تا کنون در مقالات بسیاری به اختلالاتی که موجب تحریک فرد به تنفس دهانی می شود اشاره کردیم. در این مقاله قصد به توضیح بیشتر و بررسی عوامل موثر در ایجاد اختلال تنفس از دهان داریم. تنفس از راه بینی به دلایل بسیاری موجب افزایش سطح کیفی سلامتی در فرد می شود. گرم نمودن هوای ورودی به دستگاه تنفسی و همچنین تصویه هوا از گرد و همچنین گذراندن هوا از کانال سطح دفاعی بدن از جمله مزایای نفس از بینی است. تنفس دهانی مضرات بسیاری دارد که فرد با انجام آن در دراز مدت دچار مشکلات فراوان می شود.

 

تنفس دهانی چست؟

از نیاز های اساسی انسان  تنفس است. این نیاز حیاتی بدون هیچ وقفه ای در طول عمر فرد انجام می شود. تنفس در افراد در اکثر موارد به وسیله بینی انجام می شود مگر اینکه فرد دچار اختلالاتی همچون انحراف بینی، پولیپ بینی، لوزه و مشکلات اینچنینی باشد. در این شرایط به دلیل اختلال ایجاد شده در دستگاه تنفسی فرد مجبور به استفاده از تنفس دهانی است که جایگزین تنفس از بینی است، می شود. فرد با تنفس دهانی دچار مشکلاتی همچون خشکی دهان، بیماریهای دهانی، خروپف و... می شود که در ادامه به توضیح بیشتر در این خصوص خواهیم پرداخت.

 

مشکلاتی که تنفس دهانی ایجاد می کند چیست؟

مشکلاتی که تنفس دهانی ایجاد می کند شامل موارد متعددی است. فردی که بدلیل اختلالات مختلف ناچار به تنفس دهانی می شود مشکلاتی همچون خشکی دهان و ترک خوردگی لب ها را تجربه خواهد کرد. بدلیل باز بودن دهان در هنگام خواب در موارد بسیاری فرد خروپف می کند. همچنین در سنین کم کودکانی که بدلایل متعدد (همچون عفونت لوزه و تورم آن) از تنفس دهانی استفاده می کنند و نسبت به درمان آن ها اقدامی صورت نمی گیرد به مرور دچار تغییر فرم کام، فک و دهان می شوند. این موضوع در بزرگسالی موجب برهم زدن نظم قرارگیری دندان ها می شود. همچنین از دیگر مشکلات تنفس دهانی می توان به خشک شدن فضای داخلی دهان اشاره نمود. خشک شدن فشای داخلی دهان موجب بوی بد دهان و همچنین مشکلات و بیماری های لثه می شود.

 

چه عواملی فرد را مجبور به تنفس دهانی می کند؟

تنفس دهانی و انحراف بینی

انحراف بینی از جمله مشکلاتی است که با وجود آن فرد دچار اختلال تنفسی می شود. چرا که امکان تنفس از مجرای بینی سلب شده و فرد با دهان باز اکسیژن دریافت می نماید.

 

تنفس دهانی و پولیپ بینی

افرادی که دارای پولیپ بینی هستند به علت اختلال در ساختار داخلی بینی امکان تنفس عادی از راه بینی ندارد. بر همین اساس ناچار به تنفس دهانی هستند که خود این اقدام موجب پدید آمدن مشکلات مختلف می شود. در صورتیکه دچار پولیپ بینی هستید حتماً نسبت به درمان آن توسط پزشک متخصص گوش حلق و بینی اقدام نمائید.

 

تنفس دهانی و آلرژی

همان طور که توضیح داده شد آلرژی شامل واکنش فرد نسبت به آلرژن ها است. فرد در مواجهه با آلرژن ها دچار واکنش شده و سرفه، عطسه،آبریزش بینی و افزایش ترشحات سینوسی از جمله این واکنش ها است. فرد با ایجاد واکنش دچار تورم مخاط بینی شده و راه تنفس وی از طریق بینی مختل می شود. همین امر موجب عدم توانایی وی در تنفس از بینی شده و تنفس دهانی جایگزین آن خواهد شد.

 

بزرگی لوزه ها و تنفس دهانی

تنفس دهانی در افرادی که دچار بزرگی لوزه و یا عفونت لوزه (بهمراه ایجاد تورم ) هستند شایع است. فردی که دچار بزرگی لوزه است به دلیل اختلال در راه تنفس ناچار به استفاده از دهان جهت تامین میزان اکسیژن و هوای مورد نیاز هستند. بدین ترتیب افرادی که دارای مشکلات لوزه هستند دچار اختلال تنفس دهانی هستند.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :