لارنژیت به حالتی گفته می شود که صدای فرد دچار مشکل شده و تار های صوتی ملتهب می شود. این حالت عموماً موجب گرفتگی صدا شده و فرد با مشکل می تواند صحبت نماید. لارنژیت موجب تب، بی حالی و تورم غدد لنفاوی می شود که همراه با درد می باشد. تورم تار های صوتی یا همان لارنژیت موجب خش دار شدن صدا شده و فرد دارای صدایی گوش خراش می شود. برای بررسی عوامل ایجاد لارنژیت و روش های درمان لارنژیت مقاله ای تحت این عنوان تهیه گردیده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

لارنژیت چیست؟

در این بخش قصد به توضیح این امر داریم که بدانید لارنژیت چیست؟ لارنژیت در واقع به التهاب تار های صوتی گفته می شود که نتیجه آن گرفتگی صدا و خش دار شدن آن است. استفاده از سیگار، عفونت گلو، سرماخوردگی، سرفه و... موجب تحریک تار های صوتی شده و لارنژیت پدید می آید. در حاشیه ابتلا به لارنژیت مشکلاتی مانند تب، بیحالی و ... ایجاد می شود. ریفلاکس معده و برگشت اسید معده به مری موجب التهاب تار های صوتی می شود.

 

علت ایجاد لارنژیت چست؟

ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا از علل ابتلا به لارنژیت است

مشکلات گوارشی همچون ریفلاکس معده از جمله علل ابتلا به لارنژیت است.

فریاد زدن و استفاده بیش از حد از صدا موجب لارنژیت می شود.

استعمال دخانیات و همچنین تحریک حنجره موجب لارنژیت می شود.

 

علائم لارنژیت چیست؟

از جمله بارز ترین علائم لارنژیت گرفتگی صدا و خشن شدن آن است.

از علائم لارنژیت مزمن می توان به از دست رفتن کامل صدا اشاره نمود.

خشکی گلو و احساس درد در ناحیه گلو از علائم لارنژیت است.

در کودکان آبریزش بینی و آبریزش از دهان نیز از جمله علائم لارنژیت است.

 

لارنژیت چگونه تشخیص داده می شود؟

بیمار پس از بروز علائمی که در ابتدا گفته شد لازم است به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نماید. پزشک با معاینه بیمار و نواحی گلو وی موفق به تشخیص لارنژیت می شود. همچنین پرسش سوالاتی خاص مربوط به بررسی زمان ایجاد لارنژیت، نوع تغذیه و ارتباط آن با بروز لارنژیت در بیمار. همچنین پزشک متخصص در ادامه معاینه به بررسی تارهای صوتی و سلامت آن می پردازد و در پایان روش درمان مطابق با نوع تشخیص به بیمار تجویز می گردد.

 

لارنژیت چگونه درمان می شود؟

یکی از مهم ترین عواملی که موجب درمان و بهبود لارنژیت می شود، عدم استفاده از صدا است. در مواقع بروز لارنژیت تا حد امکان از صدای خود استفاده ننمایید و صحبت کردن را تا کم ترین میزان آن رسانید. استفاده از دستگاه بخور موجب ایجاد رطوبت در هوا شده و همین امر بهبود شرایط تنفس و کاهش تحریک سرفه و گلودرد، لارنژیت را بهبود می بخشد. ترک مصرف دخانیات و همچنین عدم مصرف خوراکی های دارای مواد نگهدارنده و رنگ های خوراکی و سرخ کردنی ها از جمله عوامل بهبود لارنژیت است.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

منبع : سایت دکتر مجید نصیری

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :