مسمومیت سرب، مسمومیتی خطرناک

به دلیل سوالات مکرر شما عزیزان در سایت دکتر مجید نصیری تصمیم بر ارائه مقاله ای تحت عنوان مسمومیت سرب گرفتیم. مسمومیت سرب اختلالی است که در خون نشان داده می شود. اما به دلیل رایج نبودن آن در موارد درخواستی پزشکان جهت انجام آزمایش خون موارد بسیاری به صورت خاموش ادامه یافته. مسمومیت سرب علائم خاصی نداشته و فقط فرد را پس از درگیر نمومدن با بیماری های دیگر و اختلالات ناشی از مسمومیت سرب هوشیار می کند. سرب فلزی است کشنده و سمی که ورود آن به بدن موجب بیش فعالی، اضطراب و مرگ می شود. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص خواهیم داشت.

 

مسمومیت سرب چیست؟

مسمومیت سرب با افزایش سرب در خون و انباشته شدن آن در سایر اندام های بدن ایجاد می شود. سرب ماده ای سمی است که موجب مسمومیت و عوارض متعدد می شود. با ورود سرب به خون در طی گردش خون این ماده سمی در اندام ها رسوب می کند و موجب اختلالات فراوان در بدن می شود. میزان مسمومیت سرب به دو میزان مسمومیت شدید و مسمومیت خفیف تقسیم می شود که هر یک علائم خاص خود را دارند. در ادامه به توضیح علائم مسمومیت سرب و پیشگیری و درمان آن خواهیم پرداخت.

 

مسمومیت خفیف سرب

مسمومیت خفیف سرب در شرایطی ایجاد می شود که فرد با رسوب سرب در اندام ها دچار اختلالاتی می شود. اختلالات مسمومیت خفیف سرب شامل لرزش اندام ها، اختلال در خواب و عارضه عدم تمرکز است. علائمی همچون تهوع و سردرد نیز از علائم مسمومیت خفیف سرب است.رنگ پریدگی بیمار وخستگی و خواب آلودگی و اختلالات گوارشی از جمله علائمی است که مسمومیت خفیف سرب ایجاد می نماید.

 

مسمومیت شدید سرب

در مواردی که مسمومیت شدید سرب رخ می دهد فرد طعم فلز را در دهان به کرات احساس می کند. همچنین مشکل در هضم و یبوست از نشانه های بارز مسمومیت شدید سرب است.مشکلات جدی تر در کودکان زیر 6 سال رایج است شامل مسمومیت های مغزی یا انسفالوپاتي  است که تشنج، اغما، عقب ماندگی و مشکلات ذهنی را ایجاد می کند. عوارض مسمومیت شدید سرب در کودکان زیر 3 سال بسیار خطرناک و کشنده است. مسمومیت شدید سرب از طریق اسنتشاق نیز اتفاق می افتد و فرد دچار پوکی استخوان و مشکلات اینچنینی می شود.

 

راه انتقال سرب به بدن و ایجاد مسمومیت سرب چست؟

در این بخش قصد به بررسی راه انتقال سرب به بدن و ایجاد مسمومیت سرب داریم. انتقال سرب به بدن انسان از طریق لوله های آبی است که دارای سرب است. ورود سرب به بدن انسان از طریق هوای آلوده حاصل از سوخت بنزین های دارای سرب نیز از جمله راه های انتقال سرب است. وجود سرب در خاک کشاورزی و مواد غذایی حاصل از آن نیز ناقل سرب بوده و بدن را پس از گذشت زمان دچار مسمومیت سرب می نمایند. فعالیت و کار روزمره در محیط های دارای سرب نظیر کارخانجات باتری سازی و معدن فلزات از جمله محیط هایی است که موجب انتقال سرب به بدن است.استعمال دخانیات و مواد مخدر دارای ناخالصی از علل افزایش سرب در بدن است.

 

چگونه از ورود سرب به بدن جلوگیری کنیم؟

تا حد امکان از مواد غذایی اورگانیک استفاده نمایید و یا از مواد غذایی تهیه نمایید که مکان کشت آن آلوده به سرب نبوده باشد.

تا حد امکان از آب گرم جهت پخت و پز استفاده ننمایید. آب سرد نسبت به آب گرم میزان بسیار کم تری از سرب داخل لوله ها را باخود حمل می کند.

از استعمال مواد مخدر بپرهیزید.

از کنسرو های باز شده جهت نگهداری مواد غذایی استفاده ننمایید.

به هیچ وجه با ضایعات الکترونیکی و باتری ها تماس بدنی نداشته باشید.

عدم استفاده از مواد آرایشی بهداشتی دارای سرب.

عدم استفاده از مواد غذایی با استفاده از بسته بندی های دارای سرب بسته بندی می شوند.

 

تشخیص مسمومیت سرب

با توجه به کلیه عوامل و نشانه هایی که حاکی از مسمومیت سرب است، می توان احتمال داد فرد به مسمومیت سرب مبتلا است. بیمار با مشکلاتی همچون تهوع، استفراغ، درد های شکمی و اختلالات گوارشی، سردرد و رنگ پریدگی، خستگی و خواب آلودگی به پزشک مراجعه می نماید. پزشک با استفاده از آزمایش خون و معاینات جانبی به مسمومیت سرب اطمینان حاصل نموده و درمان را آغاز می کند. استفاده از عکس های مخصوص جهت مشاهده رسوب سرب در نواحی مختلف بدن نیز استفاده می شود.در گام اول درمان علت اصلی ابتلا به سرب کشف می شود و بیمار از حضور در موقعیت های افزایش ریسک ابتلا به مسمومیت سرب بپرهیزد. اقدام بعدی استفاده از دارو های دفع کننده سرب که با توجه به میزان سرب وارد شده به بدن یک یا چند ماه درمان به طول می انجامد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :