اگر پس از استرس دچار کاهش شنوایی شده اید بخوانید!

اگر پس از استرس دچار کاهش شنوایی شده اید بخوانید!

در صورتی که مدتی است به پس از فشار های روحی روانی و تحمل استرس فراوان احساس کم شنوایی، وزوز گوش و اختلالات اینچنینی دارید لازم است این مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید. بر اساس تحقیقات به عمل آمده بر روی مراجعینی که به پزشکان متخصص گوش حلق و بینی مراجعه می نمایند و از کاهش شنوایی و اختلالات آن شکایت دارند می توان به این نتیجه رسید که فشار های روحی روانی و تحمیل استرس به افراد موجب کاهش شنوایی و اختلالات گوناگون می شود.

 

اختلالات گوش چیست؟

گوش سالم دارای سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی است که فعالیت منظم هر سه بخش اصلی گوش و ریز بخش های داخلی منجر به شنیدن صدا ها می شود. در واقع گوش خارجی صدا ها را دریافت نموده و با عبور از پرده گوش وارد گوش میانی می کند. گوش میانی  و داخلی با عصب های گوناگون پیام های مناسب را به مغز ارسال می نماید و در نتیجه صدا در مغز شنیده می شود. این پروسه در برخی موارد به دلایل متعدد مختل می گردد و نتیجه آن کاهش شنوایی و یا اختلال شنوایی است. بیماری هایی همچون منییر نیز از جمله اختلالات گوش نامیده می شوند. سرگیجه های متعدد و عدم تعادل نیز از مشکلات این اختلالات است.

 

کاهش شنوایی به دلیل استرس چیست؟

طبق بررسی محققین حوزه گوش حلق و بینی، بروز مشکلات و اختلالات گوش در افراد به دلیل استرس و فشار های عصبی بسیار زیاد است. با تحمیل استرس و فشار های عصبی بیمار دچار کاهش شنوایی می شود. در برخی موارد این کاهش شنوایی به صورت کری ناگهانی گوش رخ می دهد که سکته گوش نامیده می شود. همان طور که در مقاله سکته گوش عنوان شد، بلافاصله پس از بروز این مشکل لازم است به پزشک مراجعه نمایید چرا که در صورت گذشت زمان طلایی درمان سکته گوش، شنوایی و آسیب به گوش در اثر این بیماری قابل بازگشت نمی باشد. همچنین بیماری های گوش نظیر وزوز گوش و اختلال عدم تعادل نیز از جمله مشکلاتی است که به دلیل استرس در فرد بروز می کند. همچنین در مواقع پر استرس خون رسانی به بخش های مختلف دچار اختلال می شود که گوش نیز در دایره همین اختلالات قرار می گیرد.

 

بروز منییر و استرس در شهرهای شلوغ

معمولا داده های آماری بر این مبنا است که بیماری منییر در شهر های شلوغ و صنعتی بسیار بیشتر از سایر مکان ها وجود دارد و این امر بدلیل وجود زندگی پر استرس در این شهر ها است. این بیماری به جهت بروز اختلال در سیستم عصبی گوش ایجاد می شود. چرا که سیستم عصبی مسئول انتقال صداهای شنیده شده به مغز است و این صدا ها در مغز شنیده می شوند. لازم است بدانید در زمانی که اختلالی در عصب شنوایی ایجاد شود صدا ها به صورت صحیح منتقل نمی گردند. در بسیاری مواقع در شرایطی که صدایی وجود ندارم عصب ها صداهای غیر واقعی به مغز منتقل می کنند و شما صدایی میشنوید که وجود خارجی ندارد. همین امر موجب بروز بیماری وزوز گوش یا منییر می شود.

 

درمان کاهش شنوایی بر اثر استرس

آنچه واضح است ضرورت دوری از استرس و فشار های عصبی است. جهت درمان کاهش شنوایی بر اثر استرس از بین بردن عامل اصلی که همان عوامل روحی روانی و استرس است بهترین روش می باشد. پس بهتر است با اعمال تغییرات در سبک زندگی خود، انجام یوگا و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش نسبت به درمان کاهش شنوایی خود اقدام نمایید. با تغییر شرایط زندگی و دوری از استرس و فشار خواهید دید اثرات بهبود در شما حاصل می گردد.

 

 بیشتر بدانید: آیا گوش رشد می کند؟

;

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :