شروع پاییز و سوغات آلرژی و سرماخوردگی

با شروع فصل پاییز احتمالاً متوجه بیماری، عطسه ، سرفه و آبریزش بینی اطرافیان شده اید. علائمی که حاکی از بیماری هایی همچون سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت است. شروع پاییز مانند بهار، همراه با شیوع آلرژی و حساسیت های فصلی است که عده زیادی را درگیر می کند. در این میان افرادی که دچار سینوزیت هستند بیش از سایر افراد اختلالات و افزایش  ترشحات سینوسی را تجربه می کنند. همچنین در فصل پائیز خصوصاً اوایل مهر ماه بیماریهای ویروسی شیوع بسیاری یافته و افراد درگیر آن می شوند. در این مقاله به بررسی این بیماریهای فصلی و همچنین روشهای پیشگیری از بیماریهای پائیزه خواهیم پرداخت.

 

آلرژی پائیزه

آلرژی پائیزه یکی از مشکلاتی است که با شروع مهر ماه ان را احساس می کنیم. گاهی خودمان درگیر آلرژی پائیزه می شویم و گاهی اطرافیان را شاکی از آن می بینیم. حساسیت یا آلرژی پائیزه با شروع فصل پائیز شیوع یافته و با علائمی همچون آبریزش بینی، عطسه و سرفه احساس می شود. در اکثر مواقع لازم است با استفاده از اسپری ضدحساسیت و همچنین داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان آلرژی پائیزه را درمان کنند. آلرژی پائیزه با استفاده از ماسک های مخصوص در مواقع تردد در فضای باز تا حدودی قابل پیشگیری است.

آلرژی پائیزه به دلیل گرده گیاهان در این فصل تشدید می یابد و افراد در محیط خارج از منزل به دلیل استنشاق این گرده ها دچار آلرژی شده و علائمی همچون سرفه، عطسه و آبریزش بینی را احساس می کنند. در این موارد لازم است با مصرف داروهای ضد حساسیت (آلرژی) و احتقان به درمان آلرژی پائیزه اقدام نمائید.

 

سرماخوردگی پائیزه

در فصل پائیز به دلیل تغییرات دما و آب و هوا و همچنین بسته بودن درب و پنجره ها احتمال شیوع بیماری های ویروسی افزایش یافته و فرد دچار سرماخوردگی، آنفولانزا و بیماریهایی از این قبیل می شود. سرماخوردگی پائیزه به شدت واگیر دار است و معمولاً افرادی را درگیر می نماید که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند. در فصل پائیز به جهت تغییرات دما و عدم داشتن پوشش مناسب تحریک سینوس ها بیشتر بوده و سرماخوردگی نیز شیوع بیشتری دارد.

 

علائم سرماخوردگی پائیزه چیست؟

سرماخوردگی با علائمی همچون آبریزش بینی، سنگینی سر، علائم گوارشی و تنفسی بروز می کند. در برخی موارد اختلالات گوارشی افزایش یافته و اسهال، استفراغ و افت فشار خون مشاهده می شود. سرماخوردگی های پائیزه در مدارس و در بین کودکان بسیار واگیر دار بوده و به شدت در مهر ماه آنها را درگیر می کند. در مواردی علائم سرماخوردگی افزایش دمای بدن (تب) می باشد که نیازمند مراجعه فوری به پزشک است. لازم به ذکر است تب در کودکان دارای حساسیت بسیار بالایی است چرا که با افزایش دمای بدن کودک، احتمال تشنج و واکنش های اینچنینی در کودک افزایش یافته که عواقب خطرناکی خواهد داشت.

 

آیا کاهش دما در فصل پائیز موجب شیوع بیماری است؟

به تصور عده کثیری سرماخوردگی و آنفولانزا به دلیل کاهش دما در فصل پائیز و زمستان اتفاق می افتد. جالب است بدانید بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا هیج ارتباطی با کاهش دما ندارد و تنها علت شیوع بیماری در فصل پائیز و زمستان بسته بودن درب و پنجره ها است. با بسته بودن فضای منزل و محل کار یا فضاهای عمومی  ویروس ها از طریق هوا پخش شده و بدلیل گرمای محبوس در فضا، بیماری شیوع بیشتری دارد و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر درگیر می شوند.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :