شما نیز احساس بد گلودرد یا خارش گلو را تجربه کرده اید؟

آیا شما نیز احساس بد گلودرد یا خارش گلو را تجربه کرده اید؟

احساس خارش در گلو یکی از کلافه کننده ترین احساستی است که در مواقع سرماخوردگی و آلرژی (حساسیت) با آن برخورد کرده اید. انتهای گلو احساسی آزار دهنده دارید که بهبودی آن با انجام اقداماتی لحظه ای ممکن نیست. بر همین اساس سوالات متعددی از دکتر مجید نصیری متخصص گوش حلق و بینی مبنی بر درمان گلودرد  پرسیده می شود. در این مقاله قصد به ارائه توضیحاتی در خصوص درمان گلودرد داریم.

گلو درد | تشخیص گلو درد

گلودرد چیست؟

گلو درد که با احساس درد در ناحیه گلو بروز می کند معمولا به دلیل سرماخوردگی  آلرژی و اختلالاتی همچون سرطان گلو و... می گویند. گلو درد با عوامل ویروسی و باکتریایی پدید می آیند. این درد به جهت التهاب در ناحیه گلو و همچنین تغییر در بافت نواحی حنجره و انتهای حلق رخ می دهد. گلو درد انواع مختلفی دارد که با احساس سوزش در ناحیه گلو، احساس درد در ناحیه گلو، احساس خراشیدگی و وجود سوزن در انتهای گلو احساس می شود. گلو درد بلع را نیز دچار مشکل می کند و فرد بیمار با احساسی ناخوش آیند از خوردن و آشامیدن به پزشک مراجعه می نماید. خارش گلو به علت رفلاکس اسید معده یا سوزش معده نیر میتواند باشد.

 

تشخیص گلودرد

در این بخش تشخیص گلودرد و روند درمان را بررسی خواهیم کرد. گلو درد به دلایل متعددی ایجاد می شود. در این میان پزشک پس از مراجعه بیمار نسبت به تشخص علت اصلی ایجاد گلو درد اقدام می نماید. معاینه در این مرحله مهم ترین اصل است که پزشک با بررسی شواهد و علائم نوع گلودرد را تشخیص داده و متناسب با آن درمان را آغاز می نماید. تغییر رنگ در انتهای گلو و داشتن تب از جمله علائم مشترک بسیاری از گلودرد ها است.

درمان خراشیدگی گلو

 

سفیدی زبان از نشانه های گلودرد

یکی از نشانه های گلودرد مشاهده رنگ سفید زبان است. زبان به جهت استفاده از آنتی بیوتیک در طی درمان گلودرد و عفونت لوزه ها پدید می آید. بدین ترتیب جهت درمان سفیدی زبان می توان از غرغره آب نمک و دهانشویه استفاده نمود.

 

گلودرد و اختلال بلع

اختلال بلع یکی از مشکلاتی است که در پی ایجاد گلودرد پدید می آید. اختلال بلع با علائم جانبی همچون تب، بوی بد دهان، تغییر رنگ انتهای حلق و عفونت لوزه پدید می آید. گلو درد موجب سختی بلع می شود و بیمار در هنگام بلع غذا دچار مشکل می شود. در این مرحله بیمار به دلیل کسالت و تب جدی شدن گلودرد را احساس می کند.

 

تب و گلودرد

معمولاً با شروع احساس گلودرد تب نیز بروز می کند. با شروع تب بیمار احساس بی حالی، بی حوصلگی و تهوع می کند. در پی همین مشکل پزشک با تجویز دارو نسبت به کنترل تب اقدام می نماید.

 

گلودرد به دلیل سرفه

معمولا در هنگام بروز بیماری ویروسی و یا ایجاد حساسیت و آلرژی بدن با سرفه واکنش نشان می دهد. بر همین اساس با سرفه به حساسیت و عفونت گلو واکنش نشان می دهد. گلو درد پس از سرفه های متعدد در بیمار ایجاد می شود. سرفه با ایجاد خراش در انتهای حلق گلودرد را ایجاد می نماید.

 

درمان گلودرد

درمان گلودرد بسته به منشا اصلی ایجاد گلودرد متفاوت است. بیمار با مشاهده علائم گلودرد به پزشک مراجعه می نماید. پزشک با معاینه انتهای حلق بیمار، رنگ زبان، بررسی درجه دمای بدن و همچنین لمس گردن و فضای زیر چانه می تواند تشخیص مناسبی در خصوص نحوه درمان گلودرد بیمار ارائه نماید. پزشک در صورت وجود تب در بیمار نسبت به تجویز آنتی بیوتیک اقدام می نماید. همچنین در صورت وجود سرفه های خشک در بیمار، استفاده از دستگاه بخور جهت کاهش میزان خشکی گلوی بیمار توصیه می شود. در ادامه به مجموعه توصیه های درمانی گلودرد اشاره خواهیم کرد.

شست و شو بینی و غرغره با آب نمک یکی از بهترین روش های پیشگیری و درمان گلودرد و عفونت سینوس است. با این روش عفونت انتهای حلق بهبود می یابد. استفاده از سرم شست و شو کلر و سدیم ، یا استفاده از آب گرم و نمک بسیار مناسب است.

به استفاده از ترکیب عسل و لیمو نیز در بهبود گلو درد بسیار کاربردی است. یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب جوش ولرم شده حل نموده و با یک یا دو عدد لیمو ترش مخلوط نمایید. نوشیدن جرعه ای این معجون در بهبود گلودرد بسیار مفید است.

یکی دیگر از روش های بهبود گلودرد استفاده از دستگاه بخور است. این دستگاه رطوبت هوا را افزایش داده و غشاء مخاط بینی و دستگاه تنفسی را مرطوب می نماید. بدین ترتیب تحریک پذیری دستگاه تنفسی به سرفه و خراش گلو و همچنین گلو درد کاهش می یابد.

همچنین دکتر مجید نصیری توصیه می کند، در صورتی که پس از گلودرد دچار گرفتگی و تغییر صدا شدید آگاه باشید که گرفتگی صدا نشانه ای از بروز لارنژیت یا التهاب تار های صوتی است و نیاز است صحبت کردن خود را تا حد امکان کاهش دهید تا به تار های صوتی فشاری تحمیل نگردد.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :