درمان کلستاتوم را بدانید

کلستاتوم گوش یکی از مشکلاتی است که گوش را درگیر نموده و سلامت آن را تهدید می نماید. این اختلال موجب برهم خوردن نظم دستگاه شنوایی شده و بدین ترتیب شنوایی فرد را تهدید می نماید. در ادامه به توضیح بیماری کلستاتوم گوش خواهیم پرداخت.

کلستاتوم گوش

کلستاتوم گوش چیست؟

قسمت خارجی پرده گوش دارای پوست است و این قسمت به مرور دچار پوست اندازی می شود. سلول های مرده این قسمت به مرور کنده شده و به وسیله گوش  دفع می گردد. در صورتی که گوش دچار اختلال شده باشد این دفع انجام نمی شود و بدین ترتیب تجمعی از سلول های مرده در گوش باقی می ماند. این تجمع به مرور افزایش یافته و اندام های درونی گوش دچار اختلال می گردد. به تجمع این سلول های مرده بافت پوست کلستاتوم گوش گفته می شود.

 

کلستاتوم گوش چه مشکلاتی ایجاد می نماید؟

کلستاتوم گوش معمولا در بخشی نزدیک به پرده گوش تجمع و رشد می کند. کلستاتوم گوش به مرور رشد کرده و به قسمت گوش داخلی و میانی رفته و اختلال شنوایی ایجاد می نماید. کلستاتوم گوش مانند کیست رشد نموده و فرد دچار کاهش شنوایی می شود. در برخی موارد علائم کلستاتوم گوش شبیه به تومور های سرطانی است که پزشک با بررسی و معاینه موفق به تشخیص صحیح بیماری می شود.

 

عوارض ابتلا به کلستاتوم گوش چیست؟

کلستاتوم موجب اختلال سرگیحه  و عدم تعادل در فرد می شود.

احساس تهوع و حتی استفراغ نیز از جمله عوارض ابتلا به کلستاتوم گوش است.

در برخی مواقع انحراف چشم به سمت تجمع کلستاتوم نیز از عوارض ابتلا به این بیماری است.

تخریب استخوانچه ها از جدی ترین عوارض ابتلا به کلستاتوم گوش است.

 

نشانه های ابتلا به کلستاتوم گوش چیست؟

احساس گوش درد

احساس کاهش شنوایی

احساس پر بودن گوش

عفونت گوش و ترشحات آن

احساس سرگیحه و عدم تعادل

وزوز گوش و شنیدن صدای غیرواقعی

احساس بوی بد از ترشحات گوش و درون گوش

 

چرا دچار کلستاتوم گوش میشویم؟

لازم است بدانید چرا دچار کلستاتوم گوش میشویم! یکی از علل رایج ابتلا به کلستاتوم گوش عفونت های گوش است. عفونت گوش فضا را برای بوجود آمدن کلستاتوم نیز فراهم می کند. یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده کلستاتوم گوش گرفتگی گوش در اثر فشار جو و ارتفاع است که در این حالت در صورت ضعیف بودن لوله استاش پرده گوش بر اثر خلع به داخل کشیده شده و همین امر فضا را مناسب تجمع سلول های مرده می نماید.

 

چگونگی  تشخیص کلستاتوم گوش

بیمار با مشاهده علائم مذکور لازم است فوراً به پزشک مراجعه نماید. پزشک با انجام معاینات اولیه تشخیص حدودی کلستاتوم گوش می دهد. اما جهت اطمینان  لازم است ام آر آی و  سی تی اسکن نیز انجام شود. پزشک با بررسی نتایج بدست آمده از این تصویربرداری ها می تواند محل تجمع سلول های مرده را کشف نموده و درمانی مطابق با آن تجویز نماید.

 

درمان کلستاتوم گوش چیست؟

پزشک پس از تشخیص کلستاتوم گوش و مشخص نمودن محل دقیق وجود آن اقدام به جراحی گوش می نماید. جراحی گوش بهترین روش درمان کلستاتوم گوش است. چرا که با پیشرفت کلستاتوم آسیب های جبران ناپذیری به استخوانچه ها وارد می شود که درمان آن شامل مشکلات بیشتری است. لازم به ذکر است در درمان کلستاتوم مصرف آنتی بیوتیک هیچ تاثیری نخواهد داشت.

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :