چرا ابتدای صبح صدایمان گرفته است؟

در این مقاله قصد به بررسی علت گرفتگی صدا در اول صبح داریم. حتماً برای شما نیز اتفاق افتاده است ابتدای صبح با گرفتگی صدا و تغییر صدا مواجه شده باشید. گرفتگی صدا یکی از اختلالات ناخوش آیندی است که گاهاً طی یکی دو ساعت ابتدایی صبح رفع می گردد اما در شرایطی این گرفتگی صدا بسیار طولانی شده و فرد را دچار مشکل می نماید. گرفتگی صدای اول صبح علل مختلف دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

علل گرفتگی صدا چیست؟

آلرژی یکی از علل گرفتگی صدا

آلرژی یکی از علل گرفتگی صدا در ابتدای صبح می تواند باشد. وجود آلرژی یکی از اصلی ترین علل ترشحات سینوسی است که به موجب آن غلظت ترشحات سینوسی افزایش یافته و همین امر موجب اختلال در دفع آن می شود. ترشحات سینوسی در حالت عادی بطور ناخودآگاه از طریق حلق خارج می شوند اما در زمان غلظت ترشحات در انتهای حلق احساس می شوند. در هنگام خواب نیز این ترشحات در انهای حلق باقی مانده و تارهای صوتی را درگیر مینمایند. بدین ترتیب گرفتگی شاهد گرفتگی صدا در ابتدای صبح هستیم.

 

برگشت اسید معده از علل گرفتگی صدا

در مواقعی که دچار برگشت اسید معده می شوید در صورتی که خواب بوده باشید دچار گرفتگی صدا نیز خواهید شد. برگشت اسید معده در هنگام خواب موجب می شود این ترشحات از طریق مری به تار های صوتی رسیده و در نتیجه موجب تحریک تارهای صوتی می گردد. با تحریک تار های صوتی میزانی التهاب در تارهای صوتی ایجاد می گردد که همین امر سبب گرفتگی صدای اول صبح می شود.

 

گرفتگی صدا بدلیل استعمال دخانیات

گرفتگی صدا بدلیل استعمال دخانیات از جمله جدی ترین دلایل  اختلال صدا است. گرفتگی صدا در افرادی که سیگار و قلیان می کشند بسیار زیاد است. در افراد سیگاری بدلیل احتمال رشد تومور ها و تحریک تار های صوتی گرفتگی صدا بسیار اتفاق می افتد. شایان ذکر است گرفتگی صدا در این افراد از جمله نشانه های بروز سرطان های حنجره و... است.

 

درمان گرفتگی صدای اول صبح

در اولین اقدام لازم است پس از شست و شوی دهان اقدام به نوشیدن آن گرم نمایید. با مصرف آب گرم التهاب تار های صوتی به مرور کاهش یافته و گرفتگی صدای اول صبح بهبود می یابد.

یکی از بهترین روش ها جهت بهبود گرفتگی صدا در این شرایط عدم استفاده از صدا است. استراحت صدا موجب بهبود تورم تار های صوتی می شود.

استفاده از دستگاه بخور موجب مرطوب نمودن محیط شده و تنفس در چنین محیطی تورم تارهای صوتی را کاهش داده و گرفتگی صدا بهبود می یابد.

مصرف آب کافی ضمن کاهش اثر اسید معده در برگشت آن موجب تامین آب بدن شده و تورم تارهای صوتی کاهش می باید که در پی آن شاهد بهبود کاهش گرفتگی صدا خواهید شد.

در صورت تجویز پزشک مصرف داروهای ضد احتقان نیز یکی از روش های بهبود گرفتگی صدا است.

به هیچ وجه غرغره نکنید. این کار با آسیب به تار های صوتی موجب خشن نمودن صدا و گرفتگی آن می شود. آسیب به تارهای صوتی در برخی موارد بسیار جدی شده و فرد برای مدتی صدای خودرا ازدست می دهد.

در زمان هایی که دچار گرفتگی صدا هستید از مصرف کافئین خودداری نمائید. خوردن شکلات، قهوه و نوشابه ها بسیار این مشکل را تشدید می نماید.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :