همه چیز درباره سرماخوردگی!

سرماخوردگی یکی از بیماری های رایج و آزار دهنده است که گاهاً بی توجهی به آن و عدم بهبودی سرماخوردگی موجب پدید آمدن مشکلات و بیماریهای بسیاری است. تقریباً می توان ادعا کرد منشا سرماخوردگی سرما نیست و چیزی که موجب پدید آمدن نشانه های سرماخوردگی است، ویروس است. تاکنون 200 نوع ویروس شناخته شده است که نوع سرماخوردگی عموماً به نوع همین ویروس بستگی دارد که تا چه میزان محرک بخش های مختلف بدن باشد و علائم تا چه حد شدت و ضعف بروز پیدا کنند. در ادامه به ارائه توضیحات تکمیلی در خصوص سرماخوردگی خواهیم پرداخت.

 

 

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی به عفونت ویروسی و واکنش بدن به ویروس گفته می شود که معمولاً با علائم مشخصی خود را نشان می دهد. ویروس سرماخوردگی پس از ورود به بدن و فعالیت علائمی بروز می کند که به مدت دو هفته بیمار را دچار مشکلاتی همچون آبریزش بینی، سرفه و عطسه می نماید. سرماخوردگی تقریباً 4 تا 6 بار در سال رخ می دهد و هر فرد به میزان قوی بودن سیستم ایمنی وی بروز می کند. این امر بدین معنا است که در موارد بسیاری ویروس سرماخوردگی از راه های مختلف وارد بدن انسان می شود اما به دلیل سیستم ایمنی بدن فرصت فعالیت و بروز علائم را پیدا نکرده و فرد را دچار بیماری نمی کنند. معمولا سرماخوردگی زمانی بروز می کند که فرد توان مقابله اولیه به ویروس را نداشته و علائم و نشانه های بیماری در وی بروز می کند. در ادامه به بررسی علائم و نشانه های سرماخوردگی و همچنین روش های پیشگیری از آن میپردازیم.

 

از علائم سرماخوردگی بدانید

آبریزش بینی

ایجاد سردرد

ایجاد ســرفه

گلودرد یا خارش گلو

ایجاد تورم در ناحیه بینی

افزایش درجه حرارت بدن (تب)

افزایش ترشحات سینوسی

 

چرا سرما میخوریم؟

سوالی که عده کثیری از مراجعه کنندگان دکتر مجید نصیری میپرسند این است که چرا سرما میخوریم؟ به عقیده بسیاری از مردم سرماخوردگی به دلیل سرد شدن هوا و یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد است. باید گفت این تصور کاملاً اشتباه است چرا که منشا سرماخوردگی ویروس است و نه سرما!  اصلی ترین موضوع در بیماری سرماخوردگی، ورود ویروس سرماخوردگی به بدن است. ویروس سرماخوردگی از طریق بینی، چشم  و دهان وارد بدن شده و در صورت عدم مقابله سیستم ایمنی و ضعف آن، موفق به بروز علائم می شود.  بدن در سنین پایین تر مقاومت کمتری نسبت به سرماخوردگی نشان می دهد و کودکان به دفعات بیشتری درگیر بیماری سرماخوردگی می شوند اما با افزایش سن و تقویت بیشتر سیستم ایمنی آمادگی مقابله با ویروس های سرماخوردگی بیشتر شده و انسان کم تر دچار سرماخوردگی می شود.

 

تفاوت آلرژی و سرماخوردگی چیست؟

علائم آلرژی بسیار مشابه سرماخوردگی است. علائمی همچون آبریزش بینی، التهاب سیستم تنفسی،سرفه، عطسه و ترشحات سینوس همگی از جمله علائم مشترک آلرژی و سرماخوردگی است. تفاوت آلرژی و سرماخوردگی در این است که آلرژی به هیچ وجه مسری نمیباشد در حالی که ویروس سرماخوردگی براحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد. علائم آلرژی با دوری از آلرژن ها بهبود می یابد اما سرماخوردگی ویروسی نیازمند طی شدن زمان خاص و به اصطلاح دوره بیماری است.

 

چگونه از سرماخوردگی پیشگیری کنیم؟

جهت پیشگیری از سرماخوردگی لازم است نسبت به تقویت سیستم ایمنی بدن خود اقدام نمایید تقویت سیستم ایمنی با مصرف ویتامین ها و تغذیه سلامت و مناسب حاصل می گردد. همچنین جهت پیشگیری از سرماخوردگی لازم است در گام نخست بهداشت را رعایت نمایید. شست و شوی دست ها، استفاده از مواد ضد و عفونی کننده و همچنین داشتن خواب کافی و ورزش از بهترین راهکار های پیشگیری از سرماخوردگی است. بروز سرماخوردگی در مواقعی اتفاق می افتد که فرد در معرض جذب ویروس از فرد مبتلا به سرماخوردگی است و براحتی با انتقال ویروس به بدن خود به سرماخوردگی مبتلا می شود پس دوری از افراد مبتلا به سرماخوردگی و رعایت بهداشت موجب پیشگیری از سرماخوردگی میشود.

 

دکتر مجید نصیری |  متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :