شما نیز در مورد بیماری ام اس MS چیز هایی شنیده اید که شاید موجب نگرانیتان شده است. و یا خود و عزیزانتان درگیر آن هستید. سوالات و ابهامات بسیاری در اذهان وجود دارد مبنی بر نوع بیماری ام اس، درمان بیماری ام اس و یا خطرناک بودن بیماری ام اس. به جهت سوالات متعدد در خصوص بیماری ام اس قصد داریم در این مقاله اطلاعاتی در خصوص این بیماری به شما عزیزان ارائه دهیم تا در خصوص مواجهه صحیح با بیماری ام اس آگاهی لازم را کسب نمایید.

 

ام اس چیست؟

بیماری ام اس MS یا Multiple sclerosis  نوعی بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تحمیل عوارض گوناگونی به بیمار می شود. در برخی موارد کاهش بینایی، شنوایی، اختلالات حرکتی و... از نشانه های بروز ام اس است.  در بیماری ام اس مغز و نخاع به وسیله سیستم ایمنی بدن مورد تهاجم قرار می گیرند و در واقع سیستم ایمنی نسبت به خود بدن و اعصاب آن پروسه حمله و آسیب را آغاز می کند. در مواقع بروز بیماری ام اس در افراد، فلج نقاط مختلف بدن رخ می دهد.

 

ام اس چگونه عمل می کند؟

در بیماری ام اس همان طور که پیش تر توضیح داده شد، حمله به نواحی مختلف بدن صورت می گیرد. از اصلی ترین بخش هایی که دچار آسیب می شوند سیستم عصبی بدن است. سیستم عصبی بدن که از رشته های عصبی متعدد تشکیل شده است وظیفه رساندن پیام های عصبی به مغز را دارد. هر یک از تارهای عصبی دارای لایه محافظی بنام Myelin هستند که وظیفه آن محافظت از عصب و همچنین پیام های عصبی است. به طوری که در صورت عدم وجود این لایه امکان اختلال در پیام های عصبی مجاور وجود خواهد داشت.  در بیماری ام اس تخریب از طریق سیستم ایمنی بدن انجام می شود و آسیب به همین لایه محافظ تارهای عصبی وارد می شود.همین امر موجب مخل شدن فدرت کنترلی بدن می شود و شاهد آسیب به بخش های مختلف بدن خواهید بود.

 

علائم بیماری ام اس چیست؟

بی حسی اجزاء مختلف بدن  و بی حالی

از دست دادن بینایی و کاهش بینایی

تاری دید و دو بینی

احساس خستگی مفرط

اختلال در تکلم - لکنت زبان و...

احساس سوزن سوزن شدن دست و پا

عدم تعادل در راه رفتن و حرکات عادی بدن

 

چرا بیماری ام اس ایجاد می شود؟

تقریبا می توان گفت علت ایجاد بیماری ام اس MS تا کنون ناشناخته بوده است. اما بنا بر آزمایشات و تحقیقات به عمل آمده عوامل محیطی، ژنتیکی و اعصاب و سن و سال در بروز بیماری ام اس اثرگذار هستند. عوامل جانبی همچون وجود ویروس های خاص در بدن نیز موجب تولید پادتن هایی می شوند که سیستم ایمنی بدن را به اشتباه تحریک به مقابله با خود بدن می کند. بدین ترتیب به لایه محافظ رشته های عصبی حمله نموده و با تخریب آن فرد را دچار اختلالات حرکتی، عصبی و... می نماید.

 

بیماری ام اس بیشتر در چه کسانی بروز می کند؟

ام اس در بیشتر مواقع در بازه سنی 20 الی 40 سال بروز می کند. زنان بیشتر از مردان دچار بیماری ام اس می شوند. همچنین ویروس ابشتاین از جمله ویروس هایی است که با ورود به بدن سیستم خود ایمنی را فعال نموده و احتمال بروز ام اس را افزایش می دهد. همچنین افرادی که دچار دیابت نوع1 و همچنین بیماری تیروئید هستند دارای ریسک بالاتری از ابتلا به ام اس می باشند.

 

مراحل تشخیص بیماری ام اس MS

بیماری ام اس در ابتدا با مشاهده علائمی که در بالاتر اشاره شد بروز می کند. بیمار با مراجعه به پزشک مورد معاینه قرار می گیرد. پزشک با درخواست انجام MRI و همچنین آزمایشا مختلف نظیر آزمایش مایع مغزی نخاعی و همچنین نوار مغز موفق به تشخیص ام اس می شود. مرحله درمان پس از تشخیص پزشک آغاز می گردد.

 

درمان ام اس MS

تقریبا می توان گفت درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد. پزشکان  پس از تشخیص بیماری ام اس از درمان های کنترلی برای آن استفاده می کنند که در صورت مصرف داروها به صورت منظم و تغییر سبک زندگی و ایجاد هماهنگی بین این بیماری و روش زندگی می توان آن را کنترل نمود. در واقع پزشک با شروع پروسه درمان سعی بر بردن بیماری به فاز نهفتگی دارد. استفاده از دارو های داروهای استروئیدی مثل متیل پردنیزون و پردنیزون  برای کمک به این پروسه بسیار مفید است. در این فاز کم کم بینایی فرد باز می گردد. البته کلیه این پروسه و بازگشت فرد بیمار به شرایط نرمال بستگی به نوع حمله ام اس و بخش درگیر شده در این پروسه دارد.سایر دارو ها با کنترل میزان حمله و تحریک پذیری سیستم عصبی و همچنین بهبود شرایط روحی بیمار مانند کنترل افسردگی سعی بر کنترل بیماری دارد.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

منبع : سایت دکتر مجید نصیری

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :