آگاه باشید تا گوش درد را درمان کنید

گوش درد یکی از مشکلاتی است که گاها با آن رو به رو می شویم. گوش درد درد آزار دهنده با علل مختلفی ایجاد می شود که قصد داریم در مقاله درمان گوش درد به آن بپردازیم. گوش درد گاهی موقتی است و گاهاً دائمی. این درد در مواقعی داخل گوش احساس می شود و در برخی موارد محل مشخصی حس نمی شود و صرفا احساس درد در ناحیه گوش حدس زده می شود. تقریبا یکی از شایع ترین علل ایجاد گوش درد در بزرگسالان عفونت گوش است، عفونت گوش میانی، عفونت گوش داخلی از جمله این موارد است.

 

 

علل گوش درد در بزرگسالان

گوش درد به دلایل مختلفی ایجاد می شود، در واقع عوامل مختلفی وجود دارد که موجب تحریک گوش شده و از  علل گوش درد در بزرگسالان شامل مواردی همچون:
ورود آب به کانال گوش

ورود سرما به کانال گوش

عفونت گوش

سرماخوردگی

داشتن لوزه و تورم

ابتلا به آلرژی و سینوزیت

انسداد کانال تهویه گوش

پارگی پرده گوش به دلایل مختلف

دندان درد (در برخی موارد درد دندان به فک و گوش منتقل می شود)

 

انواع گوش درد

به گفته دکتر مجید نصیری گوش درد دو نوع است. گوش دردی که به علل بالا ایجاد می شود و عفونت و اختلال در مجرای داخلی گوش یعنی گوش داخلی، گوش میانی و خارجی ایجاد می نماید. و نوع دیگر گوش درد احساس درد در ناحیه گوش به دلیل تحریک اعصاب اعضای دیگر مجاور گوش، در این نوع گوش درد اکثرا درد در بخشی از گلو، دندان و.. ایجاد شده که به گوش منتقل می شود و درد از ناحیه گوش بروز می کند. این امر به دلیل وجود عصب های مشترک بین اعضا مختلف در قسمت سر است.عفونت در گوش خارجی که بسیار دردناک است و اغلب به دلایل بهداشتی ایجاد می شود. برای مثال این مشکل در بین شناگران شیوع بیشتری دارد ( در مقاله ای به صورت کامل به توضیح این امر و پیشگیری از آن توضیح داده ایم) و این افراد به میزان بیشتری در معرض عفونت گوش خارجی می باشند.

 

هشدار در خصوص گوش درد پس از سرماخوردگی

در موارد زیادی تجربه شده که پس از سرماخوردگی گوش درد نیز به علائم سرماخوردگی افزوده می شود. احساس گوش درد در طول بیماری به همراه شما خواهد بود و نیازمند مراقبت تحت نظر پزشک می باشد. اما در صورتی که پس از پایان سرماخوردگی علائمی از بهبودی حاصل نگردد بیمار لازم است هرچه سریع تر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید و نسبت به شرح کامل بیماری توضیحاتی ارایه نماید. پزشک بررسی های لازم را انجام داده و ضمن تحویز دارو و یا اعلام مراقبت های خاص بیمار را در پروسه درمان گوش درد یاری می نماید.

 

کاهش شنوایی گوش زنگ خطر

یکی از بارز ترین علائم عفونت گوش و گوش درد کاهش شنوایی است. در صورتی که دچار کاهش شنوایی شدید و این کاهش شنوایی به دلیل شنیدن صداهای بلند نبود حتما و فورا به پزشک مراجعه نمایید تا با بررسی و معاینه گوش به نسبت به درمان دارویی و... اقدام نماید.

 

درمان گوش درد

یکی از اقدامات اولیه جهت تسکین گوش درد استفاده از کمپرس گرم است. با انجام کمپرس گرم گوش درد تا حدی تسکین یافته و فرد می تواند تا چند ساعت آرام شده و نسبت به مراجعه به پزشک اقدام نماید. اقدام اصلی پس از احساس درد گوش جهت درمان مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی است. به همین جهت لازم است بلافاصله پس از مشاهده علائمی همچون گوش درد، کاهش شنوایی، تب و... به پزشک مراجعه نموده تا نسبت به درمان و بهبود علائم اقدام گردد. در برخی موارد درمان دارویی بوده و در برخی دیگر نیازمند درمان در بخش دیگری است که موجب و منشا گوش درد است.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :