با این اقدامات خروپف را درمان کنید!

خروپف یکی از مشکلاتی است که همگی آن را در اطرافیان خود لمس کرده ایم. خروپف به اختلالی گفته می شود که موجب تولید صدا از دهان در هنگام خواب می شود. این صدا به همراه ریتم تنفس ایجاد شده و معمولاً اطرافیان را درگیر می نماید. معمولاً هوا به هنگام تنفس از قسمت گلو و انتهای حلق عبور کرده و صدایی گوش خراش ایجاد می نماید. در برخی موارد فرد بدلیل همین اختلال مسیر تنفس دچار مشکل قطع تنفس در خواب شده و این مشکل گاهاً در حدی است که فرد از خواب بیدار می شود. در این مقاله قصد به توضیح روش هایی داریم که موجب بهبود خروپف و درمان آن می شود. البته لازم به ذکر است درمان خروپف هایی که با منشا بزرگی لوزه،عفونت و... است با این روش ها بهبود نمی یابد.

 

 

خروپف چیست؟

خروپف به ارتعاشات کام نرم و بافت داخلی دهان گفته میشود که با اختلال در مجرای تنفسی و فضایی مابین بینی و حلق ،بوجود می آید . این اختلال و تولید صدا با کوچکترین انحراف یا انسداد در سیستم تنفسی، ایجاد میگردد. دلیل خروپف و یا خرخر در هر فرد متفاوت است و برای درمان خروپف باید علل اصلی این امر شناسایی شود تا بتوان نسبت به درمان آن اقدام نمود. در اکثر افراد اضافه وزن و شل بودن بافت داخلی و همچنین بزرگ بودن آن موجب تولید صدای خروپف است.

 

چگونه خروپف را درمان کنیم؟

همان طور که پیشتر توضیح داده شد در این مقاله قصد به توضیح این موضوع داریم که بدانید چگونه خروپف را درمان کنید! درمان خروپف با روش های خانگی یکی از راهکار های درمان خروپف است. اما در نظر داشته باشید درمان خروپف در برخی موارد نیازمند مراجعه به پزشک است. پیشنهای میکنیم با رعایت موارد زیر در صورت برطرف نشدن این اختلال حتما به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نمائید.

 

درمان خروپف با تغییر حالت خوابیدن

درمان خروپف با تغییر حالت خوابیدن یکی از روش های مناسب است. در هنگام خواب فرد به دلیل تغییر حالت لوزه ها در انتهای حلق دچار خروپف و تولید صدای ناهنجار می شود. در برخی موارد نیز به جهت عقب رفتن زبان و قرارگیری آن در انتهای حلق در هنگام تنفس صداها ناهنجار ایجاد می شود که به آن خروپف گفته می شود. بر همین اساس توصیه می شود فرد به پهلو خوابیده تا احتمال ایجاد خروپف در وی کاهش یابد.

 

درمان خروپف با زاویه دار نمودن محل خواب

درمان خروپف با زاویه دار نمودن محل خواب از جمله روش های کارآمد است. با شیب دار نمودن محل خواب تا 10 سانتی متر و خواب در این زاویه می توانید شاهد بهبود خروپف باشید.

 

درمان خروپف با کاهش وزن

درمان خروپف با کاهش وزن یکی از روش های مناسب است که در افراد دارای اضافه وزن بسیار کارآمد است. در موارد بسیاری افراد به دلیل افزایش وزن بافت قسمت گلو سنگین شده و در هنگام خواب با اعمال فشار به انتهای حلق خروپف ایجاد می شود.

 

درمان خروپف با قراردادن گیره مخصوص داخل بینی

در برخی موارد خروپف به دلیل انسداد مجاری تنفسی بینی اتفاق می افتد که در این حالت فرد ناچار به تنفس از طریق دهان می شود. فرد با تنفس دهان دچار خررپف شده. بر همین اساس با قراردادن گیره مخصوص داخل بینی و باز نمودن مجاری تنفسی فرد نیاز به تنفس دهانی پیدا نمی کند و به طور مطلوب تنفس وی بهبود می یابد.

 

درمان خروپف با درمان آلرژی

آلرژی با علائمی همچون تورم مجاری تنفسی، افزایش ترشحات سینوسی و آبریزش بینی بروز می کند. کلیه این علائم منجر به افزایش احتمال تنفس دهانی فرد می شود. فردی که دچار مشکل آلرژی می شود امکان تنفس از طریق بینی را در موارد بسیاری از دست می دهد و تنفس دهانی او در هنگام خواب منجر به تولید صدای خروپف می شود. لذا جهت درمان خروپف لازم است به درمان آلرژی بپردازید و از آلرژن ها دوری نمایید. این امر بطور مطلوب خروپف شما را کاهش می دهد.

 

درمان خروپف با رفع نقص ساختار بینی

در بسیاری از موارد خروپف به دلیل نقص ساختمان بینی ایجاد می شود. نقص ساختار بینی همچون انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی موجب انسداد راه تنفس از بینی در فرد می شود. همین مشکل منجر به تنفس فرد از دهان می شود. علت عمده خروپف ها تنفس دهانی است که در هنگام خواب موجب تولید صدای ناهنجار خروپف می شود. جهت درمان و بهبود خروپف لازم است نسبت به درمان نواقص بینی اقدام نمائید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :