با آب نمک از درمان های موثر خشکی دهان است. درمان کلیه مواردی که در بخش علل خشکی دهان بیان شد نیز از جمله درمان های موثر خشکی دهان است.

 

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :