اهمیت سن در جراحی زیبایی بینی

احتمالاً شما نیز شنیده اید که سن در جراحی زیبایی بینی اهمیت خاصی دارد. اما شاید ندانید علت این ادعا چیست! آیا اهمیت سن صرفاً در تصمیم گیری نوع و شرایط جراحی بینی است و یا دلایل خاص دیگری در این ادعا است. در این مقاله قصد به بررسی ساختمان بینی و اهمیت سن در جراحی زیبایی بینی داریم. با مطالعه مقاله اهمیت سن در جراحی زیبایی بینی به نکات این امر پی ببرید.

 

ساختار بینی را بشناسید

بینی دارای ساختار داخلی و خارجی است. در پروسه جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی، پزشک بر روی هر دو بخش تغییراتی را اعمال می نماید تا نتیجه جراحی زیبایی بینی مطلوب باشد. اعمال تغییرات بر روی استخوان تیغه بینی، پره های بینی، پوست بینی و همچنین غضروف بینی موجب پدید آمدن زیبایی و تناسب در بینی است.

 

بخش داخلی ساختمان بینی

حفره داخلی بینی که به ساختمان داخلی بینی شناخته می شود. ساختمان داخلی بینی از قسمت سوراخ بیرونی تا انتهایی گفته می شود. بین این دو بخش تیغه بینی قرار گرفته و ساختمان داخلی بینی را به چپ و راست تقسیم می نماید.

 

بخش خارجی ساختمان بینی

بخش خارجی ساختمان بینی دقیقا همان قسمتی است که در ذهن عموم مردم به عنوان بینی شناخته می شود. بخش خارجی ساختمان بینی از دو قسمت استخوانی و غضروفی تشکیل شده. عموماً جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) بر روی ساختمان خارجی بینی اثر گذار است. این بخش شامل نوک بینی، پره های بینی، ستونک بینی یا کولوملا است.

آناتومی بینی

جراحی رینوپلاستی چیست؟

جراحی رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی به اعمال تغییرات بر روی ساختار بینی فرد متقاضی در جهت زیباسازی و تناسب بینی با ساختار صورت فرد میگویند. جراحی زیبایی بینی  پس از کامل شدن ساختمان بینی انجام می شود. پس از تکمیل شدن رشد ساختمان بینی پزشک قادر به بررسی آن و اصلاح ناهنجاری ها میباشد.

 

آیا جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) محدودیت سنی دارد؟

سوالی که بسیار پرسیده می شود این است که  آیا جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) محدودیت سنی دارد؟ پاسخ مثبت است. بله جراحی زیبایی بینی لازم است پس از سن خاصی انجام شود. چرا که لازم است ساختار بینی بطور کامل رشد نماید و پس از آن مورد بررسی جهت جراحی قرار گیرد. تغییرات ساختار بینی در بخش استخوان و پوست در سال های بالاتر موجب افتادگی بینی و دفرمگی آن می شود. بدیهی است که پزشکان متخصص با تاکید بر این موضوع محدودیت سن جراحی زیبایی بینی را برای دختران بیش از 16 سال و برای پسران بیش از 17 سال بیان کرده اند که این میزان حدودی است. در واقع لازم است پزشک پس از معاینه متقاضی جراحی زیبایی بینی و تشخیص موضوع رشد ساختار بینی وی قادر به تائید زمان مناسب جراحی بینی برای وی است.

 

آیا جراحی زیبایی بینی در سنین بالا امکان پذیر است؟

جراحی زیبایی بینی در سنین بالا برای افراد مسن امکان پذیر است. همان طور که میدانید بدن با افزایش سن دچار تغییرات می شود و این تغییرات شامل سستی بافت پوست و افتادگی آن است. این حالت در غضروف و پوست بینی نیز رخ می دهد. طبق عقیده پزشکان زمان مناسبی برای انجام جراحی زیبایی بینی است چرا که با رفع افتادگی بینی تنفس فرد نیز بهبود می یابد و ظاهر فرد نیز دچار تغییر و به نوعی جوانسازی می شود که بسیار مطلوب است. مناسب ترین کاندید برای عمل بینی کسی است که در سلامت کامل جسمی و روحی بوده، در سن مناسبی قرار داشته باشد  و از جراحی توقعاتی واقع گرایانه داشته باشد.

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر جراحی زیبایی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :